Malé dějiny jedné rodiny

Československo, (1988–1989)

Réžia:

Ivo Paukert

Milena Dvorská, Alois Švehlík, Pavlína Mourková, Jakub Wehrenberg, Jan Kanyza, Václav Mareš, Rudolf Hrušínský, Ota Sklenčka, Josef Langmiler, Jan Čenský, Gabriela Vránová, Dagmar Havlová (viac)

Seriál ze současnosti, který odrážel dobu nástupu perestrojky i se satirou na současnou dobu. Do jednotlivých dílů byly vloženy aktuální události dne i týdne, třeba že na Vinohradech spadlo v noci lešení nebo že Gorbačov odpoledne odletěl na návštěvu Gruzie. Na příkaz ÚV byl seriál ukončen 19. října 1989. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa javlapippi k tomuto seriálu (43)

Činže (1989) (E24)

"Neschopnost osazenstva podniku odpovídá neschopnosti jeho vedení." Aj za socializmu boli neplatiči a informácie sa šírili aj bez internetu. Plus kritika úrovne služieb a odberateľsko-dodávateľských vzťahov. ()

Diář (1989) (E26)

"Člověče, ty špatně vypadáš, že jsi byl na čerstém vzduchu?!" "Běžel maratón kolem koksovny." Dôchodca Sklenčka nájde diár a hrá sa na detektíva. Pritom filozofuje o živote. ()

Zimní rekreace (1989) (E27)

„Bez ohledu na to, co zlého se přihodí, se vždycky najde někdo, kdo to předpovídal.“ Po práci rekreaci. Hromadná dovolenka ROH na horskej chate s rozpadajúcim sa nábytkom, prepracovaným párom prevádzkarov a otravným Potměšilom. Celkom vtipné. ()

Slavíme MDŽ (1989) (E28)

"U nás jsou reklamy na to, co lidi nekupujou a většinou je důvod proč!" Výročný opijáš s názvom MDŽ, do tanca hrá Černocká, ktorá nemůže naštvat nikoho. "Svazáci na mě chtěli abych pozval Pražskej výběr." Tatík Švehlík sa zabudne s kolegyňou Čunderlíkovou, skoro sa niečo stane a skoro mu na to prídu. Vtipnými hláškami nadmieru oplývajúca časť. "Děti budou mezi váma plápolat jako prápor nad opuštěným pionýrským táborem."  ()

Správná motivace (1989) (E29)

"Ženská to je pevnost a když jí dobýváš, no tak se přirozeně brání." Súvis medzi zhoršeným prospechom a nešťastnou zamilovanosťou. Taktiež o vhodnosti finančného ohodnocovania dobrých známok a frekvencii kytíc pre pedagógov. ()

Aprílový žertík (1989) (E30)

"Dneska nikdo nechce vypadat spokojeně, aby mu lidi nezáviděli." Dedkovia Hrušínský, Sklenčka a Langmiler v krčme popri mariáši stíhajú aprílové frky. Bakalárovito vtipné. ()

Slavná rodačka (1989) (E31)

"Copak se musí slavit někdo až když je nebožtík?" Rodičovia sa pripravujú na maturity viac než ich deti, Kanyza má hlas ako z televízie a Hlavatý pomní na poéziu mladosti. ()

Černý Petr (1989) (E32)

„Kdo vyvede Dustroj z kontrolního režimu, ten vyhraje volby!“ S podnikom to ide dole vodou, reklamácie sa hromadia, chystá sa veľká kontrola, kritický dopis zaslal samotný minister strojárstva a ani stranícky tajomník Brzobohatý ich tentoraz nepodrží. Vo vzduchu visia zmeny, dokonca aj inštalatér Hrušínský mladší odchádza z OPBH na živnosť. "V normě, soudruzi, všechno v normě."   ()

Případ pro psa (1989) (E33)

"To je docela dobrý zařízení, ten ROH." Dedko odchádza na zájazd do Ostravy, pozrieť sa ako fára miss, rodinka sa mu zatiaľ stará o štvornožca a vyjde ich to celkom draho. Vtipné. ()

