Shaolin

• Hongkong 新少林寺 (viac)

Během války na počátku 20. století projíždí nelítostný ale úspěšný velitel Hao Jie se svými vojáky Čínou a dobývá každé město, na které narazí. Jednoho dne zlikviduje také město poblíž šaolinského chrámu a před očima všech mnichů zastřelí zraněného protivníka prosícího o milost. Po slavném návratu domů ho však zradí jeho podřízený Cao Man, díky čemuž Hao Jie přijde o všechno. Holý život si zachrání jen útěkem, přičemž se dostane do stejného šaolinského chrámu, poblíž kterého nedávno raboval. Zcela zničený a pokořený Hao Jie požádá mnichy o přijetí, ti jsou však proti. Spřátelí se ale s místním kuchařem, který mu slíbí že mu pomůže získat si důvěru mnichů. (Raztubyl)

Kryton

Tak hlavně se moc netěště na Jackieho Chana. Poslední dobou ustupuje do ústraní a v čínských filmech poslední doby hraje hlavně komické role (což i v těch amerických). Prostředí Shaolinu je poutavé, výprava také a akční scény se dají vidět. Po celou dobu se však odehrává bratrský souboj a je to více drama než akční film. Přes dvě hodiny se na to dá dívat hodně těžko, protože po celou dobu se spíše vedou filozofické rozpravy. Mimochodem snad v každém činském filmu jsou vždy lidi ze Západu jen zkorumpovaní zlí lidé pohrdající vším - jako tady britové (?) co prodávají zbraně komukoliv. ()

VasaX

Hong Kongské divadlo intrik a vnitřního smíření, s klasicky epickým finálním bojem a poměrně dost přehlídek kung-fu i mimo něj. Nechci nikomu spoilovat, a tak jen řeknu, že finále je sice překvapivé, ale ne na "čínské" poměry. Ale myslím si že se to v moc západních akčních velkofilmech nenajde? Protože hlavní vítěz je uvnitř, a na to se "u nás" nehraje. Téma je takové klasické, zápletky taktéž, ale pořád to hezky funguje. K tomu staré dobré laciné efekty (které ve zpomalovačkách vypadají ještě laciněji) a cvičené estetické souboje. Prostě klasika. Jen mi to bohužel přijde trochu zbytečně dlouhé. Takže pohodový zaslouženě tříhvězdičkový (možná i tří a půl) kousek, bohužel jen zbytečně natažený. ()

Chen

Na hutnou stopáž relativně málo soubojů. Naštěstí jsou povedené, i když mě v nich irituje používání závěsných lan. Nikdo ze zúčastněných je rozhodně nepotřebuje. Emocionální rovina mě příliš nezasáhla, ale musím říct, že Nicholas Tse mě mile překvapil. Záporácká role, i když jsem tomu z počátku nevěřil, mu sedla a užíval si ji. Shaolin je jedním z lepších filmů, které k nám v poslední době z Východu přišly, ale není dokonalý není. ()

DavidS.

Další velká asijská historická produkce a další mýlka v tom, že k epickému rozměru i prožitku postačí pár davových scén a čínský skanzen ...Akce poskrovnu, zbytek patos, nuda a déjà vu...Pro našince navíc velmi neurčité historické ukotvení a souvislosti , které tu jsou obdobou pohádkového "bylo nebylo, za sedmero horami a řekami, žili byli dva bratři"... ()

majo25

Epický príbeh o prerode muža medzi šaolinskými stenami. Páčil sa mi celkový vizuál i hudobná stránka, aj keď pri efektoch som bol trochu prekvapený, že boli iba priemerné a napr. pri delových guliach tvorcovia nedomysleli fakt, že ohnivé výbuchy po nich neostávajú. Rovnako sa mi páčili aj súboje, ktoré napriek užívaniu drôtov sa držali pri zemi a chavalabohu sa žiadne wuxia sa pri nich nekonalo. Už už som si myslel, že menšia a komická rola Jackie Čana nič zo svojho umenia neukáže, ale predsalen bol využitý - ukázal menej tradičné knedlárske kung-fu. ()

• Všichni herci hrající mnichy si museli na natáčení oholit hlavy, až na Jackieho Chana, který ve filmu nosí čepici, a nechal si proto ostříhat jen vyčnívající vlasy. (Raztubyl)
  • Aby se zamezilo poškození skutečného chrámu, byla pro potřeby natáčení v provincii Zhejiang postavena jeho replika za 1,5 milionu amerických dolarů. (Raztubyl)