Route Irish

• Veľká Británia Route Irish (viac)

Dvaja bývalí britskí vojaci podnikajú na Blízkom východe ako zásobovatelia americkej armády, jeden z nich ale nešťastnou náhodou zomrie, čo druhého podnieti k pátraniu, či kamarátova smrť nebola vopred pripravená. (Film Europe)

Radko

Ken Loach vie spravidla spojiť politicky citlivú či oficiálne príliš nešírenú tému vierohodne i s humorom. Tu vypustil humor a ultra vážne kritizuje súkromné bezpečnostné zbory, prenajímané vládami. Tie posielajú elitné skupiny zabijakov na vybavenie špinavej práce, aby si vlády nemuseli až tak špiniť ruky - len tak sprostredkovane cez papier a reč oficiálnej zmluvy, kde sa predsa žiadne násilné prvky voči civilistom ani vojakom nespomínajú. Zápletka je jednoduchá a pre podobné typy filmov aj typická. V konflikte zomrie vojak a jeho najlepšiemu kamošovi a vojakovi v zbrani sa zdá, že oficiálna verzia zabitia nie je tá, aká bola tá ozajstná. Jednoducho, že to nebola smrť v rámci vojenského konfliktu, ale úkladná vražda. Miestami zaujímavé informácie prebíja vedomie toho, že divák od začiatku vie, ako to dopadne. Akoby to nebola téma, ktorá režisérovi až tak sadla. Sčasti chýbal zrejme časový odstup, no určite aj dotiahnutejší a menej šablónovitý scenár. ()

Vesecký

Ken Loach mě ještě nikdy nezklamal, je to nejlepší britský filmař - určitě alespoň co se týká témat nebezpečných vládnoucí moci. Výsledkem špinavé agrese USA za pomoci dalších zemí agresivního paktu NATO přinesla Iráku milion (aspoň se to v tomto filmu tvrdí) nevinných civilních obětí jen proto, že zabijáci z Ameriky, Británie a bůhvíodkud v každém povinně vidli potenciálního teroristu. A všemocná moc všechno zamlčí a pokud se něco provalí ven, pak jde o dezinformaci... Zkrátka třetí film, který ťal do živých problémů současného nelítostného a krutého světa. ()

Enšpígl

Route Irish je skvělé zahrané syrově reliastické drama, které poměrně důvěryhodně poukazuje na lidi, kterým se dnes moderně říká kontraktor, ale pro mě to jsou žoldáci, který za prachy jdou do válečnýho konfliktu a vydělavaj na humesech, který má ve svým menu každej lokální válečnej konflikt. Poctivá filmařina, která nešetří na kritice ani na skvělých hereckých výkonech. ()

kaylin

Ken Loach umí vyhmátnout celkem obyčejná témata, a tak se zdá skoro překvapivé, že si vybral něco takového jako válku v Iráku. Ta se jeví lehce prvoplánová. Ale v jeho pojetí je to o něčem jiném, v Iráku samotném skoro nejsme a zaměřujeme se na trochu jiné následky, než jak jsme zvyklí. Přesto ale film nakonec není nějak extra objevný. ()

Fr

ROUTE IRISH JE KRYCÍ JMÉNO PRO CESTU Z BAGDÁDSKÉHO LETIŠTĚ DO ZELENÉ ZÓNY A NA NÍ BYLI FRANKIE A TŘI STAVAŘI PŘEPADENI TERORISTY..... /// Tahle silnice je nejnebezpečnější na světě a Frankie byl na špatným místě a ve špatnou dobu. Proto měl pohřeb. Fergus však tuší, že tu něco smrdí. A tak pátrá a pátrá, vypráví o službě u ,,ORDER 17“ a jsou tu i nějaký záběry. 45 minut pryč a moc toho nevypátral. Teda něco jo - zabíjení nevinných (?) Iráčanů, což je hnus. Furt nám dokazuje, že největší kámoši nejsou Jerry a Tom, ale on s Frankiem. (Po sexu s tím souhlasí i manželka. - Ta Frankieho!) Všechno spěje k pomstě a tedy rozuzlení a já chápu, že to všechno je sociálně citlivý téma, ale čumět na film o jedný události a velkým přátelství je celkem nuda. Zvlášť, když se mě snaží ,,šokovat“ známejma věcma. Nedomrdlé, obsahově slabé a herecky nevýrazné, ale dám 3*, protože snaha se cení. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím, že správní kamarádí sdílejí i kurvu (a ti nejlepší i ženu). 2.) Dozvím se, že Mad Maxe podřízli. 3.) Rád poslouchám historky z Iráku. 4.) Chci vidět soukromý ,,waterboarding“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()

• Okrem britského mesta Liverpool, kde prebiehal aj dej filmu, pracovali filmári tiež v Jordánsku. (MikaelSVK)