Qi jian xia tian shan

• Hongkong 七劍下天山 (viac)

Píše se rok 1664. V Číně nastupuje vláda Mandžuů, kteří svrhli dynastii Ming. Jejich vládnutí začíná zákazem provozování bojových umění. Armádu, která se má postarat o likvidaci bojových sekt, vede mandžuský princ Dokado, generál Nalan a generál Ohnivý Vítr. Proti nim stojí především jedna vesnice válečníků, jejíž členové jsou součástí hnutí Rudého kopí, které ukrývá maličkého krále dynastie Ming a chce porazit mandžuskou vládu. Proti obrovské přesile vládních vojsk spojí síly všichni bojovníci vesnice, zejména Han Zhibang a Wu Yuanying , kteří potkají bývalého vládního člena tajné policie, muže číslo 2 v tehdejší hierarchii, Fu Qingzhu. Ten však chce hodit minulost za hlavu a pomoct vesničanům. Vydá se na Nebeskou horu Tian získat muže jménem Hui Ming. Tento vynikající kovář a učitel bojových umění povolí čtyřem žákům Chu Zhaonan, Yang Yuncong, Xin Longzi a Mu Lang, aby se vydali na pomoc vesničanům. Tito čtyři bojovníci s pestrou minulostí spojí síly s Han Zhibangem, Wu Yuanyingem, a Fu Qingzhuem. Společně vytvoří bratrstvo Sedmi Mečů, které pokud bojuje společně, je neporazitelné. Ale čeká je mnoho překážek, putování, nedorozumění, poznávání sebe sama, a samozřejmě mnoho soubojů, při kterých musí zlepšovat své schopnosti. (Vavča)

