Bab'Aziz

• Maďarsko Bab'Aziz - A sivatag hercege (viac)
Švajčiarsko / Maďarsko / Irán / Tunisko, 2005, 96 min

Film pojednává o cestě slepého derviše (Bab‘aziz) a jeho vnučky Ishtar skrz poušť na shromáždění súfistů. Po cestě narazí na několik podivínů, kteří jim vyprávějí příběhy o jejich vlastních tajemných a duchovních poutích protkaných súfistickými moudry starých islámských myslitelů. Známý tuniský režisér se rozhodl tento film natočit, aby tak reagoval na špatnou a násilnickou pověst, kterou islám v době globálních médií získal. Občas lze vycítit, že poselství směřující k západním divákům je důležitější než umění samo o sobě. Většinu času ale primárně politický záměr nijak neškodí tomuto skoro jedinečnému podání islámské mystiky. Kvality snímku jsou podpořeny také umným nasnímáním íránských a tuniských pouští a budov. Spolu s netradičním vyprávěním dokáží diváka naladit do patřičného duševního rozpoložení, v němž pak nebude příběh sledován jen jako ilustrace súfismu, ale do jisté míry mu bude umožněno i prožití jakési simulace této fascinující kultury. (Aannička)

Aljak

Pekné, ale na môj vkus až príliš lyrické. Spočiatku, keď púšťou spoločne putoval len starý derviš s vnučkou, a rozprával sa s ňou v rôznych metaforách a symboloch. Horšie to bolo, keď po ceste stretali rôznych ľudí a tí pomedzi to miešali svoje životné príbehy, ktoré ma akosi vôbec nezaujali. Myšlienka vôbec nebola márna, ale tie príbehy pomedzi to som si predstavoval o čosi viac zmyselnejšie alebo symbolickejšie. No a samozrejme treba pochváliť úžasné kulisy a púštne scenérie, ktoré sa tiahnu celým filmom. ()

Mistr119

Nádherný film s duchovním rozměrem! :) Na to, jak jsem byl varován, že je film nuda, tak vůbec ne! :) Film je plný různých příběhů, které se prolínají...jen teda nebýt to pohádka, tak si ta slečna "písničkářka" asi najde někoho mezi súfisty a na milého, se kterým strávila jednu noc a utekla, by asi zapomněla... :/ Jinak super artový film, kolikrát je potřeba dávat pozor na to, co zpívá i "obyčejný" zametač písku. :) Dále prodávání písku v místě plném písku je taky zajímavá narážka na prodavače, od kterých kupujeme, co už tady dávno je... :) Nemůžu nevyzdvihnout i nádhernou hudbu, především k titulkám, která prolíná dvě kultury a skrývá za sebou barokní lamento s passacaglním postupem (ach, jak dodávající atmosféru k poslední scéně :) A jak píše uživatel Politik, že to jeho mozek nedával, tenhle film není pro mozek, ale pro Srdce. :) ()

emma53

Jiná země, jiné příběhy, jiná mentalita, moře nádherných dun, kde to bylo chvílemi tak rušné, že snad za každou dunou Bab'Aziz s Ištarem někoho potkávali. a teď se jdu podívat, kdo to byli ti súfisti. pro někoho úžasný zážitek, ale já se přece jen chvílemi v těch dunách ztrácela............. ()

ledzepfan

No, jako nic proti islámu (fakt mi neva) ale jestli je tohle cesta jak se chce v očích zbytku světa blejsknout v pozitivním světle, tak to asi bude chtít ještě hodně poladit protože tenhle film má schopnost zabíjet nudou... A to už jsem s nadšením a slzou v oku koukal na hezkou řádku poetických, bezdějových a pouštních filmů.. ()

MurielRezek

Hluboce duchovní film, na který je třeba se především patřičně naladit. Mít otevřenou mysl i srdce a soustředit se. Mně se to napoprvé zcela nepovedlo. Vnímala jsem pouze dechberoucí pouštní záběry, strašidelnou krásu domů z hlíny a chrámů v písku, především ve vyprahlých oblastech Íránu. Také zvláštní magickou atmosféru filmu, úžasnou hudbu a příběh láskyplného vztahu slepého dervišského dědečka se svojí vnučkou Ishtar, kteří společně putují pouští a hledají cestu k velkému setkání dervišů: " Ten, kdo má víru se nikdy neztratí, můj milý anděli. Ten, kdo je v míru, neztratí svou cestu." Přestože trochu "znám" krále perských mystiků (obdivuji jeho poezii), nebylo pro mě vůbec snadné proniknout do súfí mystiky plné skrytých významů, paradoxů a podobenství. Odvyprávěné příběhy dervišů, které se vzájemně prolínají, sdělují vlastně stejné poselství, byť v různých přestrojeních. Vlastně všechny příběhy i vlastní příběh cesty Bab'Azize a Ishtar je súfíjská alegorie Pravdy, lásky a spirutuality.... harmonie s vesmírem. To, co hledáme, hledá nás, samotné hledání bylo to, co jsme hledali. Je to pohádkový příběh touhy a sounáležitosti. Doporučuji všem, kdo se umí a chce naladit:) a také milovníkům duduku. Skladba Armanda Amara a Mistra duduku Lévona Minassiana "Ar intch lav er" je jedna z nejmagičtějších, jakou jsem kdy slyšela.https://www.youtube.com/watch?v=Ubg7AI81VsQ&list=RDUbg7AI81VsQ&start_radio=1 ()

• Natáčanie filmu prebiehalo v Tunisku a Iráne. (MikaelSVK)