Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla (Timothy Spall) král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě. (oficiálny text distribútora)

Honey007

Nevím jestli je to mou slabostí pro anglické dějiny, ale tento film mě doslova nadchl. Až trochu "tradiční" příběh anglické královské dynastie z velmi těžkého obdbobí 20. a 30. let 20. století podává Tom Hooper ze zcela nečekané a velmi málo známé perspektivy. Skvělá hudba, výprava, kostýmy a hlavně naprosto vynikající Colin Firth. Sílu příběhu, který je většině dobře známý, dokreslují zejména intimní vyprávění o dětství a útrapách následníka trůnu stejně jako strhující terapeutické metody. Colin Firth je velmi věrohodný a předvádí famózní herecký výkon, aniž by toho u toho moc namluvil a pro mě osobně je nezapomenutelná scéna, kdy poprvé v roli krále přijde za svými dcerami, které namísto dětského spontánního objetí předvedou ukázkově zdrženlivé pukrle. 90% ()

Tina.T

Velmi kultivovaný snímek, příjemné osvěžení v záplavě hollywoodských trháků a velkofilmů. Geoffrey Rush jako vždy okouzlující, pochutnala jsem si. ()

kugl

Většinou filmy, které dostanou ocenění jako nejlepší film při udílení cen oscar, v tom roce rozhodně nejlepší nejsou (viz. Zamilovaný Shakespeare, Skrytá identita...). V tomhle případě je ale soška ve správných rukou. Stejně tak jako ta pro Colina Firtha. ()

Danny96

Taková pecka to zase nebyla, spíš taková milá, dobře natočená oddychovka. Po Oscarovi za nejlepší film a 88% jsem měl asi příliš velké očekávání. Firth byl samozřejmě úžasný, Rush mu zdatně sekundoval. ()

RonnieR

Po zhliadnutí tohto filmu si kladiem jednu otázku? Prečo nedostal Geoffrey Rush Oscara za vedľajší mužský herecký výkon? Jeho výkon bol nadpozemský! 92%. ()

karras

Colin Firth, Geoffrey Rush, Helena Bonham Carter. To snad mluví za vše. Výborný scénář, krásná hudba, skvělá kamera. Film nejen pohladí na oku, uchu, duši, ale konečně i mozku, protože vám dá něco z historie. Pro mě, jako absolutního negramotu v oblasti britských králů byl tenhle malý výlet do britské aristokracie jako Říše divů. Úžasný film plný těch správných emocí. ()

freebo1

Nečekal jsem že mě film bude bavit, přece jenom je o tom jak se anglický král učí mluvit. Je to důkazem toho jak úžasně ho Britové zfilmovali. Nic víc k tomu už nemám, jen to že jsem na tom byl v kině se školou, a stále mě tam otravoval nějakej buran a chtěl abych mu dal najíst. No řekněte mi, dá se s takovými lidmi vůbec sledovat film? ()

KristovaNoha

Mno... mno... mno... mnoh... mnoho po... po... po... vy... povy... povyku. Pro nic zase ne, to ne. Takové elegantní promo na Královskou rodinu. Co? Jakkoli to bylo krásně výpravně zasazené do reálií, přišlo mi to dost americké. Americky drzé, lámající konvence a svázanost dvora. Královský pár si inkognito navštěvuje dům někde uprostřed Londýna a nikdo o tom neví? Neznámý doktor, který ani není vlastně doktor si nadiktuje podmínky a její veličenstvo královna sklapne podpatky a druhý den naklusá s manželem? Ano, jistě, všechno je to vyargumentované a opřené o osobnost Logueho, ale přijde mi to překroucené. Nečekal jsem, že mi film otevře dveře do královského domácnosti, natož třeba do královské ložnice, ale nemohu se zbavit pocitu, že přináší spíše pohled: Jak by bylo fajn, kdyby to bylo... Což mi přijde k dokonalosti málo. Shrnuto: Výborný film pro moji maminku a babičku, ale pro mne ne. ()

catch66

Tenhle film se u mě po prvním shlédnutí zařadil do kategorie "srdcovky" a po druhém už se tam usídlil natrvalo. Výborná kamera, hudba i scénář, který umožňuje hercům předvést brilantní herecký minimalistický koncert vyšperkovaný sebeironickým britským humorem. ()

vixina

Už dlho sa mi nestalo, že by som pozerala nejaký film a nechcela, aby nikdy skončil. Kráľova reč pre mňa skutočne uplynula veľmi príjemne a nenudila ani chvíľku. Navyše ústrednej dvojici Firth-Rush bolo veriť každé slovo, pričom ani jeden nestál v tieni toho druhého a navzájom sa dopĺňali. Dobrý dojem len utvrdzuje autentická výprava. Nemám, čo by som vytkla, ani keby som veľmi chcela. Viac takýchto filmov! ()

eli.s

K obrovskému aplausu, který snímek Králova řeč sklidil, mi nezbývá než dodat další slova chvály na herecký výkon Colina Firtha, který mě po sérii romantických komedií velmi příjemně překvapil. ()

faish

S britskou kinematografiou som sa často nestretaval, takže som bol veľmi zvedavý na tento ospevovaný film. Začiatok filmu diváka dokonale stotožňoval s dejom, stred filmu bol trochu suchý, čo sa však vykompenzovalo na konci filmu. Takéto veľkolepé finále filmu si zaslúži veľký obdiv. Colin Firth predviedol vo veľmi ťažkej roli výborný herecký výkon, toto platí aj o ostatných hercoch. Tiež sa mi veľmi páčili scény v exteriéry, ktoré boli taktiež výborne zvládnuté. Bravo ! ()

Lulusator

Není to příběh lásky, není to ani příběh o neštěstí. Je to příběh o jednom obyčejném problémku, kterému se hlavní hrdinové úspěšně postaví. Je to krásný film. Úchvatné herecké výkony a stoprocentně zasloužení oscarové... a neodpustím si... škoda neproměněných nominací :) ()

Kathykat

Přiznám se, že o filmu jsem moc nevěděla, netušila jsem, kdo tam hraje, ale hned jak začal, řekla jsem si, že by se tam perfektně hodil Colin Firth, kterému podobná dobová role úžasně sedla (i když v nepovedeném) Dorianu Grayeovi. Jaképak překvapení, že tam opravdu hrál! A k tomu všemu moje oblíbená Helena Carter, už jen tohle herecké obsazení je symbolem úspěchu. Zahráli oba dva naprosto perfektně. Celkově film byl moc povedený, ale bez těchto herců by to možná nebylo ono. Malinko mi tam chyběl jakýsi zlom, kdy se král naučil pořádně mluvit, ale to je snad jediná chyba. Hudba také výborná. 5* ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.06.2022

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (viac)