Talent (1989) (E34)

"Nezapomeň, že by mohl taky vykrádat samoobsluhy, věk na to má!" Mladý by chcel športovať, rodičia by ho v tom radi podporili, ale objektívne prekážky ako množstvo ihrísk, normovaný počet hráčov v oddieloch a finančná náročnosť tréningu im v tom bráni. Takže mu neostáva než kariéra chuligána. A pritom v takom Belgicku... ()

Na účet úřadu (1989) (E35)

"Doufám, že se nebudeš vymlouvat na přestavbu!" "Ne, dneska ne." Riaditeľ fabriky Bláha usporadúva súkromnú oslavu za podnikové peniaze. Inkognito účastnica z médií Šulcová má sólokapra. ()

Den dětí (1989) (E36)

"Já mám vždycky průser když je nějakovej den něčeho!" Výpočtové technológie ničia rodinné šťastie, mumps zálety a chemici škvrny na nohaviciach. Vtipné. ()

Svatý týden (1989) (E37)

"...se nediv, že se mi do penálu nechce..." Maturity, zájazdy, vkladné knižky, fajčenie na záchode a celkovo trochu nuda. ()

Odvolání (1989) (E38)

"Podívej se na mě, já jsem taky do Prahy přijel na píchlým kole a koukni kam jsem to dotáh!" Mladú nevzali na výšku a tak hysterčí. Teatrálne sa zamestná ako upratovačka a robí scény. Zväzácky zájazd Dubice - Dubrovník. ()

Vlastní branka (1989) (E39)

"Vy touhle reportáží velice tendenčne napadáte dobré jméno kolektivu, který poctivě pracuje!" S fabrikou to ide dole vodou, kontrolný režim, slabé výplaty, kritické reportáže v médiách, takže sa v rámci prestavby rozhodnú obísť doterajších nekvalitných domácich dodávateľov a nadviazať spoluprácu s pokrokovým podnikom v Poľsku. "Copak noviny můžou dělat předvolební kampaň?!" ()

Volby (1989) (E40)

"V přepočtu osob na jeden banán sme určitě na předním místě na světě!" Samé schôdzovanie, ale zaujímavé. Reči o prestavbovej aktívnej iniciatíve namiesto prímania pokynov z centrálneho vedenia. Husák a Masopust skvele intrigujú. ()

Parcelace (1989) (E41)

„To je demagogie! Gerharte, to, co jsi teď předvedl, je liberalisticko-oportunistická exaltace nejhrubšího zrna!“ Nový riaditeľ a ešte viac schôdzovania než minule. Masopust sa so svojím závodom chystá odtrhnúť, väčšine ostatných sa to samozrejme nepáči, až na pár potenciálnych prebehlíkov. No úplná dráma. "Ten ale není ve straně!" "No a co?! To vadí?!" ()

Záskok (1989) (E42)

"V televizi hraje Ilju Muromce a v civilu krade jako straka. A že já na to nepřišla dřív, kde bere na ty trachtace!" Ťažký život hercov, majiteľov áut domácej výroby a vykrádačov chát. Vtipné a neschôdzuje sa. "Elegantní a spolehlivý výsledek práce rumunských pracujících je vám k dispozici!“ ()

Výlet (1989) (E43)

"Teda, za dvě pětky obětovat charakter, to je úpadek!" Rodičovia so susedmi vyrazia do zoo a stíha ich jedno nešťastie za druhým, od klokana po motorest. Mladá zatiaľ doma usporadúva orgie, ale točenie fľašky preruší susedov infarkt a nutnosť privolania RZP. Nenáročný humor plus kritika pomerov a služieb. ()

Zámek (1989) (E44)

"Žádný depešáci to nebudou, spíš Lojzo." Pokusy o adaptáciu podkrovia narážajú na početné štemple, kultúrne pamiatočný zámok sa rozkladá vďaka poveternostným podmienkam a MNV, mladý mláti do gitary. Vtipné. "Mahagon má výhřevnost..." ()