Reklama

Reklama

Prázdna kolíska

  • Česko Prázdná kolébka (viac)
Trailer

Nottingham, 1986. Sociálnu pracovníčku Margaret Humphreysovú osloví rozčúlená Austrálčanka Charlotte, ktorá chce poznať pravdu, kým vlastne je. Keď mala Charlotte štyri roky, z detského domova v Nottinghame ju loďou deportovali do Austrálie. Odchádzalo s ňou niekoľko stoviek ďalších detí z rôznych domovov. Jej príbehu môže Margaret uveriť len ťažko. O týždeň neskôr sa Margaret dozvie o mužovi, ktorého v mladosti tiež odviezla loď plná detí do Austrálie. Margaret sa začne o prípad zaujímať bližšie. Zistí, že viac ako stotridsaťtisíc detí vláda deportovala z Británie do štátov Commonwealthu, prevažne do Austrálie. Deťom povedali, že ich rodičia zomreli. Namiesto pomarančov a slnka, ako im sľubovali, ich však čakala tvrdá práca a trpký život po ústavoch... Margaret pritiahla celosvetovú pozornosť k tomuto mimoriadnemu justičnému omylu. Donútila britskú vládu prevziať zodpovednosť za nelegálnu deportáciu britských detí do Austrálie, ktorú desaťročia ututlávali a podarilo sa jej znovu zjednotiť tisíce rodín - dala dovedna deti, ktoré dospeli v Austrálii a ich rodičov, ktorí žili v Británii. Uplynulo ďalších 23 rokov, než sa vlády Veľkej Británie a Austrálie ospravedlnili za svoje detské migračné programy, počas ktorých deportovali vyše stotridsaťtisíc detí. A Margaret s Mervynom ďalej pátrajú po rodinách bývalých detských vysťahovalcov... (TV JOJ)

(viac)

Videá (2)

Trailer

Recenzie (29)

Anderton 

všetky recenzie používateľa

Merítkom pravdivého príbehu do televízie Prázdna kolíska plní celkom vysoké kritériá, ako festivalový film sa príliš drží pri zemi a je formálne konvenčná. Ale má tromf v podobe Emily Watson v hlavnej úlohe. Vyťahovanie kostlivcov zo skrine vždy sprevádza všeobecná nevôla dotknutých, takže tí odvážni, respektíve tí skutoční hrdinovia spoločnosti bývajú často práve za tých zlých. Film sa mohol vyvinúť rôznymi smermi, ale držal sa viac menej jednej dejovej línie a myslím, že tak tvorcovia urobili dobre. Prílišné politizovanie, alebo retrospektívy by odpútali pozornosť od hlavnej herečky a prekreslenia jej psychického stavu. 70%. ()

Rover 

všetky recenzie používateľa

Emocionální drama, které není schopné vyvolat sebemenší emoce, je špatným filmem. Což lze bohužel říct i o Oranges and Sunshine. Samotný příběh deportovaných dětí je však natolik poutavý a leckdy i stěží uvěřitelný, že snímek není možné zcela odsoudit. K pozitivům lze řadit především příjemně nasnímané scény a občas i dobře sestříhané momenty prolínajících se anachronních scén. Pro Brity a Australany musí film působit úplně jinak - asi tak jako třeba Lidice na Čechy. Přiblížení nezainteresovanému publiku se však příliš nezdařilo. HUDBA: Lisa Gerrard jako by se snažila navázat na úspěch Pána velryb. Její tvorba je dnes však jinde a soundtrack k Oranges and Sunshine je spíše rutinní záležitostí. Klavírní tóny na pozadí syntetizátorových smyčců jsou na její obvyklý standart trochu málo. Pouze jeden track snad stojí za další poslech (pokud tedy soundtrack vůbec vyjde) - první let do Austrálie. ()

Reklama

Fr 

všetky recenzie používateľa

,,UPLYNULO DALŠÍCH 23 LET, NEŽ SE VLÁDY VELKÉ BRITÁNIE A AUSTRÁLIE OMLUVILY ZA SVÉ DĚTSKÉ MIGRAČNÍ PROGRAMY. BYLO DEPORTOVÁNO VÍCE NEŽ 130 000 DĚTÍ. MARGARET A MERVYN DÁLE PÁTRAJÍ PO RODINÁCH BÝVALÝCH DĚTSKÝCH VYSTĚHOVALCŮ“..... /// Loď plná dětí poslaná do Austrálie? …. Socka (tak fajn, sociální pracovnice!) chytla stopu a jede po stopách beznohejch. Rodnej list, matrika a podobný píčoviny brzo zastíní osudy deportovaných parchantů impéria. Margaret Hupreys vypráví o tom, jak se jí práce podepsala na psychice, o věcech, který vám optimismus berou, ale naštěstí – a to víc o těch, co ho zase dodaj. Prostě takovej ten autentickej film, kterej s hlavní postavou prožívate. Zvlášť, když rozpoutá víc, než jen prospěšnou službu pro lidi, který si toho fakt vážej (což samo vo sobě je optimistický zjištění!). Soráč, pro sentimentálního starce je tohle příběh jak prase! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu "Empty Cradles", kterou napsala v roce 1994 Margaret Humphreys, číst nebudu. 2.) To mě tenkrát navštívil chlápek v obleku a jestli prej nechcu do Austrálie…. 3.) Thx za titule ,,jives a sonnyboy“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()

Kaferano 

všetky recenzie používateľa

Neočekávám od dramatu, že ze mne vycedí litry slz, pokud mu nepůjdu sama trochu naproti. A že jsem žena, tak pro mne rozhodně není těžké vcítit se do osudu deportovaných dětí, které byly odtrženy od rodin a využity jako "bílá hodnota" v koloniální Austrálii. Také nebylo těžké prožít celý příběh ženy, která se odhodlala tento ilegální zločin odkrýt a vyjasnit. Místo slz nastoupil hluboký obdiv a nezáleží zde na nějakých uměleckých kritériích, protože je to film důležitý pro svou výpovědní hodnotu a je dobře, že byl natočen. Emily Watson se do role sociální pracovnice perfektně hodila. ()

evulienka3 

všetky recenzie používateľa

Občas sa mi stane, že narazím na film (príbeh), ktorý svojím obsahom dokonale prekryje akýkoľvek svoj iný nedostatok. Tento film je presne ten prípad. Ja som osudy tých detí vnímala veľmi intenzívne a vôbec sa mi to nezdalo ani nudné, ani chladné a ani príliš televízne. Obsah prebil formu a to je u mňa v tomto prípade rozhodujúce, niektoré skutočné príbehy nech sa akokoľvek snažia to nedokážu, pretože sa z nich autori až prehnane snažia vytĺcť čo najviac. Tu je to našťastie inak. ()

Galéria (9)

Reklama

Reklama