Farrebique aneb Čtvero ročních dob

(festivalový názov)
  • Francúzsko Farrebique (viac)

Ve svém nejslavnějším snímku se Rouquier představuje jako skutečný následovník Flahertyho na cestě scénáře vytvářeného na základě zkušenosti pro vybrané postavy - hrdiny jím režírované skutečnosti jsou rolníci z Aveyronu, jejichž život a práci líčí v běhu čtyř ročních období. (MFDF Ji.hlava)

Ony

Kdybych trávila rok na francouzském venkově 40. let, přesně tohle bych tam chtěla vidět. Proměny přírody v jednotlivých ročních dobách, dosluhování petrolejových lamp a zavádění elektřiny, kostel, kde se klečí na dřevěných židlích a flirtuje během Kyrie, těžkou, ale smysluplnou práci, bochníky chleba přes celý stůl. Rouquier přes všechny nástrahy zvoleného prostředí nesklouzl ke kýčovité idylce ani umělým vášním, ale natočil nádherný a skutečným životem pulsující film. ()

fragre

Selský život jdoucí ještě dle rytmu přírody. Zde tedy ještě režisérem vypointováno tak, že i dítě se zde narodí na jaře a starý sedlák zemře na podzim. Mimochodem, tak působivé zobrazení přirozené smrti člověka jsem ještě neviděl. Venkované hrají sebe. Sice hrají občas trochu prkenně, ale to pečeť autenticity neporuší. A žádná rustikální idylka tenhle film není, ten venkovský život byl ještě ve 40. letech 20. století drsný. ()

radektejkal

Pěkné, moc pěkné. Lépe snad jen pro-žít než jen pro-koukat. Tehdy to tak bylo všude, ale nezapomínejme na české selké romány, na Holečka, Klostermana, Reise, Novákovou, Světlou, Mrštíky atd.: Tak idylické to zas nebylo. Závidět jim můžeme každopádně jejich kalhoty. "Jen se nestarej, my to uděláme!", to je základ posloupnosti generací a prosperity země. ()