Letová správa OK 89 - 90

všetky plagáty
Československo, 1990, 65 min

Dlhometrážny dokument o udalostiach u nás v období jedného roka od leta 1989 do leta 1990. (SKCinema.sk)

vypravěč

Dokumentární film „Letová správa OK 89 – 90“ Iľji Ruppeldta a Fedora Gála, natáčený od pozdního léta 1989 do prvních měsíců následujícího roku, předznamenává podobně kritické dokumenty Karla Vachka z devadesátých let, ba dokonce lze říci, že je jakýmsi prologem hned k tomu prvnímu z nich, protože od otázky „přestavby“, která se v reflexích současníků jeví pouhou frází, donekonečna omílanou v čase všeobecné mravní devastace, ekologické krize, odcizení a lhostejnění, dochází na práh svobodných voleb, které s tak bezohlednou pravdivostí reflektoval právě Vachkův Nový Hyperion aneb Volnost, rovnost, bratrství. Vedle toho, že starší snímek zaznamenává úvahy a strachy obyčejných lidí, tu přímočaře odpovídajících, ondy své názory tajících, je cenný i tím, jak osvětluje podhoubí rodící se občanské společnosti, kterou nastupující politický – stranický – systém zanedlouho zkrotil, národnostní sváry rozmnožil a prohloubil a k rozpadu přispěl. ()

Lyrika161

Točeno celý rok 89 a začátek 90. Gál s cigaretou rozvážně rozpráva o demokracii, tehdy ještě nebyl vyhozen ze své vlasti. Zeman hovorí o profesionalnim pilotovi, částečně se odehrává na vnitrostátní lince, proto ten název. Dále Hromádková, Budaj, Kubišová a její pornopříběh. Ve vedlejší roli Maxwell bojující s leukemií slovenského děvčátka, za to hvězda dolů. ()