Walking Dead

• Česko Živí mrtví (viac)
USA, (2010–2022), 134 h 18 min (Minutáž: 40–67 min)

Tvorcovia:

Frank Darabont

Réžia:

Frank Darabont, Ernest R. Dickerson, Greg Nicotero, Michelle MacLaren (viac)

Predloha:

Robert Kirkman (komiks), Tony Moore (komiks) (viac)

Recenzie používateľa Lendak k tomuto seriálu (12)

Walking Dead (2010)

"My mercy prevails over my wrath"____Dopredu upozorňujem, že som The Walking Dead začal pozerať iba tento rok, takže nemám ku nemu taký emočný a nostalgický vzťah ako ostatní. Keď to začínalo tak som mal iba 5 rokov. Nečakal som, že seriál o zombíkoch by mi tak dokázal otvoriť oči a inšpirovať ma. Ale začnime pekne od začiatku. Seriál začína jedným z najlepších openingov, ktoré som kedy v seriálovej tvorbe videl. Rick Grimes sa potuluje po zničenom svete plného živých mŕtvych a snaží sa nájsť svoju rodinu. Nachádza šokujúce scenérie, napríklad parkovisko plné mŕtvol alebo dvere s ikonickým názvom "DON´T OPEN, DEAD INSIDE". po čase svoju rodinu ale nájde a tak sa seriál nachvíľu upokojí. Tak by som opísal prvú sériu. Úplne pohode sérka, ktorá je ale príliš krátka na to, aby sa človek začal nejak zaujímať o ten príbeh alebo postavy. Druhá séria začína s jednou s najpamätnejších scén a to je keď hlavných hrdinov prepadne horda zombákov. Potom sú nútení sa nachvíľu usídliť na neďalekej farme a zábava môže začať. A aj keď je toto tá najnudnejšia časť celého TWD, tak je to zároveň jedna z tých najdôležitejších, lebo lepšie spoznáme postavy ktoré ku tomu dostanú aj notnú dávku vývoja. Zároveň druhú sériu vnímam ako taký test, že keď ju človek dokáže dopozerať, tak mu už nič nebráni sa naplno vrhnúť do deja a prežívať s nimi každý jeden momenť. A od tade začína úplny vrchol celého seriálu. Tretia séria nám predstavila tú najlepšiu príbehovú archu a najlepšieho záporáka (sorry Jeffrey) celej šou. Tak to pokračuje až do šiestej série. Kým štvrtá sa po udalostiach vo väznici mení späť na tú survival šouku, tak piata séria to odpálila jedným z najlepších openingov. Celá séria má veľmi mrazivú a depresívnu atmosféru kvôli čomu si aj získala prezývku "Murder beard era" takže ma vôbec neprekvapuje prečo ju väčšina považuje za tú vôbec najlepšiu. A spolu s druhou sériou má piata asi to najlepšie finále celého seriálu. Šiesta séria mala tiež epický opening ktorý vyvrcholil v jednej z najlepších epizód. Zbytok série sa nesie v celkom pohode tempe až do oného finále. A tu to už začína padať z kopca. Aj keď má siedma séria vôbec najlepší úvod v celom seriáli, a najlepšie predstavenie záporáka tak zbytok série si nedokázal udržať rovnaké tempo. A o tej povestnej osmej sérii ani nehovorím. Tam sa celý príbeh dokázal zmestiť do trojhodinového filmu, oni z toho urobia 16 hodín. Potom ale prišiel zázrak z čistého neba v podobe série s číslom 9. Tu nemám čo vytknúť. Zmena z akčného trileru na neowesternový horor bol geniálny ťah, brilantná rozlúčka z Rickom Grimesom a hlavne Whisperers!!!! ktorí priniesli ten správne osvieženie ktoré tento seriál nutne potreboval. 10. séria ktorá pokračovala na rovnakej vlne ako jej predchodca. Perfektné ukončenie s Whisperers, emočne úplne zničujúca finálna epizóda po ktorej sa Negan stal tou najlepšou postavou a hlavne tá skvelá hudba ktorá to všetko spolu dotvára. A potom malo prísť to finále. Nebudem negatívny. Jedenásta séria mala fakt kulervoucí úvod a Reapers mali obrovský potenciál stáť sa jednými z najlepších záporákov. Ale skutek utek. Celá ich linka bola strašne krátka a rýchlosa na nich zabudlo lebo hneď prišiel Commonwealth. A opäť. Obrovský ale nevyužitý potenciál. A najväčším problémom je, že toto je posledná séria ale po celú sériu to tak vôbec nepôsobí. Finále to zabilo, doslova a nemyslím to pozitívne. Ako je vidno, celý seriál je jak horská dráha, raz na úplnom vrchole a raz sa topí v žumpe. The Walking Dead je zaslúžený fenomén ktorý vo veľkom ovplyvnil televíznu tvorbu. Celé to je ale komorná dráma o morálke a a ľudskej povahe s jednými z najprepracovanejších postáv, ktoré kedy videli svetlo sveta. Som rád, že ma osud dotiahol až ku tomuto skvostu. () (menej) (viac)

Season 1 (2010) (S01)

Celkom pohoda rozjazd. Má to niekoľko úžasných scén, ale tiež kopu nahovno, nudných scén. Herci sú skvelí, rovnako ako postavy ktoré hrajú, úžasné masky, hudba, scenár atd. Proste pohode rozjazd jak má byť. ()

Season 2 (2011) (S02)

