Evropské pexeso

Animovaný / Rodinný
Česko, 2008, 28x3 min

Ač je animovaný cyklus "Evropské pexeso" určený především malým divákům České televize, určitě poučí a pobaví i ty velké. ČT jej bude vysílat v první polovině roku 2009, kdy Česká republika předsedá Radě EU. Osmadvacetidílný cyklus tříminutových hravých filmů představí jednotlivé země Evropské unie. Každý díl je věnovaný jednomu státu, a ten poslední myšlence spojené Evropy. Dva dětské hlasy - holčičí (Dorotka Dědková) a chlapecký (Matouš Kratina) - nejdříve hádají, o jaké zemi si budou povídat, a poté ji okomentují - vždy se skvělým humorem a velkorysým nadhledem.

Autorkami scénářů jsou Maria Procházková a Michaela Bergmanová, režisérkou celého cyklu Maria Procházková, která kromě toho, že se věnuje animované tvorbě, je známá i jako režisérka hraných filmů. Její nejnovější rodinný film "Kdopak by se vlka bál", jenž vznikl v koprodukci s Českou televizí, běží právě v kinech.

Téměř každý díl "Evropského pexesa", každou zemi, představí jiné výtvarné pojetí - potkáte se zde především se jmény mladých tvůrců a tvůrkyň, ale i se známými jmény animovaného a výtvarného světa. Například výtvarnice a animátorka Bára Dlouhá se s razancí sobě vlastní chopila Finska a tuto severskou zemi zpracovala hravou formou vstřícnou k dětskému divákovi a neméně zábavnou pro dospělé. Zajímavostí je, že kromě klasické kreslené a papírkové animace zde byl animován i cukr nahrazující sníh. Martin Ferencei - mladý tvůrce, který studoval animaci v zahraničí - spolu se svým kolegou Alanem Shansudinem použil na zpracování Lotyšska techniku 3D animace. Sehraný tým animátorů-výtvarníků Zdeněk Durdil a Martin Búřil odvážně zpracoval těžkou, a informacemi nabitou zemi Německo, a to s lehkostí a humorem. Za zmínku stojí pasáž věnovaná uzeninám, ve které tančí salámové figurky. Belgie, to jsou především belgické pralinky, Brusel a známá soška čurajícího chlapečka (Manneken Pis) ve výtvarném zpracování Denizcana Yűzgűla.

Cyklus Evropské pexeso vyrobilo Centrum tvorby pro děti a mládež České televize ve společnosti 4 kids s.r.o. v roce 2008 a 2009 - a je třeba ještě podotknout, že počet jednotlivých států Unie vychází ze stavu v roce 2008. (oficiálny text distribútora)

Teachman

Tento televizní pořad je vhodný nejen do hodin zeměpisu. Žáci se při něm mohou dozvědět, jak vypadají různé části evropského kontinentu. V každé epizodě je stručně představen některý z evropských států. ()

Fingon

Vzhledem k cílové skupině VELMI dobrý projekt, díky kterému se děti mohou dozvědět o těch nejzákladnějších informacích o jednotlivých státech EU. ()

Pejpr

Je-li mi 10 let a zajímám se o zeměpis, tak budu u tohohle cyklu sedět od rána do večera... Mno možná mi bude stačit jedno odpoledne na zhlednutí všech dílů :D ()

Chrysopras

Já mám k zeměpisu velmi kladnej vztah už od raného dětství ( kapesní atlas světa byla skoro moje nejmilejší "četba" - jsem divnej, no :-)) a tohle mi přijde milý, hravý i poučný, ikdyž už jsem poněkud vyrostl, co teprv kdyby mi bylo zas 7! ()

Ferinka

Jako vzdělávácí prostředek pro malé a zvídavé je to výborný pořad - nechybí tomu názornost, výstižnost ani vtip, který ocení i starší (mě to třeba hodně bavilo :D) ()

Tominecek

Ocenění ELSA 2009 v kategorii "Původní domácí tvorba - Animovaný pořad", udělená Českou filmovou a televizní akademií a slavnostně vyhlášená v sobotu 12.12.2009. ()