Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla (Timothy Spall) král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě. (oficiálny text distribútora)

Jasmín

Velmi pěkný a nepodbízející se film se skvělými herci, kamerou i režií. Mimochodem, ten Beethoven hrající na konci do hlavního projevu byl geniální!! ()

sofasurfer

Dalsi chladne vykalkulovany film natoceny len preto, aby ziskal oscara..Definitvne potvrdzuje ake slabe filmy dostavaju oscara posledne roky. Po vyslovene jednoduchom slumdogmilionarovi a gycovitom forestgampovi benjaminovi film, ktory je vhodny tak na sobotny vecer v komercnej televizii. Hoci na jeho obranu musim napisat, ze tento sa na rozdiel od tych dvoch dal aspon dopozerat.. Hlavne mi absolutne unika cele to nadsenie, ktore je okolo tohto filmu. Som zvedavy ci si niekto na takyto typ filmov spomenie za par rokov v takych superlativoch ake sa tu o nom pisu.. Jedno velke klise systematicky vrstvene na dalsie. snaha o humor za kazdu cenu v kazdej chvili absolutne prvoplanovym sposobom (ano, povedat po sebe 20krat fuck, este neznamena, ze je to smiesne) snaha o “peknost” kazdeho zaberu kamery, dokonca aj jej preostrenie. Ale hlavne hrozne slaby film o nicom, predvidatelny od zaciatku do konca v deji aj a v kazdej radoby vtipnej replike.. dej na urovni nejakeho sportoveho filmu z americkej univerzity, kde basketbalovy tym prehrava celu sezonu aby v zaverecnom rozhodujucom zapase sezony predviedol neuveritelny obrat k vitaztvu za obrovskej show, samozrejme pod taktovkou nejakeho zazracneho trenera.. hlavny hrdina po svojom velkom vitaztve odchadza, ako keby prave polozil nemecko na kolena, hoci do tej chvile nie je celkom jasne, ci vobec vie, kde sa nemecko nachadza a ci sa vo svojom zivote okrem svojho koktania a seba sameho zaobera aj niecim inym.. to, ze je jeho triumfalny vykon podfarbeny hudbou nemeckeho skladatela je na povazenie, ludwig van samozrejme za nic nemoze, ale to bude aj tak 90 percentam divakov v tej chvili jedno, pretoze budu pravdebodobne prezivat dojatie a dojem, ze este stale sa da natocit taky "skvely" film a tito divaci si na zaver v multiplexe zatlieskaju.. ano, colin firth hra dobre, ale zase co, hra koktaveho a zvysuje hlas, na oscara to fakt nie je. tam bol omnoho uprimnejsi jesse eisenberg v the social network. A najlepsia rezia? Najlepsi film? Tak ak sa aronofskemu vycita, ze nepouzil nic nove len to, co tu uz bolo, tak co je tak extra vynimocne na tomto filme? U mna jednoznacne vyhrava black swan pre tento rok a to o niekolko tried. ()

triscimy

Skvěle natočené, dokonale zahrané... přesto mi tam k pátý hvězdě něco malinko chybí, možná větší hloubka a víc historických událostí, na které jsem se jako student dějin těšil. Takhle je to film "jen" o přátelství a o tom, jak je těžké být důstojným nástupcem krále. ()

HanLiuKun

Ne, že by se mi to nelíbilo nebo to byla ztráta času, ale prostě nemám ráda historické filmy a konverzační dramata. Pro mě je toto film se skvělým hereckým výkonem Firtha a Rushe. Nic víc, nic míň ()

BenNat

Dobrým básníkem se člověk narodí, ale dobrým řečníkem se stává. Jeden malý velký příběh koktavého krále se mi vryl do paměti. Díky bohu zavysoce kvalitní herecké obsazení, kde Colinu Firthovi velmi úspěšně sekunduje Geoffrey Rush a Helena Bonham Carter. Samotný film pak vysílá více než jednu pozitivní zprávu: ono tradiční když se chce, všechno jde doprovází myšlenka poněkud zvláštní aristokratické výchovy nevýchovy, a k tomu všemu sledujeme velmi netradiční přátelský vztah dvou lidí absolutně odlišných. Historické drama podtrhují salvy smíchu, které vás snad také čekají. A hudební podtext...to je samo o sobě něco vyjímečného. Rachmaninovská klasika se snad nemůže líp hodit. ()

Aktamix

Dobrý příběh, krásná kamera, super režie. Celkově velmi vyvážený film. Přesto mne i vynikající výkony herců prostě nevtáhli do děje. Rush je podle mého názoru v Králově řeči mnohem lepší než Firth, a to i na menším místě. Jednoznačně tento film stojí za vidění, a pozor na koktání. ()

