Zbytečná krutost

• Česko Zbytečná krutost aneb žena, pistole a obchod s nudlemi (viac)
Čína, 2009, 95 min

Réžia:

Yimou Zhang

Scenár:

Zhengchao Xu, Jianquan Shi, Joel Coen (pôvodný scenár) (viac)

Kamera:

Xiaoding Zhao

Hudba:

Lin Zhao

Wang je skleslý, prolhaný a chamtivý majitel obchodu s nudlemi v čínském pouštním městě. Jeho opomíjená a sarkastická žena má tajný poměr s Liem, s jedním z Wangových zaměstnanců. Li, nesmělý muž, neochotně ukrývá zbraň své milenky, kterou si koupila na vraždu svého manžela. Wang ale sleduje každý jejich pohyb. Podplatil policistu Zhanga, aby zabil tento nepřípustný pár. Vypadá to jako perfektní plán: celá záležitost bude krutá a krvavá, ale s uspokojivým koncem...nebo si to alespoň myslí. Darebný Zhang má ale rovněž vlastní plány. Když dojde ke zvratu v příběhu, proteče více krve a bude spácháno mnoho násilí... (Filmbox)

pakobylka

----- "Pane ... zaseklo se to !" ----- Stylová parodie, která nemá zábrany. Možná proto v některých ohledech zašla až příliš daleko ... na můj vkus. Nicméně - stojí si za svým: Má vlastní vzor ... i názor, řídí se vlastními, trochu bizarními a přitom mimořádně zlomyslnými nápady - a neohlíží se na to, co bych po ní chtěla JÁ. Ve skutečnosti je to nejen sympatické, ale i odvážné, takže jí v podstatě nemůžu nic zásadního vytknout - i když bych chtěla ... ;-) ... 3,5* ()

bartias

Yimou Zhang možná spoléhá na to, že k jeho čínskému publiku dvacet pět let stará Zbytečná krutost bratří Coenových nedorazila. Dokud nedojde na zabíjení, které neprobíhá podle plánu, je jeho verze čistou komediální taškařicí. Herci tajtrlíkují s elánem kreslených postaviček. Neuvěřitelná jednotka policajtů jakoby přicválala rovnou z nějakých Monty Pythonů komplet se srandovním houkáním nad hlavou. Je to zajímavé, protože je to bizarní. Ale to je všechno. Nečekané zvraty vyzní naprázdno a napětí se úplně vytratilo. ()

Radiq

Pitvořící, padající, panikařící, pitomí, připosraní číňani nikdy nebyli vtipní a tady to není žádná výjimka. Odehrává se to kdesi v pustejch horách, no je to šílená krajina, kam by snad nikdo ani nepáchnul, navíc v době samurajů! Má to sice několik prvků z původního Coenovic filmu, ale kvalitou se to vůbec nedá srovnat. Navíc to vůbec nemělo tu správnou pointu. Jen málo toho tady zůstalo, chybí tu ta vážnost a hlavně to není dobře zahrané - teda ta polovina herců, kteří nehrajou vážné postavy. I kdybych původní film neviděl, tak by se mi to nelíbilo, protože prostě filmy z Číny většinou stojej za prd. I když zpracováním a vizuáně to není špatný... ()

anli

Remake debutu bratří Coenů v Zhangových rukách,aneb jak tohle téma vidíme na východě.No,film je vlastně takovou komediální taškařicí,místy až fraškou,dokud nezačne zabíjení,pak se z něho stává husté drama,kde opravdu nic neprobíhá podle plánu.Styl vyprávění je opravdu zajímavý a zejména obrazové pojetí si zaslouží komentář-většina obrazů ve filmu působí nadmíru nadneseně,nerealisticky a místy až fantasmagoricky,což je samozřejmě schválně kvůli celkovému vyznění filmu.Tomu také pomáhájí pasáže"bez mluvení",jen se zvuky,kde se ukazuje režisérův cit pro atmosféru.Celkové pojetí mi ale přišlo příliš bizarní(což může být pro někoho klad)a herci velmi křečovití,takže humor na ,mě působil místy dost trapně a kazilo mi to celkový dojem.Taky se film poměrně dlouho rozjíždí a přestože není nijak dlouhý,tak by první půlhodina snesla ještě setkání s nůžkami střihače.Takže celkový dojem na mě chvílemi působil,jako distribuční název filmu-totiž,že je zbytečný a opravdu krutý.Naštěstí druhá polovina film trochu zachraňuje,vizuální stránka filmu je opravdu oku lahodící,protože obraz tady s divákem opravdu hodně rozmlouvá.Napětí se u mě ale nijak zvlášť nekonalo a zvraty také vyšuměly do prázdna.Nakonec ,po čínské meditaci,dávám stylových 50%,hlavně za obrazovou stylizaci filmu a způsob vyprávění. ()

hanagi

Nemám pocit, že by to byl až tak "zbytečný film". Jeho poslední třetina, bez zbytečných keců, spoléhající se jen na to, co Yimou Zhang opravdu umí, a to je vyprávět obrazem, tak ta mě o tom přesvědčila. ()

