Příběhy slavných - Série 8 (2007) (séria)

Tři životy Jaroslavy Moserové (S08E11)

(epizóda)

Žena neuvěřitelné šíře zájmů a schopností – lékařka, překladatelka, výtvarnice, politička, prezidentská kandidátka a velvyslankyně ve vzpomínkách příbuzných a O. Motejla, J. Hanzlíka, J. Rumla a dalších. Její jméno znali čtenáři z tiráže oblíbených detektivek Dicka Francise, možná také slušná řádka pacientů kliniky popálenin nemocnice na Vinohradech, s úctou je vyslovovali odborníci z oboru plastické chirurgie, ale většina národa si ji odhalila až s listopadem 1989. Během revolučních dní se mezi studenty a stoupenci podstatných politických změn začala objevovat malá a drobná žena, která byla obdařena věcností v rozhodování a schopností srozumitelné a nekompromisní argumentace. Nikoho tedy neudivila její následná dráha vytýčená Českou národní radou, později naším velvyslanectvím v Austrálii, byla zvolena do nejvyšší funkce v UNESCO, posléze se stala senátorkou a všichni si dobře pamatují i její kandidaturu na prezidentku. Tvrdohlavá, přímá, všestranně nadaná lékařka, politička, překladatelka, klavíristka, scenáristka a výtvarnice. Toto jsou nejčastěji zmiňované charakteristiky ve vzpomínkách příbuzných, přátel a kolegů, kterými jsou sestra Božena Žemličková, manžel Milan David, nevlastní syn Tomáš David, kolega-chirurg Lubomír Brož, přítelkyně Helena Koenigsmarková, ze známých osobností pak Jaromír Hanzlík, Otakar Motejl a Jan Ruml. (oficiálny text distribútora)

troufalka

Její tvář možná nebyla pozoruhodná, její život rozhodně pozoruhodný byl. Žena mnoha talentů, prakticky všechno na co sahla jí šlo. Překladatelka, autorka rozhlasových her, spisovatelka a ilustrátorka, scénáristka, instrukrtoraka lyžování, lékařka, vědecká pracovice, politička, diplomatka, senátorka, kandidátka na presidenta. V roce 1969 na oddělení popálenin ošetřovala Jana Palacha. Jako dítko jsem ráda četla knihy Dicka Fancise, ani ve snu mě nenapadlo zjišťovat, kdo je překládal a ilustroval. Myslím si, že jako presidentka by důstojně reprezentovala naší republiku, s velkou chutí bych lepila na dopisy známku s Jaroslavou Moserovou. Protože kdo umí, zaslouží si úctu a uznání a paní Moserová toho uměla opravdu hodně! V pořadu na ni vzpomínají nejbližší přátelé. ()

rt12

Jako puberťačka jsem se setkala s báječnou Mudr. Boženkou Žemličkovou, přes ní jsem začala vnímat její nesporně nadanou a ambiciózní sestru Jaroslavu Moserovou. Díky nim jsem četla knížky ze samizdatu manželů Škvoreckých a měla možnost utvářet si názor na to, co se dělo okolo mně. Díky nim jsem se dozvěděla o posledních dnech Jana Palacha. Obě ženy, sportovkyně a skautky, jsou na vždy budou nesmírně zajímavé nadané osobnosti, které jsem měla a mám ráda. Za svoji čistotu duše, touhu po spravedlnosti a profesionální přístup ke všemu do čeho se pustila, zaslouží obdiv a nejen můj. ()