Brouk královský dobývá Tokio

(festivalový názov)
  • USA Beetle Queen Conquers Tokyo
všetky plagáty

Zatímco pro ostatní kultury je příznačný takřka nepřekonatelný odpor k hmyzu, Japonci jsou jím naopak fascinováni a v jeho proměnách jej - pro jeho funkčnost a krásu, kterou pozorují a vlastní, s níž obchodují a o které píší básně - obdivují jako nejefektivnější stvoření přírody. (MFDF Ji.hlava)

strougy

Po povrchu klouzající koláž různých líbivých záběrů všech možných druhů hmyzů podpořený občasným "odborným" výkladem, který bez ladu a skladu cituje klasická díla japonské literatury, tu zmíní šintoismus, tu společné prvky haiku a zenové zahrady a to je tak nějak vše. Celé to vyvolává dojem, že hlavním účelem bylo v divákovi potvrdit zažitou tezi, že Japonci jsou prostě divní. A to mě bez ohledu na jeji (ne)platnost zrovna dvakrát sledovat nebaví. Nejsilnější dojem tak ve mně ve výsledku vyvolal chlapík, který si sbíráním brouků vydělal na ferrari a jenž rád popíjí saké, ve kterém má naložené jakési silně jedovaté sršně. Účel jeho účasti v dokumentu sice moc nechápu, ale aspoň mě pobavil. Slabší 2*. ()