Dokonalý zmysel

• Slovensko Dokonalý cit (viac)

Zatímco Susan a Michael objevují nové a nepředvídatelně hluboké city, lidé na celém světě se začínají cítit divně, jako by něco ovlivňovalo jejich emoce. Je to proto, že jsou zamilovaní, nebo se svět citově rozpadá? Už jsme si zvykli na filmy o globálních katastrofách z americké produkce podle dějové dramaturgické šablony obvykle diktované právě původem těchto filmů. Toto je neamerický film, který k žánru přistupuje z jiného úhlu. Má dvě navzájem provázané dějové linie: první je milostný příběh mezi mladým šéfkuchařem a dívkou ze sousedství, která je epidemioložka; druhou je propuknutí záhadné nákazy v různých částech světa, která způsobuje, že postihnutí lidé ztrácí nejprve čich, poté chuť a nakonec i sluch. Film zároveň podává subtilní, avšak velmi důležité sociální poselství prostřednictvím vnitřního hlasu kombinovaného s dokumentárními záběry z různých částí světa, který naznačuje, že možným důvodem této globální katastrofy je to, že lidé zanedbali své životní prostředí a následně i sami sebe. (Film Europe)

Lazy87

Tak trochu jiný pohled na konec světa, tak jak ho známe, který se mi moc nezamlouval. Celkově mám k filmům tohoto tématu skeptický přístup. Nebýt Evy Green, tak řeknu, že to je kokotina, takhle to je pouze pičovina. Ale romantická. ()

Yony

Zajímavý námět filmu, originální myšlenka, ztvárněná způsobem, který vás pohltí. Výborná kombinace kamery a zvuku, která způsobí že se Vám film zavrtá pod kůži a prožíváte děj a všechny emoce zároveň s hlavními představiteli. Nebo aspoň já to tak měla. Jeden z těch filmů, na který se ráda po čase podívám znova a nechám se strhnout a fascinovat silou emocí. ()

Veronique.Ti

Kdysi mi Perfect Sense doporučil známý se slovy: "Je to zajímavej film, by se ti mohl líbit.." A taky že líbil. Dokonce se z něho pro mě stala klasika, ke které se v pošmourných dnech ráda vracím. :) To, že je film postaven hlavně na emocích považuji za klad. Je málo snímků na úrovni, u kterých vybrečíte veškerou vodu v těle. :D Dávám 5* - za originální příběh, který diváka (asi hlavně citlivější povahy) emočně zniční, dokonalý soundtrack a Evu Green, do které jsme se po tomto filmu bezmezně zamilovala. ()

Sof Raven

Začiatok filmu vyzeral obstojne, no nezachránili ho ani dobré herecké výkony. Z môjho pohľadu sa jednalo o dobrý námet, no o značne horšie anglické prevedenie. Približne v polovici, keď začal „nemý film", som už len z úsmevom čakala, kedy sa budem pozerať na čisto čiernu obrazovku. ()

Ganka

Zrovnajsem večeřela, když ve filmu zaznělo "za pár dní už budeme na chuť jenom vzpomínat". Pečlivě jsem začala žmoulat sousta a vychutnávat si je jako nikdy. Jak by se nám žilo, kdybychom přišli o své smysly? Jak těžký život mají asi lidé, kteří jeden ze smyslů nemají. Jak film plynul, tak se s ním zvyšovala i má úcta k životu. Možná že měl pár much, ale mě se hrozně líbil. ()

