Albertov 16:00

(TV film)
všetky plagáty
Česko, 2009, 386 min

Před 20 lety padl v České republice komunistický režim... Jak se vše odehrávalo? Unikátní výpovědi svědků, pohledy historiků i atmosféru tehdejších událostí, které změnily historii naší země, nyní exkluzivně přináší na 4 DVD Edice České televize. (oficiálny text distribútora)

Big Bear

Projekt je další z velkých rekonstrukcí ČT klíčových událostí naší novodobé historie. V televizním studiu na Kavčích horách moderátor Michal Prokop zpovídá klíčové aktéry událostí z listopadu 1989 a v centru Prahy sleduje studentský průvod z Albertova na Národní třídu po 20 letech reportérka Zuzana Tvarůžková. Debaty doplňují archivní koláže, rozhovory a fejetony. Prostor dostaly vedle domácích aktérů revoluce také hvězdy světové politiky a politologie. Komponované pásmo obsahuje tyto dokumenty: Mrtvý student, který se nikdy nenarodil, Sedm studentů po 20 letech, Za co jsme cinkali klíči, Fejetony, Rozhovory se zahraničními hosty. ----------- Co dodat, dnes naštěstí můžeme svobodně pátrat a kráčet cestou, jejíž konec a závěr byl v listopadu 1989 nejasný. Nikdo nevěděl co Gorby udělá, nikdo nevěděl co naše armáda, policie se rovnou pustila do lidí... Přesto hrnec přetekl a začalo se masivně s demonstracemi, generální stávkou atd.. Dokument podrobně mapuje všechny aspekty tohoto období a první okamžiky naší svobodné společnosti. Dodnes si myslím, že ,,Sametová revoluce" byla Sametová nikoliv jen kvůli lidem co ji mírumilovně vyvolali, ale hlavně kvůli celé sérii zmatků, nedostatku informací a nepřipravenosti jak SSSR tak našich vládnoucích komančů. Je dílem mnoha šťastných náhod a událostí, že to tu neskončilo masakrem jako v roce 1968 či v Maďarsku. Nemám výhrad, jen mne iritovaly vstupní animované koláže, či co to bylo.... Trochu to dehonestovalo celý dokument. Můj osobní názor. ()