Hra o trůny - Série 1

(séria)
USA / Veľká Británia, 2011, 8 h 57 min (Minutáž: 50–59 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Sean Bean, Lena Headey, Peter Dinklage, Emilia Clarke, Nikolaj Coster-Waldau, Michelle Fairley, Mark Addy, Iain Glen, Ron Donachie, Rory McCann, Jason Momoa (viac)

Kontinent, kde léta trvají desítky roků a zimy se mohou protáhnout na celý lidský život, začínají sužovat nepokoje. Všech Sedm království Západozemí - pletichářský jih, divoké východní krajiny i ledový sever ohraničený starobylou Zdí, která chrání království před pronikáním temnoty - je zmítáno bojem dvou mocných rodů na život a na smrt o nadvládu nad celou říší. Zemí otřásá zrada, chtíč, intriky a nadpřirozené síly. Krvavý boj o Železný trůn, post nejvyššího vládce Sedmi království, bude mít nepředvídatelné a dalekosáhlé důsledky... Výpravný seriál HBO Hra o trůny, podle bestsellerové fantasy ságy Píseň ohně a ledu od George R. R. Martina, zachycuje soupeření o moc mezi králi a královnami, rytíři a odpadlíky, lháři a šlechtici. Na počátku požádá král Robert Baratheon, jehož žena Cersei pochází z rodu bohatých a bezohledných Lannisterů, lorda Eddarda Starka, aby přijel na jih a pomohl mu spravovat království poté, co záhadně skonal jeho pobočník. Zároveň trůn z východu ohrožuje dospívající princezna Daenerys s bratrem Viserysem, jejichž rod Targaryenů vládl Západozemí mnoho let předtím, než byl krvavě sesazen. A proslýchá se také, že se dějí podivné věci na hranicích, severně od Zdi, kam odjíždí Jon Snow, Nedův nemanželský syn, aby se stal členem bratrstva, jenž je zavázáno přísahou království chránit. (HBO Europe)

Dusty56

Nikdy bych nevěřil, že by mě mohlo něco takového bavit, dokonce jsem pilot viděl asi čtyřikrát a vždycky jsem tomu odmítal dát další šanci. Až jednou a pravdou, je že od druhé epizody si to intrikování a nwm, co všechno docela užívám. Přesto mě štve několik věcí. Zaprvé ty fantasy věci, které mi přijdou dost zbytečné (naštěstí v této sérii se o nich spíše jen mluví). Zadruhé incesty a zabíjení zvířat a dětí jako nic, chápu, co se tím tvůrci snaží ukázat, ale přijde mi to zbytečný. Ale jinak mě to docela bavilo, byť některý postavy jsou fakt na ránu, hlavně ten Joeffry, spratek z Údolí a Viseryus. Postav je sice hodně, ale zorientoval jsem se docela rychle. Všechno se to rozbíhá z Winterfallu do několika linií, s tím že nudná je asi jen ta s malým princem Starkem na Severu. Akce chybí i na Zdi, ale na druhou stranu, John Snow pro mě v první sérii byl asi nejsympatičtější postavou. Co se týče Daenerys, tak ta mi byla sympatická že začátku, bohužel postupem času mě spíše štvala. Nejlepší linkou je tak pochopitelně pletichaření v hlavním městě. Nikdy bych nevěřil, že budu nesnášet L. Headey, a přece se jí to povedlo už v první epizodě. Ve výsledku je první série povedená, ale obávám se, že další budou horší, protože předpokládám že přibude fantasy, kterému moc nefandím. ()

