Světově uznávaný dramatik a politik Václav Havel se poprvé stane režisérem, aby převedl na filmové plátno hru, kterou s úspěchem uvedly domácí i zahraniční scény. Setkání Václava Havla s filmovou režií, řečeno jeho slovy – v závěru jeho veřejné kariéry - je poněkud symbolické. Jeho rodina, především v osobě jeho strýce Miloše Havla, je úzce spojena s rozvojem československého filmu a vybudováním domácího filmového průmyslu v období první republiky, sám autor odmalička toužil stát se filmovým režisérem, dobové poměry však mu zmařily jak studium, tak naplnění této dlouholeté touhy. Zároveň je to poprvé, kdy Václav Havel bude svou autorskou vizi sám interpretovat. „Divadelní hra je jakýsi polotovar, který autor nabídne divadlům a ta si s ním naloží po svém,“ říká Václav Havel a dodává vysvětlení, proč se rozhodl zkusit filmovou režii. „Myslím, že autor to má pokorně snášet. Nesnese-li interpretaci někým jiným, má psát romány a ne divadelní hry. Poté, co mnohá desetiletí se mé hry takto hrají, pocítil jsem chuť konečně interpretovat sám sebe. A navíc filmem, což pro mne znamená určitou vnitřní satisfakci. Původně a vlastně celý život jsem chtěl být hlavně filmařem. A teď se mi to snad splní.“ Příběh filmu Odcházení je příběhem zlomového bodu v lidském životě. Dr. Vilém Rieger po dlouhá léta zastával funkci kancléře, nedávno však o ni přišel a zřejmě se s tím neumí vnitřně vyrovnat. I když se snaží to nedat najevo, v podstatě se mu zhroutil svět. Musí se vystěhovat z vládní vily, která se už za ta léta stala jeho domovem, a musí se účastnit nedůstojné procedury oddělování erárních věcí od věcí soukromých. Zároveň - a hlavně - musí prožít rozklad svého okolí, svého "dvora", a uvědomit si, jak málo ho vlastně znal. Ve filmu nejde jen o odcházení jednoho politika z funkce, ale obecněji o sám fenomén změny: každou vteřinu něco přichází a něco nenávratně odchází, nevíme odkud se všechno vynořuje a ještě méně víme, kam se to zanořuje. Vlastně jde o klasické téma dramatu, kterým je konec. Konec člověka. Konec epochy. Konec nějakého společenství. Konec lásky. (oficiálny text distribútora)

saidlik

Klasický příklad toho, že co se pro divadlo zrodí, mělo by v něm také zůstat. Naprosto zbytečný, nudný, levný a seriálově vyhlížející film balancující na hraně směšného dramatu a politováníhodné komedie. Opravdu marně hledám jediný světlý moment této frašky, kterou bych nebýt toho, že se natáčela v mém bydlišti nejspíše nedokoukal. ()

plsek45 odpad!

Souhlasím s Civalem tohle opravdu není film . Tohle není nic . Je to jedna z mála "věcí" kterou jsem nemohl dokoukat . Není to vtipné je to spíš ubohý a hodně trapná slátanina . No příšerné !!! Tohle je ostuda české kinematografie . Tohle se nemělo zfilmovat to patří do divadla a ne na plátno .... ()

billcarson odpad!

Protekční humus, to že je film a k tomu těch nominací na Lvy? A já myslel že nejlepší vtipy dělá Joker a ne česká film. akademie. Svět se mění v koňskou řiť. K Havlovi mám svoje, k nadávkám se snižovat nebudu. Tohle mělo zůstat jako podprůměrná divadelní slátina pěkně založená v šuplíku. Být pod tím podepsaný Pepek Vyskoč tak po tom neštěkne ani pes. Jdu si vykloktat savem. ()

Craig_D odpad!

Toto je bohužel přesná ukázka toho jak nemá vypadat film. Nemluvím tu o námětu, scénáři ani myšlence. Mluvím o tom, že tady se prostě jen divadelní jeviště proměnilo ve schody vily a z okna se vyhodilo o několik milionů víc než při šňůře představení. Zbytečně utracené peníze, zbytečný čas, zbytečné (ne)využití hereckých osobností. ()

rhodos

Ač si bývalého prezidenta Václava Havla velmi vážím a lituji jeho předčasného úmrtí, tak tento jeho režisérský debut podle jeho divadelní hry byla hrozná nuda a strašná blbost, kde potěší pouze herecké výkony všech představitelů v čele s mým oblíbeným Josefem Abrhámem, kterému patří jedna hvězdička navíc. ()

ForrestG

Obdivuju tenhle film.Jednak z hlediska toho,že kde uvidíte tolik skvělých herců na jednom místě a taky pro to že to má myšlenku s vtipem a to se v našem českém filmovém světě jen tak nevidí.Skvělá hudba Michala Pavlíčka a taky kamera Jana Malíře.Líbí se mi výkon Oldřicha Kaisera a Jiřího Macháčka,který svojí novinařinou by předčil kdejakého novináře. Hvězdu dolů strhávám za naprosto,řek bych až,debilní závěr...75% ()

mordydy

Proč ne. Havlovo drama jsem nikdy moc nemusel, ale filmové plátno tomu docela sluší. Nic jsem od toho nečekal a o to příjemnější překvapení to bylo. Za každým záběrem cítím perfekcionalizmus režiséra, a to je pro mě důvod, proč jsou pro mě filmy silnější než "nedokonalé" divadlo. ()

Unn

Velmi mě zaujal tento film. Kdyby to nebylo zpracované tímto neobvyklým způsobem, nebylo by to ono. Bavila mě každá postava a jednoduchý, naprosto průhledný a odzbrojující děj. Zvlášť se mi líbila úloha např. kamene a louže. Nevěděla jsem jestli se mám smát nebo spíš plakat, protože pan Havel přesně vystihl jací jsme a jací jsou lidé kolem nás. ()

lebi odpad!

Absurdní, divadelní, metaforické. Proč se to rozhodli natočit, proč to nezůstalo jen na divadle? Podle mne absolutně zbytečný film. ()

bratr_jezek

Film, který vznikl asi nejspíš jen proto, že ho napsal český prezident a pojal myšlenku (pro film velmi zhoubnou), že jedině on to dokáže smysluplně zrežírovat. Divadelní představení ve filmové podobě nemusí vždy fungovat (což se tady bohužel naplňuje z důvodu, že film hovoří k divákovi trochu jiným jazykem), navíc díky zálibě pana Havla v absurdním dramatu (které navíc plně nedokázal uchopit) se film ještě víc komplikuje. ()

Accacia

Podle hodnocení jsem měla strach se na film vůbec podívat. Zbytečně. Dílo Havla neznám, jeho moc nemusím, ale tohle se mi moc líbilo (zvlášť kaluž). Alegorické a aktuální. Cachtací scénu bych vyškrtla. ()

lactarius odpad!

Tohle je prostě přeintuktualizovaný blábol - nechutnost takového kalibru lze těžko hledat. Jedna věc je jistá - ten dobytek už nikdy nepromluví. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám