zmates

Po dlouhé době skutečně důstojný český film. Po všech stránkách splnil moje očekávání. Zasmál jsem se, přesto jsem z kina odcházel krajně rozladěný...příběh a především jednotlivé události jsou dosti hutné a místy jsou až k pláči - přesně ve stylu Šabachovy předlohy, kterou však film křečovitě nekopíruje. Využívá spíš jednotlivé skeče a celkovou atmosféru. Nebudu se tu pouštět do již poměrně slušně nastartované diskuze o životě v socialismu, k tomu tento server není, z některých komentářů tady je mi ale opravdu smutno. Poslední poznámku ještě k hercům...netuším, kde ty hochy pan Trojan vyhrabal, byli ale skvělí! Už dlouho (kromě Jiřího Mádla) jsem v českém filmu neviděl tak talentované neherce. Suma sumárum - skvělé, nejlepší český film několika posledních let! ()

hero_bk

Spojení Šabach - Jarchovský většinou dopadne katastroficky, o to víc si tohohle filmu vážím, protože to jsem opravdu nečekal. Z filmů podle Šabacha asi zdaleka nejlepší, příjemnější, vtipnější a řekl bych, že i poměrně realistické a důvěryhodné. Jediné, co bych vynechal je závěrečná písnička a celý film bych asi sestříhal tak, aby to končilo Míťovým pohřbem a vyzněl spíš na tu temnou strunu. No nic, i takhle je to v rámci české "historické" kinematografie mistrný počin. ()

Hwoarang1

Vynikající. Jak už tu bylo několikrát řečeno, od dob Pelíšků jeden z nejlepších českých filmů za poslední dekádu. Nauškodila by mu pevnější narativní linie, ale to už fakt rejpu.. ()

renegrido

To se Čechům zase po dlouhé době něco podařilo. Film je kombinací komedie a dramatu, přičemž ve většině případů jde o humor na vyšší úrovni než jsou laciné vtípky, které známe hlavně z amerických komedií. Humorné scény se prolínají s dramatickými, a výsledek mě hodně oslovil. Hlavně mě potěšil výběr herců hlavních rolí, kteří byli noví, neokoukaní a zajímaví. ()

Schneefee

Hmm, co si jen o Občanském průkazu myslet. Místy mi to přišlo jako prapodivný mix Pelíšků a ...a bude hůř. Smích se střídal s úzkostí, po doznění titulků ale zůstala už jen úzkost a "depka". Nejsilnější scéna pro mě byla ta v podchodu, nejvtipnější ta s krtky. A málem bych zapoměla vyzdvihnout hudební stránku filmu, která se povedla na výbornou, hlavně Paranoid mi udělal radost.:) ()

giaruj

Každý film zasadený do doby komunizmu mi dáva veľký dôvod ďakovať Bohu, že je éra totality za nami. V osemdesiatomdeviatom som nastúpil do škôlky, vyprchávanie zahnitého systému som zažil len ako vystrašený prváčik a druháčik. Každý z nás, ktorí to nezažili si môže položiť otázku: "Čo by som robil, keby som mal pätnásť v ´75?" Film zaujal, pobavil, ale i vyrazil dych. Najmä nad postavou otca a akože dovolenkou do Juhoslávie. Divili by sme sa, čo všetko z komančovskej školy ostalo v dnešnom školstve, v učiteľoch,v žiakoch, v rodičoch. Určite minimálne postava skvelej "progresívnej" učiteľky, ktorá to má vyhrané u žiakov, ale nadriadení jej dýchajú na chrbát, kolegovia čušia a kryjú sa za vlastné svinstvo... Postáv, ktoré zarezonujú je viacero. Aj krčmová postavička, miestna legenda revolty v podaní Lukáša Latináka. Naproti tomu si tvorcovia mohli odpustiť zaangažovanie Mateja Landla. Bolo by dobré spísať zoznam slovenských hercov, ktorí by mali mať zakázané rozprávať po česky. Aký problém je dať Slovákom do úst slovenčinu, keď sa celý film odohráva v "bratskom" štáte? ()

Adrai

Jako výraz revolty nosil Popelka neustále pončo. Kousek oblečení, který pro něj symbolizoval svobodu a který jeho otec nesnášel ... ()

DjMetal

Toto asi nepotrebuje ku filme kometar...Ak by som sa mal vratit do takejto doby, radsej si hodim asi slucku.... Strasne ake to bolo za Komunismu.... ()

haffen

Ak by som sa mal rozhodnúť či to nazvať drámou, alebo komédiou, tak tento film by vystihoval skôr prvý žáner. Trpký film o režime našťastie dávno zabudnutom. Kto nenatieral, nerobil poskoka, nebol komunista. Viacerými absurdnosťami ktoré sa vtedy diali, mi film troška pripomenul moje detstvo. Hlavne dovolenka "na prídel". Dávam 80% ()

Faruco

Podle referencí mích spolužáků jsem čekal komedii, s nadhledem dělající si legraci z tehdejší doby, místo toho se mi dostalo jednoho velkého masakru. Komunistickou éru jsem nezažil, takže mám všechny informace pouze a jen a jen z doslechu, od babičky, od dědečka, proto nemůžu posoudit, jestli to tak skutečně bylo anebo ne... jestli to byla realita anebo velmi bujná fantazie.. Nicméně to co jsem viděl, mě naprosto šokovalo, takové bezpráví, bezmoc, zoufalství, taková nenávist společnosti vůči máničkám a takové opovržení mániček vůči společnosti, fakt síla … Atmosféra při filmu by se dala krájet, snad jsem ani nedýchal. ()

lakiboy

Niekedy si pomyslím aké by to bolo žiť v dobe, kedy by ma policajt odvliekol na policajnu stanicu pretože mám dlhé vlasy. Film reflektuje dobu z pohľadu rebelujúcej mládeže. Najskôr veselá komédia s podávaním rúk, ktorá sa ale zvrtne na, podľa mna, "historickú" drámu. O strane 15 som doteraz ani nevedel. Toto budem púšťať svojím deťom. ()