Všudybylovo dobrodružství

• angličtina The Adventures of a Ubiquitous Fellow (festivalový názov) (viac)
Animovaný / Krátkometrážny
Československo, 1936, 13 min

Krátký kreslený snímek s postavou populárního Hurvínka: královna vln provádí zvědavého Hurvínka (jako Všudybylka) budovou rozhlasu a seznamuje ho s jeho technikou. Výtvarníkem byl Jiří Trnka. (oficiálny text distribútora)

tomtomtoma

Všudybylovo dobrodružství je povedeným animovaným osvětovým filmem pod taktovkou průkopníka československého animovaného filmu Karla Dodala a jeho druhé manželky Ireny Dodalové (úspěch slavili především s animovanou reklamou). Na filmu spolupracovala i Dodalova první manželka a výtvarnice Hermína Týrlová, autor loutkového Hurvínka Jiří Trnka a tehdy oblíbený hudební skladatel Jaroslav Ježek. Za Hurvínka, i přes jeho přejmenování na Měsíčníka Všudybyla, mluví jeho stvořitel Josef Skupa a éterickou královnu rozhlasových vln plzeňská loutkovodička (pracovala a mluvila Máńičku pro Skupu) i rozhlasová herečka Anna Kreuzmannová. Všudybylovo dobrodružství je půvabným vzdělávacím animovaným dílkem. ()

NinadeL

Překrásný kombinovaný loutkový a kreslený film kulturní film. Praktickou a hravou cestou se dozvíme, jak funguje rozhlas. A zároveň se pokocháme klasickým Skupovým Hurvajzem, který je animovaný zdaleka nejroztomilejší, zejména, pokud cestuje nebem na srpku měsíce a ladí dlouhé a krátké vlny, aby si mohl poslechnout písničku z radia. ()

honajz2

Nejlepší na tom stejně byl ten Hurvínkův prolog, ale i tak se mi tenhle filmeček líbil. Sice zvuk nebyl zrovna nejlepší, ale to je dáno taky stářím snímku, takže jediné co bych vytkl je to, že to bylo trochu delší než mělo. Ale jinak je to fajn a líbilo se mi, že tam hraje hudba, která hraje při hlášení na nějakém českém nádraží (a vůbec si nemůžu vzpomenout, jaké). 4* ()

LeoH

Už úvod s loutkou Hurvínka (zjemnělou Trnkovými úpravami a – raritně – animovanou klasicky po okýnkách, ne vedenou marionetou), divoce nasvícenou a snímanou z nejnemožnějších úhlů, dává tušit, že se Dodalovi tentokrát inspirovali německým expresionismem, a tahle stylizace (retrofuturistické prostředí v hlavní kreslené části připomíná střídavě Metropolis, Ikarii XB1 a Krakatit) vzdělávacímu filmečku sluší stejně jako Ježkova hudba a poetické reálné záběry elektronkové rozhlasové techniky. I Skupa se tentokrát krotí a jeho Hurvajz-Všudybyl je víc za něžného zvědavého rošťáka než za obvyklého prostořekého sígra; dohromady z toho vychází klenůtek mezi prvorepublikovými animovanými filmy. ()

• V roku 1936 získala snímka na filmovom Bienále v Benátkach Čestné uznanie. (Raccoon.city)