alphatown

Po šesti sériích. Hra o trůny je pro mě největší filmové dílo. Knihy jsem nečetl a ani se k tomu nechystám. Nechci si kazit dojem z filmů. První série nemá chybu. Na rozdíl od jiných fantasy, kde jsou hlavní postavy jen jakési ikony bez duše, jsou postavy zde normální lidé v normální společnosti a jejich vykreslení je obdivuhodné. První řadu už vidím asi po páté a pořád se na ni dá dívat s úžasem. Napětí z prvního shlédnutí vystřídalo pozorné vysledování všech souvislostí a sledování významu každého slova. A není tam jediné hluché místo. Téměř každá scéna je tak nějak kultovní. Jakýkoliv rozhovor s kýmkoliv už se nebude opakovat, protože ti dva už se nikdy nepotkají. A je možné si všimnout i detailů, kterých si nikdo před tím nevšímal. Atmosféra houstne, postupné graduje s tím čím se přiostřují nařízení od železného trůnu. Diplomacie ustupuje hrubému násilí. Čest dostává na prdel a nechat se jí vézt se rovná šílené sebevraždě. Vítězí ten s největšími koulemi. Nebo si jen kope hrob?Ješte bych vyzdvihl některé pro mě kultovní události a že jich je. 1. Poprava Neda Starka. 2.Rozhovor Neda s Robertem na smrtelném loži. 3.Rozhovor když Tywin kuchal jelena..4. Rozhovor Malíčka s Pavoukem. 5. Rozhovor Jona Sněha s Tyrionem. 6.Soud nad Sansiným zlovlkem. 7. Hora usekl hlavu koni. 8. Ned Stark vydává soud nad Horou a Tywinem Lenisterem. 9. Taneční mistr zachraňuje Ariju. 10. Sir Beristein je vyhozen z hradni stráže. atd. atd. ()

EYO EYO

Tak narovinovu prvá séria je asi najslabšia ,je to skôr taká zoznamovacia (ak ste sa to rozhodli pozerať počkajte si na ďalšie série kde bude mať daenerys drakov ,budú tam Biely chodci a nebudete čakať ako sa to vyvinie ) kvalitovo je to natočené najlepšie ako môže byť , autor knihy game of thrones George R. R. Martin má fantáziu snáď takú veľmi ako stan Lee a vie aj s pokojného leta a pokoja spraviť masaker o ktorom sa vám môže len snívať /85% ()

Tobias18

Až mě překvapilo, jak se mi první řada líbila. Skvělé postavy, zvraty, akce, zpracování, technika, herecké výkony, hudba (intro je opravdu skvělé). Má to i své problémy, ale věřím že se mi to vážně bude líbit. 90%. ()

MrEddie

Po osmi letech jsem podlehl !!! A pod tlakem rodiny, kamarádů, známých a kolegů z práce, jsem si zakoupil v bazaru DVD set.Originální HBO verzi s českými titulky a začal sledovat jeden z nejpopulárnějších seriálů. Nejsem žádný fanoušek fantasy. Viděl jsem pouze sérii Pán prstenů, která se mi velice líbila. Začal jsem tedy sledovat jeden díl za druhým. A myslím, že je to velice dobrý seriál. Dobře napsaný a natočený. Mám rád jednotlivé charaktery a některé totálně nesnáším. Co mě vadí, že jsou království, jejich členové a vztahy mezi nimi často nepřehledné. Extra features na discích jsou důležité, protože vysvětlují a popisují jednotlivé rodokmeny a postavy. Dále nechápu proč byl seriál pojmenován Hra o trůny? Každý prvňák ví, že v angličtině "OF" znamená zájmeno "KOHO, ČEHO". Tedy ne Hra o trůny, ale mělo by to být nazváno Hra trůnů. Různá království (Trůny) bojují mezi sebou o ten hlavní jeden trůn. Dabing je tradičně u pořadů HBO příšerný. Ale tentokrát to platí i pro titulky. Člověk, angličtiny znalý, může plakat nebo se vztekat nad tím jaké hovado dělalo pro HBO české titulky. Uvedu jeden elementární příklad. Když je v seriálu někdo v angličtině osloven "SIR", tedy velmi zdvořile "PANE" nebo "SIRE". V českých titulcích se objevuje ne Sire nebo Pane, ale slovo SERE na místo SIRE!!! To snad udělali schválně. Druhou častou chybou je překlad triviálního slova MADNESS tedy šílenství, které je v titulcích překládáno jako POŠETILOST!!! Prostě hrůza. To je o sebrání licence pro české HBO. Dávám 1.sérii Tři hvězdy a doufám, že druhá série bude, co se týče titulků a překladu lepší.. Jinak velmi dobrý komentář napsal ENŠPÍGL. Přesně vystihl tu ne orientaci v postavách. ()

