Uvnitř války ve Vietnamu

• USA Inside the Vietnam War
všetky plagáty

Tří dílný dokument popisující celý průběh války ve Vietnamu. V dokumentu vypovídají přímý učastnící bojů včetně vysokých důstojníků a generálů. Názorně je zde vidět proč válka skončila porážkou američanů přestože vyhráli všechny bitvy kterých se zůčastnili. Jsou zde zobrazeny největší bitvy v kterých vždy američani byli v početní nevýhodě ale díky vzdušné podpoře se jim vždy podařil průběh bitvy zvrátit.

1. díl
Spojené státy se ve Vietnamu začaly angažovat v 50. letech 20. století. Kladly si za cíl zabránit rozšíření komunismu do jižního Vietnamu. Brzy však tato mise přerostla v brutální válku s koncem v nedohlednu. První epizoda vyzdvihuje americké veterány, kteří podávají strhující výpovědi o zkušenostech z války ve Vietnamu, které zažili na vlastní kůži.

2. díl
Pořad líčí v první osobě stupňující se konflikt prostřednictvím výpovědí vojáků a vojaček sloužících ve Vietnamu v roce 1968. Vojáci v Khe Sanh, deltě Mekongu, Hue a Saigonu popisují trýznivé a dojemné příběhy o přežití během nejkrvavějšího roku války.

3. díl
Poslední epizoda vypráví o ironickém boji amerických vojáků v posledních letech války. Prokázali statečnost a odhodlání v konfliktu, který většina jejich krajanů odmítla. Tohle je příběh o neustálých amerických vyčerpávajících útocích v době, kdy se Vietnam vyrovnával s krveprolitím na kopci Hamburger Hill a po pádu Saigonu podlehl panice. Příběh války ve Vietnamu vyprávěný od začátku až do konce výhradně v první osobě formou vojenského deníku. Ani více než třicet let po ukončení bojů žádný významný televizní dokument překvapivě nepřinesl takto vyčerpávající perspektivu: surovou a hrůznou válku z pohledu mužů, kteří v ní den za dnem bojovali a věřili ve vítězství. (oficiálny text distribútora)

V.Silver

Dokument, který ve 3 dílech dobře shrnuje vietnamské válečné angažmá Spojených států. Velice se mi líbilo, že tento dokument tak trochu "boří" mýty protiválečných filmů typu Četa nebo Apokalypsa, či třeba seriálu M*A*S*H - obzvláště po jejich shlédnutí by člověk mohl dostat pocit, že tam ti Američani vlastně nechtěli být, že války jsou nesmyslné, že zbytečně dochází k obětem a že přece všechno musí jít i jinak. Bohužel. Už jen na počtech padlých můžeme vidět tu neskutečnou brutalitu, s níž komunisté ze severního Vietnamu postupovali - masakry civilního obyvatelstva, obří ztráty vlastních vojáků, mnohdy naverbovaných prostřednictvím nacionalistické komunistické propagandy atd. - tady byla opravdu krásně vidět porážka demokracie. Na rozdíl od současných angažmá vojenských sil Spojených států byl Vietnam, a stejně tak i Korea, vlastně čistě politickou záležitostí, Korea i Vietnam měly být ostrůvku (obrany) demokracie a pokroku v jinak nestabilní jihovýchodní Asii, což bylo ideální podhoubí pro "uchycení se" diktatury, např. v komunistickém stylu (a právem - pozdější režimy Rudých Khmerů nebo Severní Koreje byly jedny z vůbec nejbrutálnějších inkarnací pravé totality). Prosím, neberte mě jako nějakého válečného štváče, každá válka je velkým neštěstím, ale lidstvo se sebou prostě žít neumělo, neumí a zřejmě ani nebude umět, dokud nenajdeme nějakého jiného nepřítele, na kterém bychom si mohli vylít svůj vztek / ambice / kapitál. Btw. nadávání na jednostrannost tohoto dokumentu mi přijde poněkud úsměvné, když si vezmu, že z druhé strany by měli vypovídat severní Vietnamci, stále ještě živení a žijící pod komunistickým režimem, byť značně uvolněnějším než dříve. Co by asi tak odpověděli? "Bojovali jsme za sjednocení naší vlasti, za oproštění se a samostatnost." A nikdo z nich by nedodal, že aby vytlačili koloniální nadvládu (což se jim povedlo po bitvě u Dien Bien Phu a pokud tak bereme i Američany, tak v roce 1975), museli si nechat pomáhat od Číny a SSSR, čímž relativní svobodu vyměnili na dlouhé roky za utrpení a chudobu, nemluvě o tom, že nejdřív stejně museli dokončit krvavou bratrovražednou válku. Takže opravdu je ten dokument jednostranný? 80% ()

BAJOHA

Skutečně dokument, který se zaobírá každičkým detailem této války. Podrobně shrnuto. To se mi opravdu líbí. Skvělé! ()

Monco

Podle mýho názoru docela dobře zpracovaný dokument. Škoda jen, že to nemělo třeba 10 nebo 13 dílů. Ale dokumenty od National Geographic jsou vždycky dobré - třeba Mount Everest, Titanic,... Dobré pro ty, co se zajímají o válku ve Vietnamu. ()

10/10

Naprosto souhlasim s tikendem,je sice pravda ze je 3 dílný dokument obsahuje defakto veškeré info o válce,ale čistě pouze ze strany USA.Dost chybý postřehy a výpovědi učastníků druhé strany, ve které je určitě mnohem víc zajimavostí.O americké armádě vime defakto všechno,ale o gerilách vietcongu a severo vietnamské armádě moc záznamů a výpovědí bohužel není.I tak celkem dost obsáhlé info člověk dostane a může si udělat představu jak zbytečnej konflikt Vietnam byl a co si američtí vojaci prožili za peklo. ()