Šejk

• USA The Sheik

MIMIC

Jeden z tých filmov, vďaka ktorým vznikla "Purpurová ruža z Káhiry" od Woodyho Allena. Viac rešpektu a pokory pred začiatkami kinematografie, prosím. Je kozmicky priepastný rozdiel medzi nemou č-b banalitou s medzititulkami a banalitou z posledných desaťročí, kde nie je žiadne "medzi". Chudák Rudy Valentino, machistickí diváci ho nenávidia, lebo je krajší. A keby mohli, zlynčovali by ho, tak ako ženy ubili Monicu Bellucci vo filme "Malena", lebo bola krajšia. ()

corpsy

Nafúknutý Valentino v úlohe Šejka. Ono to vlastne všetko hovorí za seba. Zopár romantických bozkov, kúsok akcie a dobrodružstva, a tým to hasne. ()

Wiliem

Páni, tak neskutečně kýčovitý a naivní snímek se jen tak hned nevidí. Pohledem dnešní doby je to neskutečně přeslazený, naivní a až příliš přímočarý snímek, s dějem tak prostým a přehnaným že jen těžko se dají nalézt slova chvály. Snad jen za ty scenérie a trochu i atmosféru. I délka filmu je přehnaná. 45%. ()

Babous

Ze všech němých filmů tenhle zřejmě nejvíc (spolu s Fairbanksovým Zlodějem z Bagdádu) nejvíc zachycuje kouzlo pohádkového Orientu. Jinak je ale Šejk v podstatě průměrný kýčovitý příběh z červené knihovny, který zachraňuje šarm Rudolfa Valentina zahaleného do turbanu. ()

Brejlil

Jedna hvězdička tak trochu za ten smích. Film, který přinesl Valentinovi nesmrtelnost, by si to zasloužit neměl, ale co. Naivní, nepříliš povedený, ovšem s nečekaným zvratem (mám sto chutí si zaspoilerovat, ale je to jediné překvapení filmu). Valentinovy herecké kreace jsou dnes také už jen směšné. A to nemluvím o Agney Ayresové. Ta celkem poprávu zmizela v propadlišti dějin. A to má kopie v NFA asi 45 minut. Jak asi musí vypadat ta 80-minutová verze. ()

Jelly

mocného arabského šejka evropského původu ohromí krása anglické dívky a se slovy "když se Arabovi líbí nějaká žena, prostě si ji vezme" ji upoutá k sobě a svému pouštnímu stanu, což se nezávislé moderní dívce poněkud nezamlouvá. do hry se posléze zapojí šejkův přítel z pařížských studií a závistivý soused - pouštní bandita. bandita posléze dívku unese, ale završením je dokonalý hepáč: šejk banditu skolí a dívka propadne jeho kouzlu. ()

PetraMishka

Červená knihovna 20. let představuje Rudolfa Valentina jako šejka, který si unese anglickou šlechtičnu, ale k získání její přízně bude potřebovat více času. Snímek není dlouhý, ale hrozně se táhne. Patrně to bylo i hudebním doprovodem, kdy mě ty romantické harfy uspávaly i ve scénách, kde byla akce. Navíc zrovna tady mi Valentino přišel až děsivý s tím neustálým manickým úsměvem. ()

Damnsinead

Šejkovi se zalíbí anglická dívka, tak si ji odvede s sebou do pouště. Mohla by z toho být krásná kýčovitá romance, ale kde pak. Film je od začátku až do konce roztahaný, nic se pořádně neděje. A když už se objeví nějaká akční scéna, nestojí za moc. Herci asi taky měli špatný den. ()