Krátkometrážní snímek ze série „Opowieści niesamowite“ je adaptací povídky Stefana Grabińského. Novinář se chystá na cestu vlakem. Ještě před odjezdem ho navštěvuje tajemný a divný neznámý profesor Ryszpans, který mu vypravuje příběh své smrti během vlakového neštěstí. Ryszpans nastoupil do vlaku, kde se setkal s Wiórem, který u sebe měl noviny, v nichž byl článek o vlakovém neštěstí a Ryszpansově smrti. Informace o budoucí katastrofě se šíří vlakem, spousta cestujících hodlá vlak okamžitě opustit, avšak Wiór dokáže několik z nich zhypnotizovat a přinutit je jet dále. Ryszpans je jeden z nich. (eraserhead666)

eraserhead666

„Nadešla chvíle. Všichni tu zůstanou z vlastní dobré vůle a každý sám zodpovídá za své kroky. Blížíme se k nejkrásnějšímu finále. Ke katastrofě.“ Na televizní zpracování výborně budovaná atmosféra příběhu, který sám o sobě je onou v ději zmiňovanou poesií slepé koleje. Skvěle vymyšlená historka o vagóně smíchu. Trochu vadou na kráse jsou podle mě zbytečné a dost amatérské triky na začátku (umělé blesky a déšť), naopak Ryszpansova smrt je trikově dost zajímavá. ()