Bókjaku no senricu

• Japonsko 忘却の旋律 (viac)
Animovaný / Akčný / Fantasy / Psychologický / Romantický / Sci-Fi
Japonsko, 2004, 9 h 12 min (Minutáž: 23 min)

Scenár:

Jódži Enokido

Kamera:

Šingo Fukujo

Hóko Kuwašima, Masumi Asano, Mamiko Noto, Daisuke Namikawa, Júdži Ueda, Jumiko Kobajaši, Juri Amano, Hiro Šimono, Kana Ueda, Sóičiró Hoši, Jasunori Macumoto (viac)

Ve 20. století vypukla velká válka. Byla to totální válka mezi lidmi a netvory. Po krveprolitích tak ohavných, že je slovy nelze vylíčit, zvítězili netvoři. Mezi lidmi se pochopitelně našli i tací, kteří se s nimi spolčili, a z těch vznikla organizace Svaz netvorů, jejímž prostřednictvím netvoři lidstvo ovládají. Kromě toho, že je třeba netvorům pravidelně dodávat lidské oběti, se však život lidí příliš nezměnil, a tak není divu, že se vcelku lehce přizpůsobili. Proti netvorům a jejich poskokům tak bojují již jen válečníci Mélosu, většinou používají k boji luk a svět brázdí na svých věrných aibacyklech. Válečníci Mélosu jsou jediní z lidí, kteří stále znají (vidí) zapomenutou melodii. Bocca Serenáda, středoškolský student a člen lukostřeleckého kroužku, to na rozdíl od diváků ještě neví, ale i on se brzy jedním z válečníků stane. (yenn)

VashCZ

Mno... průměr. Nechtě mě trochu se nad anime zamyslet. DEEP SPOIL Jak většina z nás ví už jen díky filmu Akira, japonci mají rádi silné motorky a kdo ji má, ten je pro ty co ji nemají prostě bůh a cool. V tomto seriálu je motorko-koňo-mecho-android. . . . Dalším zajímavá věc je vztah hlavní postavy ke své milé. Prakticky to kopíruje Planetes. I ve společnosti i v anime je asi v Japonsku pro muže běžné odloučit se na velmi dlouho od své paní. To se stává i zde a ospravedlňuje se to jen částečně. V Planetes to je kvůli obecnému blahu lidstva(a vlastnímu zájmu) a zde sice kvůli ochraně země před monstry(a vlastnímu zájmu), ale na té vesmírné lodi je spooousta místa a nikdo kdo by zabránil tam jedné z nejdůležitějších vstoupit. Evidentně seriál reflektuje a snaží omluvit absenci muže v domě a vůbec v životě ženy, což mě přijde jakožto domácímu typu ubohé. ... Dnes je už standart dělat anime o středoškolácích. Ale v tomhle je jasně cítit ta pachuť. Škola je evidentně pro japončíka něco ultranudného a pohledem zpět neužitečného. Tvůrci jako by říkali - škola nám vzala nejlepší roky našeho života. A protože jsou to japonci a ti rádi vzpomínají, jakoby přemalovávají realitu a v seriálu je hlavní postava středoškolák, co se od systému odpoutává. Holky se na něj lepí jenom kvůli tomu kým je, musí je odmítat. Musím tvůrce až litovat, co pro ně škola znamená/znamenala. . . . SPOIL Co se mi ale na seriálu líbilo jsou okamžiky jako - pravá tvář netvora. Je to nějaká opravdová skrytá tvář opravdového netvora, nebo jsou to jen stejní nadlidsky schopní lidé stejně jako Melosáci akorát ve zvrhlém provedení? A co úplný závěr, je blonzka skutečná, nebo není skutečná? Trochu jako zamyšlení nad káčou na konci Inception. . . . Situace, jako: Lubrikování modrovlásky, její rajtování na modrorožci, poplácávání jeho hýždí bičíkem, hekání, a následně její postříkání. No není to už trochu porno? :-D Čistýých 60%. PLUS Skvělé nahlédnutí do reality, lechtivé obrázky. MINUSPLUS je splácávání všeho dohromady. MINUS je zpočátku loudavé tempo, pak nepřehledné a zkratkovité situace. A jako snad úplně vždy - nelogické chování postav pro mě jako čecha. krom jednoho dílu je vše na ul oz to s českými titulkami v povedené kvalitě doporučuji ()