Ceres

No, ze začátku to byl problém si zvyknout na Zhangovo komediální pojetí, ale jak se konečně začne něco dít, tak to už stojí za to a zápletku, jakou nám tady pak Zhang naservíroval, je velmi chutná. Hodně jsem se bavil u nočních scén ve sklepě a ten závěr je prostě stylový. Zhangovo vizuální zpracování je již tradičně velmi dobré. Celkově to asi na plné hodnocení stačit nebude, ale dobrý film to rozhodně je a zaslouží náležité ohodnocení, Zhang rozhodně nezklamal. 85% ()

blackJag

Ok, film vychází z výborné Ceonovic prvotiny, proč ale ten začátek vypadá jako epizodka z příběhů o opičím králi Sun Wu-kchungovi? Režisér Zhang (u kterého jsme zvyklí na vizuálně vymazlené heroické eposy á la KLAN LÉTAJÍCÍCH DÝK nebo HRDINA) asi chytil při výběru lokací horský úpal, ne? V druhé pulce už je to sice trochu lepší, ta barevná přeplácanost a nejapnost se ale odpouští jen těžce. Tohle je šlápnutí vedle. II Scénář: Jianquan Shi, Jing Shang. (film vychází ze snímku ZBYTEČNÁ KRUTOST bratří Coenů) 50% ()

Vojife

Krásně barevná poušť a celkově vizuálně krásné, ale to je asi všechno. Na Zhanga Yimou dost pokles. Podivný tlusťoch s předkusem, zženštilý blázen v růžových šatičkách... Nepřišlo mi to ani moc vtipné, snad jen existence pistole ve starověké Číně a závěr (poslední věta) byl taky celkem pěkný. Za to dávám 3. hvězdičku. ()

odvedle

tak ale jo, vcelku film odsypával, dej je zaujímavo situovaný a predlohu som nevidel, takže ani nemám nutkanie porovnávať a pretože film nenudil, tak 75% ()

Pitryx

V komedii mrtvoly nemusím. A tohle prý komedie byla. Nemohu přesně srovnat s americkou verzí, protože si ji už tak dobře nepamatuji. Dějově to však bylo totožné. Zde ovšem lepší kostýmy. Lehce podprůměrný remake. ()

spotczek

Zbytečnou krutost Coenů neznám, tak nesrovnávám. Tady se mi moc líbily barevné kostýmy v kontrastu s neměnnou pouští, efektní příprava nudlí z počátku filmu, postmoderní nadsázka i čínský humor v budování zápletek. Pochopení pro systematickou likvidaci hrdinů sice nemám, ale ctím autorský záměr a nejspíš i myšlenku předlohy. ()

STORM70

Před týdnem jsem poprvé viděl prvotinu Coenů ( za což se upřímně stydím) a samozřejmě to byla super podívaná. No a tato čínská příjemně akční a vtipná věc mě naprosto dostala.... Remake jak má být... 8/10 ()

Klariska

Film vyniká svojí obrazovou stránkou....kamera i výstavba záběrů mi přišla naprosto dokonalá (možná právě kvůli zvoleným reáliím, které byly strhující). Dále bych vyzdvihla velice zajímavou zvukovou stránku filmu...snímek je naprosto bez hudby, což je v dnešní době poměrně ojidělé a můžu říct, že to ve mě vyvolávalo poněkud úzkostné pocity, což bylo v rozporu s komediálním vyzněním celého snímku...Nevím, zda je to čínskou kinematografií, na kterou není český divák příliš zvyklý nebo snad to byl záměř tvůrců, ale nádech celého filmu byl pro mě dosti komický místi až parodický...nebylo to pro mě špatně, ale nevím, zda bych to měla brát jako záměr či jako vedlejší produkt... Každopádně zajímavý pohled do čínské kinematogreafie, která (zváště po obrazové stránce) se zdá jako nová vycházející hvězda na stříbrném plátně.... Ps...spojení čínských kameramanů s hollywoodem by se po tomto snímku nejevilo úplně marně :-) ()