Dievča, ktoré koplo do osieho hniezda

• Česko Dívka, která kopla do vosího hnízda (viac)

Lisbeth Salanderová plánuje pomstu. Chce se pomstít lidem, kteří se ji pokusili zabít, a také vládním institucím, které jí téměř zničily život. Zásadní komplikací je ale kulka, která jí uvízla v hlavě. Lizbeth leží pod přísným dozorem na jednotce intenzivní péče s nepatrnou šancí na uzdravení. Pokud se jí to povede, bude souzena za tři vraždy a jeden pokus o vraždu. Už tak bezvýchodnou situaci ještě vyhrocuje jiný pacient, který leží ve stejné nemocnici - její vlastní otec Alexander Zalaščenko, který se chce své dcery jednou provždy zbavit. Lisbeth totiž znamená nebezpečí pro něj i pro “Sekci” – nelegální skupinu uvnitř tajné policie, která mimo jiné odpovídá za to, že tenhle bývalý agent sovětské výzvědné služby zůstane i nadále v utajení... Novinář Michael Blomkvist se rozhodne, že nenechá Lisbeth v rukou státní spravedlnosti a požádá svoji sestru advokátku, aby Lisbeth u soudu zastupovala. Pokud přežije, bude muset s její pomocí prokázat svou nevinu a přimět soud a veřejnost, aby uvěřili jejímu neuvěřitelnému příběhu, v němž figuruje řada významných lidí, kteří se dopouštěli nebo alespoň tolerovali bezprecedentní násilí vůči bezbranným spoluobčanům ve snaze udržet se u moci. V souvislosti se soudem proti Lisbeth chystá nakladatelství Millennium zvláštní číslo, které má odhalit totožnost těchto lidí a jejich napojení na “Sekci”. Ta má ale dost prostředků a metod na to, aby tenhle „požár“ uhasila, ještě než se doopravdy rozhoří. Stačí umlčet Lisbeth a pisálka Blomkvista. (oficiálny text distribútora)

ghatos

Moc se mi do toho nechtělo. Můj pesimismus byl oprávněný. Tenhle třetí díl je jen dovysvětlující přídavek s přepálenou minutáží. Není to propadák, jenže to neobsahuje téměr nic zajímavého. Jednička byla suveréně nejlepší. 57%. ()

blackJag

A máme jasno a vymalováno. Každý dostal, co si zasloužil, diváka nevyjímaje. Osobně hodnotím čas, ztrávený nad všemi třemi díly švédské detektivky, za nepromarněný a vkusně proložený různými prvky spřízněných žánrů. Od husí kůži nahánějícího thrilleru, přes osobní drama, až po špionážní dozvuky. Už jsem docela zvědavý na remake a i když prvek překvapení je nenávratně ten tam, určitě si ho nenechám ujít. 75% ()

strelenaL

Závěr triologie millenium navazuje na skvělý začátek prvního dílu. Tedy že byl vkusně natočen a že se dočkáme hodně zvrátů, akce. Slzou v oku se loučím s Lisbeth a prima novinářem Michaelem. Happyend se koná, ale po pravdě jsem čekala, že se na závěr filmu ukáže nějaká vzájemná spřízněnost mezi hlavními herci (tedy Lisbeth a Michaelem). Nemyslím přímo, že by měli začít spolu dělat techtle mechtle, ale že poukáže na fakt že mezi postavami probýhala jakási symbióza. ()

Meijin

Ve třetí části je nejvíce odchylek od knihy, některé jsou natolik výrazné až si film žije vlastním životem. V knize např. dostává hodně prostoru postava Eriky a ve filmu není ukázáno, že je vdaná, že začala pracovat v konkurenčních novinách, kde jí ohrožoval stalker a že se znovu vrátila do Milénia. Mimochodem stalkera, který jí posílal výhružné maily, vystopovala v knize díky svým špičkovým hackerským schopnostem Lisbeth. Některým scénám chybí napětí, některé jsou zkrácené příliš. U jiných zkrácení nevadí a filmový divák ji prostě pochopí jinak než čtenář. Vyjímečně dávám o hvězdičku více za sympatie k filmu přenesené z knihy. ()

MI-380

Idylická souhra policie s novináři, to se jen tak nevidí, ale nějak už se to muselo dostrkat do konce. Ze všech dílů nejrozvleklejší, nejpolitičtější, nejvykonstruovanější. 65%. ()

Autogram

Platí skoro všetko ako pre predchádzajúce časti, len tu sa miesto bežných kriminálnych činov hrá veľká politika. Spád je mierne, ale iba mierne lepší, ale rozhodne nestačí na 2,5-hodinový film. ()

Daddko odpad!

Ruský špión kôli ktorému právny štát Švédsko zneužije tajnú políciu, Srbi nájomní vrahovia (bývalí sniperi), ktorých zbije pisálek od novín ...to je neuveriteľná zápletka. Lepší by bol námet ako im to tam islámski teroristi rozbíjajú v no-go zónach (film vyprodukovali Švédsko, Dánsko, Nemecko). ()

ZkuKol

Závěr švédské detektivní série, jenž přináší mnoho odhalení a důkaz, že knihy se musí adaptovat s citem. První problém je naprosto přepálená stopáž, dalším úskalím jsou nečekaně se objevující nové postavy a posledním klackem na cestě jsou až příliš jednoduchá řešení některých kliček. Prostě problém adaptace od scénáře až k režisérovi. Přitom herci si velmi dobře sedli, řemeslo je stále nadprůměrné, soundtrack příjemně minimalistický a prostředí Švédska osvěžující. Žel Alfredson nedokázal vůbec přenést atmosféru prvního dílu ani do závěrečné části a film působí spíše jako sestřih hodně dobrého seriálu. Přesto je to výborná detektivka, která vás příjemně napne i pobaví. Mickel i Lisbet se chystají porvat s minulostí, udělat pořádek se jejím životem, fungováním tajných služeb a slávou čsopisu Mullenium... 70% ()

