Hra o trůny - Série 3

(séria)
USA / Veľká Británia, 2013, 9 h 4 min (Minutáž: 49–60 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Lena Headey, Peter Dinklage, Emilia Clarke, Michelle Fairley, Iain Glen, Sophie Turner, Kit Harington, Richard Madden, Natalie Dormer, Jack Gleeson (viac)

Ve třetí řadě budou ústředními tématy příslušnost k rodu a loajalita, přičemž vyvrcholí mnoho zápletek rozehraných v předchozích řadách a několik hlavních postav potká krutý osud. Hlavní pozornost je i nadále soustředěna na královské sídlo, kde se Lannisterové po divokém námořním útoku Stannise Baratheona (bratra zesnulého krále) sotva udrželi u moci. Dění na Severu hrozí změnit celkovou rovnováhu moci v Západozemí. Král Severu Robb Stark bude čelit veliké pohromě při jeho úsilí zužitkovat vítězství nad Lannistery v předchozích dílech. Na ještě vzdálenějším severu Mance Rayder (nová postava, kterou ztvárnil Ciarán Hinds) se svou obří armádou divochů pokračuje v neúprosném pochodu na jih s cílem zdolat Zeď. Za Úzkým mořem se Daenerys Targaryen - znovu pospolu se svými třemi hrozivými rychle dospívajícími draky - pokusí postavit armádu otroků, aby s nimi vyplula z Essosu v naději, že nakonec získá Železný trůn. (HBO Europe)

dr.horrible

Prvá séria sa zdá byť veľmi vzdialená. Ale! Boh svetla ma vyslyšal a aj keď to stále pôsobí ako keby bola druhá séria rozdelená na dve, toto je tá záživnejšia časť, ktorá uzatvára väčšinu nezaujímavého (takmer žiadna Catelyn Stark) a obracia sa k väčšiemu množstvu brutality, nadprirodzena, kultových scén a Khaleesi. 90% ()

Kaka

Třetí série rozehrává velkolepé příběhy hlavních postav, které se velmi pravděpodobně protnou až o několik řad později. Je tedy dějově obsáhlá a bere jednotlivé národy, krále (a jejich vazby) a území velmi zeširoka. Má to jisté výhody a nevýhody. Z hlediska záběru lokací a co do počtu postav určitě doposud nejambicióznější série, bohužel několik prostředních epizod se neubrání dojmu neustálého přeskakování mezi 20ti příběhy, které se za 50 minut času hýbnou vždy jen o milimetr kupředu. Někdy opravdu doslova díky 2-3 minutám kdy je to či ono v záběru. Působí to tedy občas docela staticky a zároveň rozkouskovaně. Ke konci samozřejmě přiběh nabírá spád, aby vyvrcholil famózní scénou v devátém díle, která je doposud zřejmě nejvíce šokující od smrti Neda Starka. Zajímavé oživení je za mořem, kde si Daenerys vcelku sofistikovaně podmaňuje každé město kam přijde ať už díky drakům, či svému charizmatu. Pokud další série dorazí to, co se tady rozdává na stůl, bude to pumelenice. ()

kiddo

OK, napotřetí zvedáme na totáč. Dějová linka je oproti dřívějšku výrazně lépe poskládána a přechody mezi jednotlivými dějišti a scénami jsou zcela přirozené (na rozdíl od předlohy), postavy doznávají až shakespearovských kvalit a konečně se dočkáváme vynikajících rozuzlení nejen nově nadhozených motivů, ale i témat provázejících seriál už od samého počátku. Třetí řada dokonale zachycuje klíčový prvek ságy, a sice dojem vzájemné propletenosti. Víc než kdy jindy se vyplácí nevnímat Hru o trůny jako jednolitý příběh, epizodu od epizody, ale jako propracovanou a podrobnou tapisérii, jejíž jednotlivé pozapomenuté, dávno představené a zdánlivě nedůležité nitky se zničehonic splétají dohromady a dávají vzniknout úžasnému výjevu (z tohohle pohledu zpětně začínám brát na milost užvaněnou, pooomalounku se rozjíždějící první řadu). Plus jsem se oficiálně zamilovala do ženských postav – můžu je nesnášet (Cersei, Maergery), můžu jimi opovrhovat (Catelyn), můžu na jejich charakteru a způsobu uvažování nich nacházet desítky vad (Daenerys, Sansa a Arya), můžu v nich nacházet typické masturbační fantazie (Yara/Asha, Ygritte a Brienne), a přesto nelze popřít, že na rozdíl od 99% feministických idealizovaných výmyslů se jedná o skutečné, trojrozměrné, chybující lidi z masa a krve, kteří se ze všech sil snaží nějak poprat s podmínkami, do nichž byli vrženi. Tak samozřejmé, a přesto tak těžko k nalezení. ()

Mkartaylas56

I po třetí sérii mohu s klidem prohlásit, že si Hra o trůny (alespoň u mě) drží laťku kvality stále vysoko a i když jsem zatím nehodnotil výše, než 9 body z deseti, tak jsem s průběhem seriálu opravdu spokojen. Abych ještě přiblížil můj dojem z této série, tak oproti předchozí nabídla nejeden díl, u kterého jsem si říkal, jestli se nejedná o jeden z nejlepších vůbec. No a tento "titul" od teď bude dozajista nosit devátá epizoda, protože po jejím shlédnutí jsem se už dlouho necítil tak moc šokovaný a vykolejený z filmového či seriálového zážitku. Spolu s tím bych chtěl vyzdvihnout scenáristy a hlavně taky autora předlohy George R. R. Martina, kteří díky takto nečekaným rozhodnutím, jako byly právě v předposlední epizodě dělají z Hry o trůny tak jedinečné dílo, které se opravdu ničeho nebojí a právě díky těmto momentům jí také taková spousta lidí miluje. Já jsem tohoto stádia zatím nedosáhl, ale věřím, že v budoucnu nebude chybět moc k tomu, abych jej snadno dosáhl. Prozatím tedy hodnotím 90% a stejně jako na konci druhé série se už nemohu dočkat té následující. ()

Shakers

3. séria - 90%. Tretia séria ma vynikajúce a absolútne šokujúce finále! Teda konkrétne predposledný deviaty diel. Najzaujímavejšie s celej série okrem predposledného dielu a finále je to, že niektoré postavy dostali úplne iný rozmer (Jaime Lanister), takže záporným postavám miestami fandíte, pretože vstúpili do deja ešte horšie. Oceňujem aj úvodné titulky, ktoré nie sú len na okrasu, ale slúžia hlavne ako mapa. Takéto využitie som ešte nevidel. There is No Shelter From The Storm. Obľúbený soundtrack: Mhysa. ()

• V 3. sérii si drobné cameo vystrihol bubeník skupiny Coldplay Will Champion a spevák skupiny Snow Patrol Gary Lightbody. (Macejko)
  • Tato epizoda je věnovaná památce režiséra druhého štábu Martina Kenzieho, který prohrál svůj boj s rakovinou. (ČSFD)
  • Název epizody Políbený ohněm je fráze používaná Divokými k popisu rusovlasých lidí (jako Ygritte). Jelikož zrzavé vlasy jsou mezi Divokými vzácné, považují je za znamení štěstí. (mikki089)