yenn

Zápletka (viz obsah) zní docela tuctově (snad až na ten symbiotický vztah lidí a netvorů?), řeknete si a já mohu jen přitakat. Klesl už jsem tedy tak hluboko, že i průměrným anime dávám vysoká hodnocení? Inu, klesl, ale Bókjaku no senricu průměrná není:-) Že není všechno lejno, co páchne, lze tušit již z první epizody. Nejprve sekretářka po kraťoučkém rozhovoru s jedním z netvorů prožije orgasmus (?), aby se o několik okamžiků později po pohledu na něj změnila v jednoduchou dřevěnou kostru, která má místo hlavy fotku jejího obličeje. A jak se později ukáže, onen netvor jezdí v či na autobusu, jenž může mít podobu malého modelu, nebo běžného prostředku hromadné dopravy, který se od ostatních příslušníků svého druhu liší býčími rohy, býčím ohonem a býčími nohami namísto náprav... Uznejte, že prožít orgasmus díky/kvůli pouhému rozhovoru je prostě divné! Podobných bizarních událostí a motivů je v seriálu mnoho (Je libo hotel, před kterým věčně stojí autobus, z nějž vychází nekonečný zástup mimin s lavory kolem pasu? Či přehradu, do které robotické myšky snášejí slzy dětí z celého světa?) a výrazně jej ozvláštňují. Do té podivnosti zapadají i scény, které by v jiných anime možná působily pouze směšně – těšte se na to, jak jedna z válečnic Mélosu „nabíjí“ své šípy. Nebo na Bio Concerto. Nebo na krávy! Za těmi kravami jistě něco vězí. Vždyť zkratka anglického názvu anime je shodná s japonským kravským citoslovcem! Znamená to, že Bókjaku no senricu dělá z diváků krávy? Nebo je kravám určeno? Obé mi přijde jako mó, mó! (A leckdy je to audiovizuální paráda.) 8/10 ()

Jeoffrey

Těžko něco popisovat, když už to tu tak barvitě popsali ostatní, přesto však musím i za sebe potvrdit, že tohle je krásná ukázka toho, jak se z průměrného námětu udělat něco opravdu originálního, zajímavého, lehce zvráceného, komplexního... Melody of Oblivion je opravdu hodně dobrá podívaná plná povedených nápadů, zajímavé symboliky, propracovaných charakterů a to vše i s celkem povedeným a místy i docela hlubokým příběhem jak po stránce dějové, tak i emocionální. Je to taková splácanina mnoha věcí, která ale překvapivě drží pohromadě a snad každý si tam najde to své, ať již čeká nějaký příběh u kterého musí přemýšlet, sympatické charaktery, šílenou akci, nebo třeba (úplně z jiného soudku) má rád anime erotiku... Takže mě to opravdu bavilo a některým kapitolám, především té odehrávající se v labyrintu bych dal 5* bez rozmýšlení, navíc o tomhle anime a o všech věcech co chtělo vyjádřit i o čem nám (myslím že) vyprávělo budu nejspíš ještě chvíli přemýšlet. Přesto ale nejsem tak otřesen a nemám pocit, že bych viděl něco jedinečného, že bych chtěl ve výsledku těch 5* dát, jistě bylo to originální, mělo to skvělé nápady, ale... Navíc poslední kapitola byla už v některých ohledech až moc přehnaná, úchylná a místy i podivná. No a i hlavní hrdina měl své mouchy, jistě jeho odhodlání bylo neskutečné, smysl pro povinnost obrovský a snaha stát se skvělým rytířem Melosu obdivuhodná, ale byly tam minimálně tři momenty, kdy jsem měl sto chutí praštit se do čela a řvát "to je ale kok*t", protože jsem normální chlap a některé věci asi nepochopím... U mě je tedy výsledný dojem okolo 8/10 a jsem rád, že jsem s tímhle anime mohl strávit svůj dnešní den, protože to byla v tom vedru poměrně osvěžující podívaná. ()