To, čo prvá séria začala, tak druhá to viac rozvíja. A rozvíja viac tie charaktery a niektoré si prejdú aj značným vývojom. Ale aj tak, nalejme si čistého vína, 10 hodín sledovať udalosti na nudnej farme neje nič moc. Není tu veľa kulervoucích epizód ale viac kecacích. A to je vlastne to, čo milujem na TWD a zároveň to nesnášam. Keď nepočítam ten stred, tak úvod a finále je niečo neskutočné. Za toto obdivujem tvorcov. Lebo nie vždy niekto dokáže perfektne skombinovať komornosť a epičnosť. Za toto sa im skláňam. Ale inak, jak prvá, celkom pohode sérka. ()

Season 3 (2012) (S03)

Konečne!!!! Konečne sme dostali poriadnu nálož akcie, goru, emócií, postáv a proste všetkého. Tu to už je skôr taký thriller s prvkami hororu než čistokrvný horor. A to mne osobne viac pasuje do zombie žánru. Toto je jednoducho najlepšia sérka. Séria ktorá predstavila najlepšieho TWD záporáka, séria s najlepšou atmosférou, najlepšou akciou, najlepším dejom, a aj najlepším prostredím. Väzenie tejto aj ďalšej sérii vo veľkom prospieva. Jednoducho Spokojnosť. ()

Season 4 (2013) (S04)

Hneď po tretej tá najlepšia séria. Lebo od tejto série nikto nevie, čo čakať. Hneď od začiatku nás to vtrhne do akcie, potom ticho, potom zase nárez (Hershel!!!), potom zase ticho, a finále je niečo neskutočné. Milujem to! ()

Season 5 (2014) (S05)

Prvá epizóda je dačo neskutočné. Lebo po prvýkrát v živote sa mi vyčaroval úsmev na tvári keď som videl ako niekoho zaživa roztrhali zombíci. A zbytok série sa vlečie v podobnom duchu. Prvá polka o uzatvorenej diktatúre v nemocnici je zaujímavá, ale tá druhá polka je to, prečo The Walking Dead milujem. Finále ako vždy je úplný vrchol celej série a diváka poriadne navnadí na ďalšiu sériu. Scéna v točiacich dverách je jedna z top scén celého TWD. Chudák Noah. ()

Season 6 (2015) (S06)

Prvá polka je niečo neuveriteľné. Perfektne natočený horor s dychberúcimi momentami. Druhá polka je o niečo slabšia, nič veľa sa tam toho nedeje, ale finálna epizóda tomu nasadila korunu. U Walking Dead to už je klasika, kde v každej sérii je chvíľu ticho, potom odpal, potom zase ticho a znova odpal. Negan a Lucille sú moja nová láska. ()

Season 7 (2016) (S07)

Jediné čo drží sériu nad vodou je démonický Jeffrey Dean Morgan, toť vše. A ku tomu to tak dobre začalo.... ()

Season 8 (2017) (S08)

Siedma séria nebola nijaký zázrak, a ôsma pokračuje v tradícii. Z dramatického survival seriálu sa stala bum bum akčná chujovina. Ku tomu tu je oveľa viac nelogických hovadín, cringe motivačných chujovín a postavy sa tu správajú v jednej scéne tak, v druhej inak a v tretej akoby pri tých skokoch padli na hlavičku. Veľké sklamanie ktoré sa Jeffrey Dean Morgan len tak tak snaží zachrániť, ale veľmi mu to nefunguje. ()

Season 9 (2018) (S09)

Po priemernej siedmej a po nudnej ôsmej sérii, prišiel zázrak z čistého neba. Nový showrunner vie, v čom tkvie sila Walking Dead. Kotol emócií, fantastický sound design, dychberúca hudba, návrat ku hororu a sústredenie sa na postavy robia z tejto série, spolu s treťou, štvrtou a šiestou, vrchol celého seriálu. TWD si zaslúži rešpekt, lebo aj po deviatich rokoch dokáže furt baviť, šokovať a dojímať. Whisperers sú tým pravým osviežením, ktoré tento seriál veľmi potreboval. ()

Season 10 (2019) (S10)

Tam, kde brilantná 9. séria bodovala, tam 10. séria pokračuje. Veľmi sa toho kvalitatívne nezmenilo. Hudba je geniálna, Alpha a Beta furt naháňajú husinu a postavy sú furt skvelé. Jediné čo túto sériu zráža je počet epizód. Tušil som to už od začiatku. Potom, čo boli Whisperers porazení, tak to nebude nič moc. Okrem perfektnej finálnej a celkom zaujímavej epizóde s T-1000, tam bola iba vata a nič iné. Ale kolem a kolem to je furt skvelá sezóna, len to už není to, čo bývalo. ()

Season 11 (2021) (S11)

Tak to skončilo....? Finálna séria ktorá je extrémne nafúknutá do 24 epizód. Má to svoje momenty, niektoré epické, niektoré desivé. Ale tých PÁR dobrých momentov ale ničí fúra strašných momentov. Napríklad celá linka s Reapers, ktorí mali obrovský potenciál, lebo zatiaľ sme v TWD nevideli náboženských fanatikov. Ale celé to bolo extrémne rýchlo ukončené a rovnako rýchlo sa na to zabudlo, keď hneď na to prišiel Commonwealth. A zase. Nevyužitý potenciál. Všade sa hovorilo, že toto bude ultimátna séria, ktorá to má všetko ukončiť, ale skutek utek keďže okrem tej finálnej epizódy sa to tak vôbec netvári. A keď už prišlo na to finále, tak jediné čo sme zistili je, že toto není finále. Toto je len set-up na nadchádzajúce spin-offy. Super. Ani Rickovi nedali ten pojebaný comeback. Teda aspoň poriadny. Hlavne, že to skončilo. ()

Kevin Costner kraluje televizním ratingům

23.07.2022

Živí mrtví se dočkají dalšího spin-offu

Živí mrtví se dočkají dalšího spin-offu

08.03.2022

Dočkáme se Fortnite filmu?

Dočkáme se Fortnite filmu?

12.10.2021