Rovníková Guinea má ropu. Hodně ropy. Tolik, že to až není spravedlivé. Proč by měly enormní zisky z těžby tohoto černého zlata patřit jen jedné zemi, jen jedné vládě, když na světě je tolik jiných, kteří by tohoto bohatství dokázali jaksepatří využít? A tak se tahle země dostala počátkem roku 2004 do hledáčku několika dobrodruhů, kteří se rozhodli urvat si kousek i pro sebe. Bývalý žoldák Simon Mann, syn "Železné lady" Mark Thatcher a pár dalších. Ti všichni se rozhodli, že v Rovníkové Guineji nastal čas pro státní převrat. (oficiálny text distribútora)

gudaulin

Televizní snímek, který mapuje případ skutečného plánu na převrat v západoafrické zemi, který byl zmařen díky sérii náhod a podcenění ze strany logistiky této akce. Klasické převratové období si Afrika užila v 60.-80. letech minulého století v době, kdy šlo o kolonie, které čerstvě získaly nezávislost a neměly vybudovanou společenskou základnu. Světové mocnosti si tehdy na jejich území hrály svoje velmocenské hry a tahle éra se v očích Afričanů zapsala velice neblaze, takže když v Jihoafrické republice převzali moc černoši, dělala tahle regionální velmoc všechno pro to, aby podobným aktivitám zamezila. Tenhle pokus zkrátka přišel o 20 let později. Snímek se drží všeobecně známých faktů a např. syn Margarett Thatcherové byl do případu skutečně zapletený. Tam, kde se film pouští do podrobností, které nejsou veřejnosti známé, zaujímá polohu lehce ironické nadsázky, která sice nedosahuje stylizace Obchodníka se smrtí, ale vzdáleně ho připomíná. Není to žádný popkornový akčňák a jediné kratičké bojvé scény jsou snovou vidinou hlavního antihrdiny, takže kdo očekává drama a napínavou akci, bude zklamaný stejně jako každý, kdo čeká druhou Syrianu, já si ale tenhle výlet mezi spiklence do černé Afriky užil. Celkový dojem: 70 %. ()

DonFrolimo

Skutečnou kauzu jsem pozorně sledoval a už tehdy jsem si říkal, že by to byl skvělý námět na film - právě asi v tom duchu, v jakém byl nakonec zrealizován - takže jsem byl víc než spokojen. Je to věrné a zábavné zároveň. 3* jsou 3* - tedy dobrý film, ač nic extrovního. Pochválil bych prospektivní syžet - přestože tak od půlky snímku víme, že pokus dobře nedopadne, podaří se udržovat potřebné napětí. ()

igi B.

Rybáři štěstěny, čestní podvodníci, žoldáci a investoři, bílí sahibové a loajální přátelé, expseudobaronka a její vyvedený synáček, pár černých parchantů o nic lepších než ti bílí - kontra panovník malé země na rovníku, říkající si prezident, co žere lidské koule a s rodinou má jak jinak než pod palcem i tajnou službu... Prachy ropa prachy ropa prachy ropa... Tož vítejte v Africe. Příští zastávka Malabu. Anebo taky ne... . . . Škoda jen, že tvůrci tohohle filmu si tak zcela neujasnili, zda chtějí natočit s dokumentující vahou seriozní hranou rekonstrukci nebo prostě zábavnou oddechovku tzv. >dle skutečných událostí< ... Takže nakonec sklouzli příznačně jen k povrchnosti a průměrnosti... - - - - - (Poprvé viděno 24.3.2009 na ČT2, komentář zde jako první - 24.3.2009) ()

sepp

igi.B.: tvuj komentar je k placi. Ze si tvurci neujasnili jestli chteji natocit ot ci ono? Naopak, oni natocili poutavou vtipnou a zajimavou kombinaci obojiho. po celou dobu jde v podstate o konverzacni drama, ale opeprene par vtipky a samozrejme realnym nametem, ktery sveho casu zpusobil nemale pozdvizeni ve svetovych mediich. V mych ocich prijemne prekvapeni, nerikam ze na druhy pohled by byl dojem slabsi, ale na poprve vskutku velmi poutavy pribeh, jenz svym zpracovanim rozhodne neurazi ani nevypada nijak lacine ci prehnane... ()

Dítě

Pro mě doposud neznámý film i událost mě velmi mile překvapily, na televizní film vynikající provedení. Mělo to celkem spád a působilo velmi věrohodně. Nakolik je letmé zachycení Železné lady realistické nebo ne, to nemůžu posoudit. Fakt je, že naše společnost má o ní asi jinou představu, vycházející z doby, kdy byla premiérkou. ()