Vavča

Tato série vznikla podle knižní předlohy z padesátých let, jako producent, konzultant, režisér se na ní podílel Tsui Hark. Čína a Hong Kong se podílely na této koprodukci vysílané v roce 2006. Točilo se v Mongolsku a Číně. Většina exteriérů je vskutku nádherná. Příběh je dosti rozsáhlý a složitý, zejména ke konci je to už značně komplikované a zmatené, někdy myslím i nechtěně, a s těmi flashbacky se mělo více šetřit. Na druhou stranu výhodou je příjemná minutáž jednotlivých dílů, okolo 40 minut, nedochází k nějakému natahování a nudě jako v případě mnoha jiných sériích, které mají díl na hodinu, ale třetina z něj je těžká nuda. Sedm bojovníků je ze začátku pospolu zachrání vesnici, ale pak se jejich cesty rozdělí a sledujeme postupně osudy několika jednotlivců a skupinek. Zejména pouštní anabáze Yanga stojí za to, tyto díly jsou prakticky nejlepší z celé série, prostředí pouště působí neuvěřitelně magicky, melancholicky, objeví se důležitý charakter, vůdkyně Orlů pouště, Letící rudá šerpa, ano bude zde i romantická liniie a ne pouze jedna. Další hlavní postava bratrstva sedmi mečů Chu Zhaonan, pro změnu potká dívku jménem Zelená perla. A i tato linie příběhu patří k vrcholům série. Osudy dalších bratrů jsou také zajímavé, ale ne tolik. Proti hrdinům dobrá stojí tři hlavní postavy, mandžuský princ Dokado, který kromě sedmi mečů otravuje i lidi v poušti, jeho dva generálové - Ohnivý Vítr a Nalan, nejsou tak schopní jako on, ale umí být také velmi krutí, vynalézaví, nicméně Ohnivý Vítr udržuje ducha rytířskosti a není podlým ve svém jednání chce bojovat čestně. Souboje mezi armádou a povstalci jsou skvěle natočeny pro davové scény nejsou potřeba tisíce komparzistů, stačí desítky, když je kameraman šikovný, některé scény jsou hodně dechberoucí, taktizuje se a nejsou to pouze slepé řeže, kde má pomřít co nejvíce lidí a na tomto pozadí se budou utkávat hlavní postavy, tak to tu nefunguje. Individuální souboje ovšem jsou také fenomenální ať už pod širým nebem nebo ve městě. Co je plusem série, výprava, kostými , zbraně, perfektní jezdecké výkony všech zúčastněných a vůbec kaskadérské kousky a snímání výkonů koní. Dále proměny charakterů, ze začátku na vás mohou působit ploše, ale oni se mění a to docela uvěřitelně a zajímavě. Každý z bojovníků sedmi mečů má jedinečný styl boje a hlavně zbraň. Vedlejší postavy tu občas mají také důležitou roli, osvěžením je i pár dílů z pohledu "těch zlých", kteří to také nemají jednoduché. Nyní zápory, jak jsem psal do dílu 23 respektive 24 je to na pět hvězd bez diskuzí. Po přesunu z venkovního prostředí do hlavního města přijdou dobré díly, ale u ž ne tolik, pak tempo nebezpečně zpomalí a některé jednání postav a dialogy jsou fakt na pěst, děj začíná řídnout, vyskytují se myslím nechtěné absurdity a nedorozumění jako v tom vtipu některé věci nevysvětlíš (nevím zda je to tak i v knižní předloze nebo režisér tak chyboval) naštěstí, posledních 7 epizod se opět nabere dech a vše zdárně graduje jak má ve velkém finále. Co se týče hudby, některé motivy jsou moc pěkné a zapamatoval jsem si je. Neskutečnou blbostí je použití jednoho nebo dvou motivu (v lehce změněné podobě) ze známého amerického westernu, až to uslyšíte určitě to poznáte odkud to je. Některé skladby ost jsou v lehce moderním hávu, ale přesto se hodí atmosféry série. Většina muziky se mi líbila. Z hereckého obsazení jsem neznal nikoho prakticky, ale okamžite jsem si oblíbil postavu Chu Zhao Nan, kterého hraje Vincent Zhao, je totiž chytrý a odvážný byť někdy přemýšlí až příliš a přechytračí sám sebe, hned si mě získal svým pohodářským chováním, vyzařuje z něj síla osobnosti. Dalším favoritem je u mě Yang Yuncong, kterého hraje Wang Xue Bing, jeho postava je vcelku bezelstná, příliš čestná, ale nikoliv hloupá snad někdy příliš ukvapená, rozhodně by mu prospělo myslet více dopředu a zvážit následky svých činů, nicméně chápe jakých chyb se dopustil a chce to napravit, je to velký sympaťák. Dále tu máme jejich partnerky, Edell Ai je výborná jako Zelená perla, tanečnice a společnice, která bere život realisticky, přesto jí nedá snažit se žít lépe, byť ví že ty principy jí nebo někoho dalšího mohou zničit. Ada Choi jako Fei Hong Jin(letící rudá šerpa) je přímo skvělá, má velké charisma, značnou důležitost v příběhu a fakt jsem jí fandil, má zejména velmi zajímavý bojový styl se zakřivenou dýkou a bičem, ale neváhá používat ani ostatní zbraně. Netrpí komplexem rytířskosti, ví, že si jej nemůže dovolit, přesto nepáchá zlo, jen je postavena do těžkých morálních voleb kdy se musí rozhodnout mezi svým svědomím a blahem celku a to není nikdy jednoduché, ať uděláte co uděláte, vždy tu bude stopa lítosti. Ze záporáků vládne jednoznačně Ray Lui jako princ Dokado, schopný to lučištník, taktik a liška prohnaná mající plán počítající s hodně věcmi dopředu, ale plán ve smyslu, že to nepůsobí trapně a komicky nýbrž geniálně, umí rozpoutat síť intrik a triků, které je těžké překonat a prokouknout, nicméně ani on není neomylný ve svém odhadu a občas udělá chybu. Přes veškeré výhrady tuto sérii vysoce doporučuji, je značně epická způsobem o kterém jsem si myslel, že nejde v podmínkách tv seriálu dosáhnout, herci byli výborní, stejně jako to prostředí, které má velké kouzlo a přitažlivost pro mě. Byť skutečně nejsilnější je prostředí hor, horských údolí a pouště, města nebo vesnice ničím zvláštním nevynikají, to si myslím mohlo být uděláno lépe. Scénář mohl být o něco dotaženější. Pokud vás zaujal film Tsuie Harka Seven Swords http://www.csfd.cz/film/198764-seven-swords-qi-jian/ a zajímá vás jak bude příběh pokračovat dále, máte možnost. Ale varuji Vás, já se na to začal dívat jeden týden, a nemohl jsem přestat:) Věřte nebo ne těch 39 dílů mi uběhlo jako voda. () (menej) (viac)