Neobyčajný životný príbeh Sandry Laingovej (Sophie Okonedová) sa začína v roku 1965 v Kapskom Meste. Bola dcérou bielych Afričanov, potomkov pôvodných holandských osadníkov. Ale nebola biela. Aj tak ju milovali a boli na ňu hrdí. Bola veľmi inteligentná, bystrá, múdra. Keď ju zapísali do školy, nastali ťažkosti. Bieli nechceli, aby s ich deťmi chodila do školy čierna školáčka. A v šialenom systéme apartheidu bolo nemysliteľné, aby bieli rodičia mohli mať čierne dieťa. Jej rodičia Abraham Laing (Sam Neill) a Sannie (Alice Krigeová) však boli presvedčení, že ich dcéra má neodňateľné právo žiť ako biela. (TV JOJ)

Subjektiv

Ano, ano, apartheid je špatný, rovná práva jsou dobrá. Za některých okolností je apartheid dokonce absurdní. Dva na první pohled čistokrevní běloši v sobě skutečně mohou mít dost "černých" genů, aby zplodili na první pohled černošku či alespoň mulatku. Papírově je bílá, vizáží je barevná. Taková dívka nepatří nikam. Námět slušný, ovšem zpracování bezinvenční. Očekávaný posměch spolužáků, očekávaný teror učitelů, očekávaný smutný osud (ne)černé Sandry, jež nechápe, proč všem tak vadí, očekávané pohledy bílých plné pohrdání. Standardizovaná hudba. Navíc považuji za trapné, když film brojící proti rasismu je chvílemi sám skrytě rasistický. Jak jinak si mám vysvětlit, že bělošky jsou upjaté dámy v brýlích s kostěnými obroučkami, všichni bílí jsou přísní, vážní a nudní a černí zase samý úsměv, hudba, tanec, spontaneita. Jen skutečné vzpomínky to uvádějí na pravou míru. Rodiče Sandry jsou naštěstí nejednoznačné osobnosti, její černý manžel opilec a hrubián (což z něj ovšem učinil apartheid). Nu škoda slov na film, který do značné míry jen otrocky opakuje minulost, přičemž si z ní vybral hlavně tak, aby každý snadno pochopil, co je dobré, co špatné a jak to bylo těžké. Silné **. ()

Estrellita

Naprosto průměrný film, který staví na vážnosti tématu a doufá, že diváka chytí za srdce. Představuje černobílý svět, kde je jasně určené dobro a zlo a ve kterém černí jsou ti veselí a milí utlačovaní... a bílí jsou upjatí a protivní. Naprosto přesně dává najevo, co je správně a co špatně a jak by to měl divák chápat. Není tu žádný prostor pro realističtější pohled na svět (mezi černou a bílou je přece spousta stupní šedi). Představitelka Sandry je mi od pohledu protivná a nesympatická, naopak její rodiče jsou charismatičtí a lidští. Ale aspoň že to nekončí žádným americkým happyendem. 50% ()

Vesecký

Tyhle filmy mě dokážou dostat. Barva pleti byla téhož typu jako Květ pouště - a shodou okolností to byl také britský snímek a koprodukcí Jižní Afriky. Ukazuje, jak zrůdná dokáže být skutečně totalitní společnost, která vládla takřka půlstoletí v JAR. Oficiální politika apartheidu byla odnoží fašismu a je s podivem, jak se jí tamní občané dokázali zbavit. Dnes bychom se mohli jejich rasové snášenlivosti učit. Osud mladé Sandry Langové, která se narodila svým bílým rodičům v barvě kakaa, byl jen jedním z mnohých. Přestože byla nakonec úřady prohlášena za rasově čistou, měla nadále se svou barvou potíže a mezi sebe ji nepřijala ani zuluská komunita, k níž se uchýlila se svým Petrusem. Nakonec byla opuštěna všemi, které kdysi milovala... Takové snímky by měly být odměňovány oskary. Pěšt hvězdiček. ()

MacGuffin

H. - Sophie Okonedo (Sandra Laing); Alice Krige (Sannie Laing); Sam Neill (Abraham Laing); Tony Kgoroge (Petrus Zwane); Dan Robbertse (Factory Foreman); Jeremy Crutchley (TV Reporter); Hannes Brummer (Leon Laing); Bongani Masondo (Henry Laing); Terri-Ann Eckstein (Elsie Laing); Ella Ramangwane (Sandra) ()

Aljak

Juhoafrický apartheid je obrovskou studnicou námetov pre množstvo drám. Tu bol námet o to lepší, že zobrazoval skutočný príbeh čiernobielej Sandry, ktorá bola pre bielych príliš málo biela a pre čiernych zas príliš málo čierna. Tými 4* som si síce neni až tak istý, ale rozhodne je to film hodný pozornosti, hoci občas sa mi vývoj deju zdal až trochu príliš prehnaný. Aj keď nedokážem posúdiť ako bola skutočnosť prikreslená, ale na mňa osobne nepôsobil film až tak autenticky. Ale treba uznať, že príbeh bol veľmi pútavý a rovnako aj celý osud hlavnej postavy Sandry. ()