Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla (Timothy Spall) král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě. (oficiálny text distribútora)

Krosmen

Zatoužil jsem zjistit, zda-li jsou veškeré nominace na rozličné ceny zasloužené a musím říct, že film je bezesporu na 5*. Colin Firth by měl zatou sošku získat, s Geoffreym už to tak jistě nevidím, konkurence je veliká a nominace Heleny Bonham Carter je mi trošku záhadou. Nicméně k filmu. Nejen, že je zde možnost zprostředkovaně nahlédnout do ne zas tak daleké minulosti, ale odehrává se tu příběh o přátelství, o pochybnostech o sobě samém a boji s nimi. Colin v roli Jiřího VI. však nebojuje jen za sebe, ale i za celou svoji rodinu a především pro národ v jeho nadcházející těžké chvilce. Co potěší je určitě humor, kterým je film protkaný. Snad trošku úsměvně působí obsazení Timothyho Spalla do role Winstona Churchilla. Film nemohu než doporučit ()

ghatos

Brilantní kamera, obraz, zvuk i řeč. Ten typ filmu, který sází na klasickou řemeslnou stránku a emotivní příběh, v němž si hlavní hrdina postupně podmaní publikum. Ano, vše je stylové a krásné, ale to nadhodnocení (ke dni 28.1.2011 - 91%, 47 nejlepší film historie) je brutální. Lesk očekávaného Oscara zřejmě částečně oslepil lid český. 74%. ()

horacko

Fantasticky natočené! Odteraz si určite budem pamätať meno Tom Hooper. Nie je to síce príbeh zrovna z môjho súdka, no aj tak si ma to istým spôsobom získalo. Firth a Rush vynikajúci. ()

Eoin

Pekný film z pekného prostredia a s peknou hudbou. Výborné herecké výkony (najmä Colin Firth a Geoffrey Rush), kostýmy, kulisy a originálna kamera. Avšak film sa vlečie a obsahuje pridlhé dialógy, takže som sa niekedy nudil a to je pre mňa jedine negatívum tohto filmu. 80% ()

R´Hell

Po druhém shlédnutí doceňuji tento zajímavý film a zvyšuji na maximální hodnocení. Králova řeč v sobě nemá žádný šokující zvrat, lehce ale sebejistě se pohybuje v prostředí vysoké aristokracie, vykouzlí úsměv na tváři a oslní výbornými výkony charismatických představitelů hlavních rolí. Myslím, že je to jeden z nejlepších britských filmů roku 2010 a to zejména proto, že striktně zachovává klasický anglický ráz bez vlivu Hollywoodu a bez zbytečných efektů na oko. ()

Mr.Dogman

Oprávněný adept na Oscara, který ve mně zanechal velmi dobré pocity. Zavedl nás do soukromí anglické smetánky, a ukázal, jak se vyrovnává s vnějšími vlivy, jako je například nevyhnutelný příchod druhé světové války, ale i (a to převážně) s rodinnými a osobními starosti. Vztah, který panuje mezi Bertiem a Lionelem je perfektní, a zásluhu na tom nemá jen Colin Firth, ale zcela jistě i Geoffrey Rush. A všichni herci v tomto snímku hrají výborně, ať si vybavím kohokoli. Helena, Timothy nebo i pro mě do této doby neznámá Claire Bloom. Hudba a kamera už jen krásně doladí požitek. ()

Myrreczech

Velice příjemné překvapení, tento snímek chytí a nepustí až do konce. Takhle má vypadat lidský, jednoduše geniální a krásný film. A víte co je na něm nejlepší? Úplně všechno. Všechny Zlaťáky získal naprosto zaslouženě. ()

greetchen

Kvalitní film potřebuje kvalitní téma. Nebo ne? 118timinutový film o koktavém králi možná někomu zní jako naprostá trivialita a velká nuda, ale tohle se vážně povedlo. Moc povedlo. Celé je to podané tak nenuceně a s lehkostí, a přitom s patřičnou grácií. Velký potlesk pro duo Colin Firth - Geoffrey Rush. ()