Jirkacek

Perfect Sense neboli Dokonalý smysl jsme si doma pustili ze dvou důvodů - chtěli jsme se podívat na nějakou romantiku natočenou mimo USA a tím druhým byl můj oblíbený herec Ewan McGregor. Ten zde ztvárnil šéfkuchaře Michaela, který jednoho dne narazil u své restaurace na epidemioložku, jenž bydlela v jednom ze sousedních domů. Dali se spolu dohromady a začali spolu chodit. Lékařka Susan, kterou si zahrála Eva Green se ve své práci jednoho setkala s mužem, jenž zničehonic přišel o čich a později se to samé stane miliardám lidí po celém světě. Nikdo však nedokázal zjistit co epidemii způsobilo a ztráta jednoho s lidských smyslů se nevyhnula ani Susan a Michaelovi. Přestože si lidé nemohli přičichnout ke květinám či jídle, po prvotním šoku nepřestali normálně žít a také stále chodili do restaurace. O něco později však nastala další epidemie, která tentokrát postihla lidskou chuť. Docela nás překvapilo, jakým způsobem se s tím vypořádali naši dva hlavní hrdinové, kteří nazí ve vaně ochutnávali pěnu na holení či mýdlo. I s tímto problémem se lidstvo vypořádalo a díky tomu Michael pořád mohl pracovat. V poslední čtvrtině podivného filmu však část lidstva přišla i o sluch a nastal naprostý chaos. Přesto se nejméně jedna polovina lidí snažila žít i nadále normálně, i když léčba nebyla možná. A jelikož ve filmu nebylo k našemu překvapení pro romantiku místo, ohluchli i vědci zdravotního ústavu i Michael. A víte co přišlo potom ? A jak to dopadlo ? Jak jsem zmínil, zvolili jsme špatný film, protože v tomto snímku se žádné zázraky nestaly a romantiku vystřídal úžas nad netradičním až drsném ztvárnění apokalypsy, za kterou si de facto mohli sami lidé svým přístupem k přírodě. Potěšily i intimní scénky či bez obalu vykreslené problémy ve vztahu mezi dvěma lidmi. Celkově mne však tento film moc nebavil a v určitém ohledu i zklamal. Nemohu mu však upřít originálnost a přiznávám, že mne šokoval i neamerický nehappyend. Hodně jsem přemýšlel, jak ohodnotit film, v němž lidé ztratí tolik smyslů a přece chtějí žít. Velice dobře to ve svém komentáři vysvětlil Malarkey. Přes mou vlastní nulovou ztrátu a s těžkým srdcem jsem se rozhodl dát filmu Perfect Sense jen dvě smysluplné hvězdy **. ()

desod

Tak trochu připomíná film o zombie nákaze , který je vyjímečný tím že středobod je láska a nacházení smyslu života. Film proběhne a zůstane po něm neidentifikovatelný pocit ... kdyby byl film lepší , zcela jistě bych ten pocit definoval. ()

u_vox

Staré škole by na ústřední téma snímku stačil jediný opravdu dobře napsaný dialog. Nově nastupující generace k tomu zřejmě potřebuje obludnou půl druha hodinovou manýru s komentářem, který se nám snaží její velké umění polopatisticky vnutit podobně vyprázdněnou formou, jak nám to kdysi podsouvali dokumenty o budování socialismu. Scenáristický nonsens v režijní křeči, jehož tvůrci vyjadřují z necitlivosti současného světa postupně jen svou frustraci, v důsledku čehož se divák v závěru už jen snaží vymanit zpod až nihilistické deky, která tu na něj padá. Logiku to ale nemá. A duše, o které to dost možná mělo či mohlo být, tu jen trvale strádá. Nehezký, přehnaně exaltovaný a negativistický příběh, který ve skutečnosti nikdo nemusí prožít a proto byl vykonstruován. ()

EagleSK

V čase, keď sa svetom začal šíriť koronavírus SARS-CoV-2, je námet tohto filmu veľmi znepokojivý. Najnovšie zistenia totiž dokazujú, že ľudia začali strácať čuch a chuť. ()

