Příběhy slavných - Série 13 (2013) (séria)

Frajer a fanfarón (S13E09)

(epizóda)
Česko, 2013, 52 min

Réžia:

Ondřej Kepka

Jiří Vala

V televizních seriálech je nezapomenutelný jeho Nedobyl ze Sňatků z rozumu a Zlé krve, rebelantský malíř (Byl jednou jeden dům), objevil se i v mnoha dalších. Divadel vystřídal Jiří Vala několik a všude zanechal stopu svého herectví v rolích komediálních i vážných. Narodil se ve slovenském Popradu jako syn prvorepublikového důstojníka a prožil pozoruhodný život. (oficiálny text distribútora)

kingik

Jiří Vala byl pro mě tak trochu nedoceněný herec. Působil nepřístupně, ale brilantně zvládal všechny herecké polohy. Od komických až po charakterní role, kterých za svůj život vytvořil bezpočet. Je škoda, že medailon o něm byl pojat jako vzpomínání jeho hereckých kolegů, kteří na něj pěli spíše chválu, ale z jeho soukromí se toho příliš nerozebíralo. Jeho široký herecký rejstřík čítal mnoho rolí, ale je to zvláštní, ne každý film mám spojený přímo s jeho hereckým výkonem. Hrál milovníky, zapálené svazáky i angažované komunisty, ale cizí mu nebyly ani negativní a rozporuplné role. K těm nejvýraznějším bezesporu patří kontroverzní "Král Šumavy" a zrovna tady se říkalo, že s Jiřinou Švorcovou měl románek, ale v pořadu o tom nepadla ani zmínka. Na poli televizní obrazovky se herci s přísným výrazem ve tváři dařilo asi nejvíce. V seriálové tvorbě je nepřehlédnutelný jeho Nedobyl, ale najdou se i vedlejší role, které dokázal opatřit svým zvláštním charisma. Přesto mám pocit, že ta úplně pecková role pro něj nepřišla a po revolučním období se na něj zapomnělo úplně. Mihl se jen ve Šteindlerově "Vrat se do hrobu" v roli ředitele, ale jinak si ho nevybavuji. Na tohoto herce přece jen více budou vzpomínat babičky pro něž byl idolem, než dnešní divák, kterému může připadat ze svých rolí právě jako "frajer a fanfaron", jak praví název medailonku věnovanému jeho hereckým zásluhám. Pojetí pořadu a vyznění bylo nečekaně velmi nevýrazné. Mé hodnocení: 40% ()