Päť minút od neba

(festivalový názov)
  • Česko Pět minut v nebi (viac)

Dvěma cenami z prestižního filmového festivalu v Sundance ověnčené drama je příběhem dvou mužů, kteří jsou svázáni děsivou minulostí, jejíž vinou už mezi nimi nikdy nebude ležet nic jiného než bolest, odpor a hlavně neschopnost jakéhokoli odpuštění. Pevné, věku odolávající pouto zášti mezi Alistairem Littlem a Joem Griffinem vzniklo v roce 1975, v době, kdy Severním Irskem zmítalo národnostní a náboženské násilí vedené touhou Irů po nezávislosti na Velké Británii. Tehdy oběma mužům, vlastně mladíkům, nebylo ještě ani dvacet let. A přesto museli projít zkušenostmi, které mnozí dospělí nepoznají za celý život. Sedmnáctiletý protestant a člen ilegálních ulsterských dobrovolnických jednotek zabil v katolictví vychovávanému, tehdy jedenáctiletému Joeovi bratra. A i když si za svůj čin odseděl dvanáct let ve vězení, jeho vina stále nebyla smazána. Po více jak třech dekádách se pak oba muži mají setkat před televizními kamerami a hledat společně cestu, jak se s minulostí vyrovnat. Nikde ale není psáno, že taková cesta existuje. V komorním, skvěle obsazeném snímku německého režiséra Olivera Hirschbiegela excelují Liam Neeson a James Nesbitt. (oficiálny text distribútora)

robbiee

[imdb: 7.2/10] | me: Téma je zaujímavá, ale dejovo nenáročná. Spracovanie je založené na pocitoch a vnútorných monológoch, spomienkách a vlastnom nepokoji,... čo je pútavé, avšak len toto v samotnom filme nestačí na to, aby sa film vyvinul v niečo zaujímavejšie a tak sa vsádza na konfrontáciu postáv (čo vyzerá ako dobrý nápad) a záver, ktorý však skôr na vierohodnosti uberá a zabezpečuje koniec, ktorý sa celkovému nádychu filmu nevyrovná a je len smútnou ukážkou toho, že aj írsky film môže končiť (čo je tento krát škoda) americky. ()

Jordan

trochu veľa koncov :) ale inak veľmi dobrý nápad, veľmi zaujímavo štrukturovaný a rozprávaný príbeh, tvorcovia sa tematiky zhostili dôstojne, pokorne a svedomito, pričom načali aj niekoľko zaujímavých podtém, ústredná herecká dvojica podala veľmi slušné výkony, všetko to podfarboval skoro počuteľný atmosférický klavír a tak vznikol veľmi pozerateľný film pre ľudí, ktorí sa aj dnes majú čas a chuť zamyslieť nad niektorými závažnými otázkami morálky. ()

Gemini

Film se silným a živě vyobrazeným tématem, se silnými hereckými výkony - který bohužel funguje jen do ukončení "televizní" konfrontace. Pak jako by někdo přehodil tu výhybku, co měl scénárista v hlavě, a jde to šupem dolů až k lehce WTF konci. Ta první část nicméně opravdu stojí za to, takhle poutavě, konkrétně a srozumitelně podané téma britsko-irského konfliktu jsem ještě neviděl. Celkově 70%, to důležité ale na 90%. ()

Morholt

Alistair jako 17tiletý protestantský mladík zabije katolíka před zraky jeho malého bratra. Po 33 letech (jak příznačné) má prostřednictvím televizního pořadu dojít k jejich setkání. Liam Neeson mi tady přišel poněkud statický a postrádající emoce, což mi celkový dojem lehce pokazilo, ale na druhou stranu James Nesbitt byl famózní a jeho nervozitu přrd setkáním jsem takřka cítil. Stigmata války mezi protestanty a katolíky jsou pořád aktuální a vesměs z nich vznikají kvalitní snímky. Jako je třeba tento. 85% ()

Lukoboss

Velká malá podívaná. Minimalistickej, komorní snímek, kde se dá atmosféra krájet motorovou pilou, protože celou dobu čekáte na vyvrcholení filmu přímo v napětí. Toto se tvůrcům podařilo na 100% a diváka to přikovává čím dál víc k obrazovce. Musím říct, že famózní je pak hereckej výkon L. Neesona a především J. Nesbitta, kteří svý role zvládli dokonale a udrželi film v podstatě ve dvou lidech naprosto s přehledem. Paradoxem pak je, že oba jsou jakousí obětí dané události, aniž by se to na začátku vlastně zdálo. Každej nese svoje břímě, kterýho se snaží zbavit a který je neustále pronásleduje. ()

• James Nesbitt soutěžil o cenu Broadcasting Press Guild v kategorii nejlepší herec. (Terva)
  • Natáčení probíhalo v Severním Irsku v Belfastu, Dundonaldu, Lurganu, Newtownardsu a Glenarmu. (Terva)
  • Guy Hibbert získal cenu BAFTA TV v kategorii nejlepší scénář. (Terva)