Jorge K

Cokoliv bych napsal o tomto filmu by opakovalo pouze kladné ohlasy, které už napsali jiní. Pokud to shrnu, pak film nemá hluchá místa, děj se odvíjí plynule a hlavní hrdinové jsou ve svých rolích až neskutečně přirození. Colin Firth určitě nebude anglickým králem, ale o šlechtický titul se přihlásil, tak snad jednou. ()

ghostwo

Velmi slušný film. Ale pro mě existují desítky filmů, které jsou lepší než tento (když se na to podívám z tohoto úhlu). ()

matkoslav1

Bezpochyby nejlepší, nejzajímavější, nejpoutavější, nejlépe sfilmovaný... prostě nejlepší film roku 2010! Když jsem odcházel z ochozů po zhlédnutí Black Swan, předával jsem svého Oscara Natalie Portman a Aronofskému, už v půlce královského proslovu jsem svou sošku režisérovi labutě bral a ovenčil ní Hoopera! Úžasný film, skvělý scénář, výjimečná režie a skvělé herecké výkony. Překvapivě včetně Heleny Bonham Carterové... Superlativy se šetřit nemá a já bych se tak rád rozepsal, ale kdo by to po mně četl, že jo... Prostě na tu jděte a to beze slova. ()

pepito25

Úctyhodné herecké výkony. Najmä Colin Firth, ktorého som doteraz veľmi nepoznal a Geoffrey Rush, ktorý naopak je pre mňa potvrdením toho, čo dávno viem - že je to excelentný pán herec. Filmu ako takému nie je čo vytknúť. Je tu vierohodne zachytená doba a pomery, ktoré boli nastolené, prechádzame sa esteticky vyváženým prostredím a rezonuje v nás nádherná hudba. Najmä sme však prizvaní sledovať hlboko osobný súboj kráľa s vadou reči, ktorá je z titulu jeho funkcie doslova katastrofou. S vedomím tak ťažkého balvanu kráča kráľ vpred a má za to moje veľké sympatie. ()

Zofan

Skvělé herecké výkony, ale zas taková bomba to, ruku na srdce, nebyla. Nicméně všechna čest Colinu Firthovi. Hrát narušeného člověka je zkrátka pro herce požehnání (viz Rain man). ()

snufec

BAFTA 7 : Nejlepší film, Britský film, Herec HR: Colin Firth, Herec VR: Geoffrey Rush, Herečka VR: Helena Bonham Carter, Hudba, Originální scénář a 7 nominací: Režie, Kamera, Výprava, Kostýmy, Střih, Masky, Zvuk ()

Pecca007

Asi jsem zvrhlý, ale tenhle film mě bavil jen ve chvíli, kdy anglický princ Colin Firth shitoval a fuckoval. Jedna * za tohle, druhá * za sympaťáka Rushe. ()

anjac

Film o neuvěřitelném příběhu, ve kterém se povedlo prostě všechno. Atmosféra je bez nadsázky strhující a já osobně jsem z kina vyšla jako omráčená. Doslova "speechless":-), což nebylo způsobeno "jen" závěrečným proslovem krále, při kterém běhá mráz po zádech, ale také se na tom podílel pocit, že něco takového se jen tak nevidí... Obsazení filmu nemohlo dopadnout lépe. Přestože mohl mít Colin Firth při přípravě na roli problémy s koktáním (učitele koktání prostě nenajdete, ať hledáte, kde chcete), zhostil se své úlohy znamenitě. Nic dlužen mu nezůstal ani Geoffrey Rush v roli excentrického Lionela Loguea. Této ústřední pánské dvojici zdatně sekunduje Helena Bonham Carter v roli Alžběty. Navzdory tomu, že je film situován v relativně vážném období a do rozhodně neveselé doby, je proložen odlehčujícím humorem, který ho řadí do úplně jiné kategorie než jenom "historický velkofim". (5/5) ()

Zrcadleni

Mám slabost pro britské ukecané filmy a i když nejsem fanoušek výslovnosti Colina, tak v tomto filmu mě naprosto fascinoval. Mám v poslední době smůlu na filmy, kde hrají zvučná jména, protože to většinou dopadne katastrofou, ale byl jsem milerád překvapen hereckými výkony, příjemným vedením scénáře až do samotného konce a výsledným rozuzlením celé té výukové strategie pane Logua. Nejvetší překvapení tohoto roku alespoň pro mne ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.06.2022

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (viac)