Subjektiv

Než se pustíte do čtení tohoto komentáře, prostudujte si nejdříve yennův, neb se na něj částečně odkazuji. Abych ze sebe dostal, co mi dalo sledování Melody of Oblivion, nemohu se vyhnout pokusu o jakýsi výklad, který tu bude uměřený, aby v další chvíli přeběhl do říše diskutabilna a nakonec se možná propadl do království čiré fantazie. Vy, kteří sami rádi objevujete výklady ničím zcela neovlivněni, jste tedy varováni, ostatním slibuji, že závažnější spoilery se snad nevyskytují neoznačeny. Čímpak asi začnu? Jevištěm... Svět MoO někdo zručně vybalancoval na pomezí naší každodennosti a fantaskního šílenství. Děti chodí do školy, dospělí do práce, po silnicích jezdí auta a autobusy, nakupuje se v obchodech, přespává ve stanu či v hotelích... a tajně se monstrům obětují děti, lučištník bezchybně se trefující prý nechápe ducha lukostřelby, do hotelu přichází yennem zmíněný zástup obřích mimin, ulice se vyprázdní, když městem hladově kroužící světlo majáku přejde z bílé do rudé, nenáviděný chlapec chrání občany tím, že ucpává díru v přehradě plné slz dětí svojí rukou a před (ne)spaním se počítá: "Jedna elektronická ovečka, dvě elektronické ovečky, tři elektronické ovečky..." A přece, jak už to tak bývá, i přes tyto prvky - symboly, "lákadla" či zcizující elementy - věříte, že MoO vypráví o tady a teď. O tady a teď cizím, o tady a teď divném, o tady a teď mechanickém, o tady a teď uniformním, o tady a teď odlidštěném. O tady a teď v němž duše i přes, nebo možná právě pro technologický pokrok úpí. Vždyť ti, co spatří monstra se mění v loutky či kámen a agenti Monster Union, aktivně konajících zástupců monster, bojující v obřích robotech si za svá sídla volí symboly technologie: automatizovaný maják, monstrózní továrnu, obří přehradu či nádraží. První půle důrazněji než druhá seznámí s tím, proč se dali na stranu monster, co tíží jejich srdce a zkřivilo jejich charakter - agenty Monster Union vidím jako hlavní tahouny série. V anime nebývá zvykem psychologická drobnokresba a přesnost, spíše důraz na jeden motiv, jednu vlastnost, jednu formující událost, bodové, ale o to ostřejší světlo, v MoO navíc zajímavě blikající a kolísající ve výkonu. Díky zvláštnosti světa MoO a zastření této prostoduchosti nočněmůrnou snovostí tento přístup nebudí obvyklý odpor a posměch, ale zájem, napětí a "ohromení divností". Hodně tomu pomáhá hudba, kresba i její rozhýbání... O čem tedy dle Subjektiva MoO je, stručně... Monstra jsou špatnost, kterým někdo podléhá (agenti Monster Union - uniformita, křivda, mechanističnost, necit) a někdo s nimi bojuje (bojovníci Melosu - láska, odhodlání, pevnost, hudba). Ten boj vrcholí na pomezí dospělosti, ale SPOILER - doopravdy nikdy nekončí - KONEC SPOILERU. Ale zároveň je MoO dobrodružný příběh plný akce z netradičního světa, s fantasy válečníky, sci-fi prvky a gulášem z různých mytologií. Když se soustředí na agenty, předčasně vrcholí kolem své půlky, když se zajímá o své hlavní hrdiny (krom odhodlání bojovat nezajímavé puberťáčky) a prostou akci, klesá níž. Bizarnosti jsou nádherné (+), jejich výklad ale mnohdy tenduje k libovolnu (-). Silné ***, hvězda čtvrtá jen prolétla kolem. P.S.: Ale nakonec po dlouhém rozjímání přilétla. MoO je přeci jen originální kousek a umí se v hlavě zabydlet. Slabé ****. () (menej) (viac)