Blind307

...čudný začiatok čo ma hneď odrádzalo od tejto série, ale vydržal som...má ten príbeh niečo do seba, keď sa riešia intrigy a boj o moc teda trónu...ale ak ide o duchariny, drakov či iné nevysvetliteľné okolnosti, aby sme vyhoveli rôznym typom divákov je pre mňa galimatiáš...bojím sa, že sa to bude len zhoršovať...herecky dobré (hlavne trpaslík ma baví)... ()

Molerat

Fakt jsem nechápal jak se může někdo na takový pitomý seriál někdo dívat a pak jsem si zlomil ruku. Po několika dnech kdy jsem shlédl všechny možné, dle mě zaručené dobré filmy, se mi začala do obýváku vkrádat nesnesitelná nuda. Game of Thrones ozvalo se mi v hlavě. Ten rozumnější hlas mi přikázal: ,, přece se nebude na takovou sračku dívat". Podlehl jsem a spustil ten cirkus. Ááááá můj oblíbený Boromir, to vypadá zajímavě. Co to ku*va je? To jsem si říkal po prvním dílu, ale nahlodával mě ďábel ať si pustím další díl, a další, ještě, ještě... Do ha*zlu zabili Boromira….. Sa*ra to je dobrý. Další série, 5. série, a už jsem pohlcen. Takhle má vypadat fantasy seriál!!!! Ta osmá sérka výsledný dojem trochu kazí, čekal jsem poněkud originálnější závěr tak luxusně rozjetého seriálu. Nuže, ale už je to tak. Moje hodnocení 98 % za celý seriál ()

unitedfan

První série tohoto seriálu zatím nenabízí žádné velkolepé bitvy ani množství fantasy prvků zato servíruje vybroušené dialogy a spoustu nečekaných zvratů. Tato série mě přivedla ke sledování seriálů a hlavně tvorby HBO. ()

onebraincell

Prvá seria Game of Thrones sa určite zaradí medzi vlajkové lode tvorby HBO. Kto čítal knižnú predlohu prvého dielu nemože produkcií až na pár maličkostí nič vytknúť, čo nie je pri spracovaní kníh tak časté. Pri obsadení tvorcom risk s novými tvárami vyšiel a herecké výkony ziadnej z postáv nezanikáju medzi publiku známejšími hercami. Celkový dojem a atmosféru dotvárajú skvelé zábery z viacerých kútov sveta (napr. Malty, Škótska alebo Kanady). ()

Freiherr

Jednoznačně nejkvalitnější série z celého seriálu. Děj se drží velice dobře první knihy, jejíž potenciál využívá na 100%. Je tajemná a představuje nám zcela neznámý středověký fantasy svět, který velice dobře funguje. Násilí se zde dle mého pořád ještě vyskytuje v rozumné míře spíše pro potřeby děje než jako samoúčelný prvek. První sérii doporučuji ke shlédnutí i za předpokladu, že se vám nechce koukat na zbytek seriálu. ()

kickwait

Jakožto, velký fanoušek Písně ledu a ohně, hlásím velikou spokojenot, i, když seriál má i velkou řadu mínusu. Za prvé, vše se děje příliš rychle, byl jsem v podstatě vhozen do děje. Za druhé, není zde vysvětleno spoustu věcí, nejvíce jsem zaznamenával u dějových linek Deanerys. Za třetí, hromada, ale opravdu nekřesťanská hromada erotických scén, které jsou účelné, i neočekávané. Plus : jednoznačně je krásný vizuál, skvělý scénář a úchvatná hudba. Krví se zde také nešetří, nacházím se zde i na můj vkus ibezůčelná krveprolití, tak i opravdu velmi efektní a dalo by se říct že,účelná. Jsem spokojen. Seriál mohu jenom doporučit. 9,5/10. ()