ramese01

Podle mě výborný film, na který se lze dívat s vice pohledů. Hlavní linka zamilované dvojice, skvěle ztvárněné Evou Green a Ewanem Mcgregorem, nevybočuje a striktně se soustředí na milenecký pár. Herectví Evy Green a Ewanana Mcgregora je na vysoké úrovni a to mohou dokázat i scény bez dialogů a hudby, které se často objevují. Střídání ticha a melancholického hudebního podkladu Maxe Richtera, jak je u něho zvykem, dává celému snímku větší prožitek. Co zamrzelo, tak jsou často omezené vedlejší postavy, které by mohly dostat více prostoru. Scénář je psaný velmi dobře a monolog Susan s pomocnými záběry mapující přicházející katastrofu v obecném globálním pohledu, krásně vykresluje lidstvo jako jednotu bez rozdílů, což kontrastuje s romantickou linkou, kde je katastrofa zachycena jen prostřednictvím dopadů na hlavní aktéry. Film v sobě ovšem skýva vice než hezky načrtnutou romanci. Nostalgické světlo filmu a monology navozující pocit osamělosti a filozofický podtext dodává snímku další rozměr. Shrnutí: Od tvůrců odvážná kombinace romantiky, dramatu, katastrofického sci-fi a filozofických monologů vytváří zvláštní směsici, která na mě překvapivě kladně zapůsobila a hudba Maxe Richtera je jen třešničkou na dortu. ()

Fonnel

Pěkně natočené, dobře zahrané. Scénář a myšlenka jsou mimo. Milé lidstvo, chceš zažít opravdový cit? Tak si vypíchni oči, vystřel z devítky u obou uší, olízej zábradlí v zimě a uřízni jazyk u kořene, a nakonec strč do rypáku chilly papričky. Osobně bych doporučil, si ještě uříznout prsty, prsy a pinďoury, pro intenzivnější zážitek. ()

bonsetti

S postupujícím časem jsem čím dál více přeskakoval, až jsem to vypnul. Nudné, zdlouhavé, depresivní. Jeden bod za nápad, který ale nebyl dobře zpracovaný ... ()

vinson003

Je to opravdu memento vidět tento film v dnešní situaci, po tomto "viru" lidi začali být depresivní a brečet, po našem viru se začne pohybovat celý organismus a nastává totální deprese, v tom horším případě, v tom lepším to z vás za pár chvil vyleze, pokud se záhadně rozveselíte s přáteli, nebo podniknete nějakou šílenou kúru zamilovaným!!! sexem...nádhery Evy jsou tu v plné kráse a fanouškovi plesá srdéčko...Ewan je fajn...proudí do nás něco, co se o všechno stará, ve vzduchu je druhé něco, co nás chrání...co by se muselo stát, aby nás napadl takový virus...loupačky! tři auta! masivní spotřeba tabáku? krádeže a nevěry...hromadně...? to se snad může stát jen v USA, no, i když tabák je spíš Evropa...a co bych udělal já?...nejdřív bych zkusil lomcovačku...pak šukáneček...a potom meditaci...a nakonec zase lomcovačku, šukáneček a meditaci...červené masko bych vynechal... ()

burg

Trochu naivní, ale i tak moc milý a dojemný. Čich, chuť - budiž. Ale jakmile by lidé začali ztrácet sluch, skončí civilizace jako taková. Není sluch, není komunikace. O zoufalém psaní na list papíru si nedělejme iluze. Lidstvo by nevydrželo ani do konce týdne... Přesto (nebo právě proto, že je ten film tak dojemný) je to na plný počet. ()

sun.eagle

Tak tohle mě dostalo a emocionálně vyždímalo. Nejhlubší lidský cit na pozadí toho nejkrutějšího osudu lidstva co si lze představit. Dlouho se mi nestalo aby mi film tak dlouho ležel v hlavě. ()

drsny_hery

Crossover romantiky pro chlapy a katastrofické sci-fi pro ženské. Chvíli jsem si myslel, že celkem přesně předpověděli průběh covidove nákazy, ale pak se to zvrhlo v celkem předvídatelnou nesmyslnou ne-smyslovou zkázu lidstva. Jako originální nápad k zamyšlení určitě, ale průběh nepravděpodobný. Chemie hlavních postav ale funguje a vůbec poprvé mi přišla Eva Greene sympatická. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Ostrovní tvůrci mají napilno

Ostrovní tvůrci mají napilno

02.02.2014

Hned několik slibných filmů od současných renomovaných britských tvůrců nabírá lákavé ohlasy ve festivalovém oběhu a další projekty se připravují. Udělejme si stručné shrnutí. Sean Ellis byl… (viac)