Měsíc

(TV film)
  • Veľká Británia Moon, The
všetky plagáty
Veľká Británia, 2006, 58 min

Pozemšťané jsou Měsícem fascinování už tisíce let. I on jakoby sledoval vývoj lidstva od počátku věků a věrně nás doprovází na pouti temnou prázdnotou vesmíru. Pátráním po jeho podstatě a vlivu na naší planetu se věnovaly generace hvězdářů. S vývojem vědy a techniky vznikala a zanikala řada nejrůznějších teorií. Zásadní zlom přineslo proniknutí člověka do kosmu. V roce 1959 spatřilo lidstvo díky sovětské vemírné sondě odvrácenou tvář Měsíce. Luna sehrála pochopitelně i svou podstatnou roli ve vesmírných závodech SSSR a USA. Onen "velký skok pro lidstvo" učinily nakonec 16. července 1969 američtí astronauté. Sověti nakonec na osobní návštěvu rezignovali a v roce 1970 se nechali zastoupit "lunochodem". Následovala ještě dalších pět amerických misí, ale pak se kosmické cíle obou supervelmocí orientovaly jiným směrem. V současnosti zájem o Měsíc a jeho využití opět stoupá. NASA naplánovala příští měsíční misi na rok 2018 a existuje i řada více či méně reálných plánů soukromých firem na to, jak našeho přirozeného satelita využít komerčně. (oficiálny text distribútora)

Subjektiv

Měsíc je dvojčetem dokumentu Slunce, což znamená , že jde o standardní, vzdělávací BBC dokument. Narozdíl od Slunce má však jednotící linku, linku chronologickou, které se ovšem nedrží zcela důsledně. Nejde o vývoj Měsíce, ale o postupné rozvíjení znalostí lidstva o něm. Začínáme u starých civilizací, pak následuje první odbočka, jež hovoří o vlivu Měsíce na pozemský život. Pak se vracíme ke Galileovi, pokračujeme projektem Apollo a opět odbočujeme, tentokrát ne z časové osy, ale k měsícům jiných planet. Nakonec se dokument táže, jak to vypadá s průzkumem a dokonce kolonizací Měsíce do budoucna. Solidní práce, jak jsme u BBC zvyklí. Bez jedinečnosti záběrů z jejich dokumentů o živé přírodě, které jsou méně kompiláty. Silné ***. ()

Ded@M@tes

Naučný dokument o vzniku měsíce, vzájemném propojení s naší planetou, proč jsou na měsíci skvrny a jak vznikly. A dalších z řady zajímavých jevů, o kterých jsem se rád dozvěděl. ( Hodnocení: 8/10 ) ()