Muž (ve scénáři označen pouze jako M) putuje Římem, který je zamořen jakousi epidemií, do náboženského centra, kde se mají sejít největší osobnosti politického i ekonomického světa. Ty jsou v úzkém spojení s katolickou církví, jež má obrovský vliv na všechny zúčastněné. Začnou se dít podivné věci: zmizení, vraždy, sebevraždy - Petriho adaptace stejnojmenného románu Leonarda Sciascii měla být varováním lidstva před zhoubným vlivem moci a peněz, svou explicitností se však stala jen podivnou sci-fi detektivkou. (oficiálny text distribútora)

nichts

Petrimu se podařilo v naivním divákovi(já) vyvolat hnus a mimořádné zmatení. NIkde není řečeno, proč se tam všichni sešli, o co jim jde, kdo je odrovnává, co chce církev - jezuité. Při tom všem převládá neksonalá fascinace prohnilými charaktery ztvárněnými Piccolim a Mastroiannim. - Piccoliho postava je ztvárněna do podoby tehdejšího ministerského předsedy (Aldo Moro), který je dva roky po premiéře "odstraněn" Rudou brigádou. Jakkoliv absurdně tak byl film přiléhavým opisem tehdejší situace. ()

PTuranyi

Skvele nakrútený film o politikoch a ich hriechoch pôsobiaci ako moderná verzia Mena ruže, odhrávajúci sa v modernom kláštore. Vizuálne veľmi pôsobivá. Politici si tu spytujú svedomie. Pri tom sa hašteria, diskutujú, proklamujú, dohadujú a ... umierajú. Skvelé herecké výkony  Gian Maria Volonté a Marcello Mastroianni. Výborná kamera ešte zvýrazňuje ich herectvo. ()

robbez

Film má hodně expresivní a působivou atmosféru, herecké výkony jsou velmi sugestivní, prostředí zvláštní, temné a výtvarně zajímavé. Vadilo mi neustálé předvádění všeobecné zkaženosti účastníků exercicií a postupná úmrtí prakticky všech aktérů filmu. "Artovost" a podivnost celého filmu je až příliš nesnesitelná a těžko stravitelná. ()