Kosmik 1

Ano, herecký výkon to byl jistě úžasný a je pravda, že jsem se opravdu nenudil, ale když já jsem prostě zklamán, že tu sošku nedostal James Franco (127 hodin). :-) Na druhou stranu, mě potěšila přítomnost Guye Pearce, což mé hodnocení trochu ovlivňuje. Ve výsledku je to 80% ()

D28

Na prvý pohľad jednoduchý príbeh, ale v tom je to umenie, že plynie ľahko bez akýchkoľvek rušivých momentov.Maličké a krátkodobé myšlienkové odbočky počas užívania si tej precíznej nádhery boli vlastne len akýmsi povzdychom nad tým, že v skutočnosti bol osud k panovníkovi oveľa krutejší, než nám film ukázal, a nad tým, že dabovať Colina by mal tiež herec hodný Oscara.Či aspoň Leva.Je to však Geoffrey, ktorého šupnem do topky a mal tam byť už dávno. ()

headcrab

Hmmm tak takovou pecku jsem teda nečekal. Nejenom, že Colin Firth, Geoffrey Rush a Helena Bonham Carter tady excelují (ba jsou přímo geniální), kamera je úchvatná, a dobová atmosféra vykreslená na výbornou, ale když přijde na "tu hlavní" řeč (jež působí dvojím účinkem - vzhledem k filmu i obsahově) za doprovodu Beethovenovy 7. symfonie a na člověku nezůstane oko suché, tak prostě nelze jinak než za 5*! Netřeba o tom dál diskutovat. ()

blackJag

Dobře odvedená herecká práce dělá divy, a že tady se zadařilo. Snímek má i velmi odpovídající režii, naplňuje představu o podařené výpravě a vyloženě profituje z chytrého scénáře. Nevyhýbá se dojemnosti, je z něj ale cítit potřeba absentovat na prvoplán co jen to půjde a to se pak člověk dojímá jedna radost. 100% ()

PollyJean

dle očekávání skvěle zahráno (a to nejen oba hlavní pánské party, ale i aristokratka do morku kostí podaná výborně Helenou BC), výborná muzika, decentní množství vtipu, tklivých i odlehčených scén. Celé je to tak úhledně zabaleno, že si vlastně ani nevšimneme, že je to "jen" o jednom člověku, bojujícím se svým nedostatkem, který se "nešťastnou náhodou" ocitnul na královském trůně. ()

J-o-k-e-r

Film jsem shlédl až po udělení Oscarů. Vizitka nejlepšího filmu roku, na současné ohledy, zřejmě nezklamal. Film to byl dobrý, hlavně co se týče výběru herců (u mě teda o něco lepší G. Rush, vzápětí samozřejmě skvělý C. Firth). Místy hluché pasáže, ale i tak se na to koukalo dobře, a určitě jsem nebyl zklamán. ()

Gurtha

Firth konečně přestal být tím životem unaveným milovníkem a ukázal, že "umí", Bonham-Carterová odhodila vizáž punk-rokové čarodějnice a stala se starostlivou manželkou a matkou - jedině díky tomu se králova řeč mohla stát intimním počinem bez ohledu na to, kolik lidí ji sledovalo. ()

šerminator

Anglické a historické filmy mám velmi rád a tady se to skloubilo dohromady. Moc příjemě se na to dívá a dvě hodinky utečou jako voda. Filmařům se velmi podařilo příběh převyprávět, i když divák celou dobu čeká vlastně na konec filmu. Nicméně koktající Colin Firth, který jak by koktal odjakživa (opravdu velmi reálné - znám z vlastní zkušenosti) a také Geoffrey Rush, australana který dovolí vyšlápnout na svého krále velmi nenásilým způsobem, už dávají filmu velmi pevný základ v podobě min. 4*. Po druhém zhlédnutí zvedávám na 5* - proste geniální, pěkný, uhlazený film. ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.06.2022

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (viac)