Soweek

Grand Finale celé serie opět trochu mění žánr, tentokrát na politické drama. Po průměrném druhém dílu nám nyní Alfedson představuje širokou škálu nových charakterů, což vyžaduje divákovu maximální pozornost během celého filmu. Nebýt pomalejšího a trocha spletitého začátku, bylo by to určitě za plný počet, jelikož závěr série je doopravdy solidní. ()

Rousse

Hmmm... inu co říci závěrem? Dívka, která čte ohníček se jakž takž zbrchala a vytáhla to krapet vejš... ale na víc to fakt není. Ano, chápu, že zfilmovat takový majstrštyk o 650 stránkách a vmáčknout jej do 2 hodin je opravdu smělá myšlenka a já proto velmi oceňuji záměr. Bohužel ale 3 díl trilogie mi v knižní podobě přišel nejlepší a tady ta ušmudlaná zamotanice tomu nesahala ani po kolena. Krom toho, že kdo nečetl knížku bude muset film sledovat s tužkou, papírem a dálkvoým ovladačem v ruce - ke kreslení map děje. Knižní předloha 3. dílu je totiž spíš špionážní román než nějaká detektivka nebo akční thriller. Tvůrci se sice snažili natočit špionážní thriller, ale hodně se jim to vymklo z rukou a prase aby se v tom (s prominutim) vyznalo. Zase naopak dobrá hudba, dobrá Noomi Rapace a i chtě nechtě musím přiznat dobrý Michael Nyqvist (pro mně absolutně Nekalle Blomkvist). Prostě průměr... Opět.... taková dívka, která spíš rozkopla mraveniště. ()

Maynard.

Back to the roots... Tak tohle by šlo, jo tohle se povedlo. Sice pořád ještě malinko roním slzy za to, že se namísto řešení prvotřídního kriminálního případu (jako v "jedničce) příběh odvíjí "pouze" kolem hlavní hrdinky, ale tentokrát o poznání líp než-li ve slaboučký "dvojce". Tohle je kvalitní politický a špionážní kousek, který mě rozhodně chladným nenechal. Připravil sem se na to, že ti herci prostě nejsou kdovíjací sympaťáci, ale tentokrát to naštěstí hodně táhnul příběh... I sem si vypěstoval nenávist na postavu toho psychiatra, což na filmech zbožňuju. Možná, že bych tam píchnul více akčních prvků, ale to já dycky. I když vlastně rači né, páč by to mohlo dopadnout divně (jediná akční postava "Goliáš" na mě prostě působí tragi-komicky, což jistě není účelem). Rozhodně sme se ale dočkali kvalitního rozuzlení a tím si myslím, že si tato dívka, která kopla do vosího hnízda a která si hrála s ohněm, otevřela vrátka pro možné pokračování, které by se třeba mohlo jmenovat : Dívka na koštěti :o) ()

Cejny

Závěrečný díl je velice solidním zakončením celé trilogie. Přestože má film téměř 2,5 hodiny, tak jsem se nenudil a ani mi to nepřišlo nijak zvlášť zdlouhavé. Vše je zde důstojně objasněno a vyřešeno, takže já jsem naprosto spokojen - v jednoduchosti je krása. Kdybych měl na záver shrnout celou sérii, tak ji celkově ohodnotím určitě čtyřmi hvězdičkami. S tak komplikovaným příběhem a zápletkami si severští tvůrci poradili nonšalantně a s elegancí. 75 % ()

BMAJTZ

Připouštím, že poslední díl jde zase trochu výš než díl druhý, přesto to na čtyři hvězdy není a na nejstaršího bratříčka už vůbec ne. Platí zde naprosto to samé jako u druhého dílu. První díl si užijete v plné parádě i bez dalších dvou, druhý a třetí bohužel tvoří ucelený příběh a jeden bez druhého prostě stát nemůže. A když na to přijde tak druhý ani třetí díl vlastně bez prvního existovat nemůžou protože hlavní zápletka už byla načrtnuta na začátku. A to je asi tak hlavní premisa, ono se toho moc nezměnilo, opět se rozvíjí konspirační teorie a dočkáme se závěrečného rozuzlení. Rozhodně se jedná o nadprůměrnou trilogii, která je zakončena víc než podařeně, přesto jímám jistou pachuť v tom, že první díl si někdy v budoucnu určitě pustím znovu, u dalších dvou už to tak jednoznačně nevidím. Vadí mi totiž naprosto odlišný přístup a příběh mi nepřijde zrovna ucelený. ()

LuciusWlk

I tady je to stejné zklamání jako u druhého dílu. Pravděpodobně bych se opakoval, takže to zkrátím. Opět galimatyáš, který je asi pro nečtenáře matoucí. Co mě ovšem mrzí nejvíc, je soudní líčení, které je v knize vynikající, především, jak obhájkyně Lisbeth luxusně rozemele obžalobu (omlouvám se za spoiler). Zde je to nemasné, změněné, fádní, což vlastně nechápu, proč k tomu takto scénárista přistoupil. Nezbývá než doufat, že Fincherová verze bude mnohem legitimnější, věrnější a ostřejší. ()

Worthington, Hopkins a únos pivního magnáta

Worthington, Hopkins a únos pivního magnáta

13.10.2013

Stalo se to doopravdy. V roce 1983 byl několika muži unesen majitel nizozemského pivního impéria Freddy Heineken. Na svobodu se vrátil až po vyplacení rekordního výkupného v hodnotě asi 50 milionů… (viac)