Pražské komunální volby před sto lety. Intriky, milostné aféry, korupce i hrozba bankrotem. Komedie Václava Štecha v nastudování činohry Národního divadla.

Malí a slabí mají šanci proti velkým a silným, pokud si osvojí jejich metody, tak nějak by asi mohl znít vzkaz dramatika a prozaika Václava Štecha (1859-1947) dnešnímu publiku. V jeho komedii o volbách na "Novém městě v Praze" se o post radního utká naivní hokynář David (Vladislav Beneš) s protřelým komerčním radou a velkoobchodníkem Kittrichem (Václav Postránecký). Volební praktiky roku 1915 se příliš neliší od těch dnešních a navíc, dle Štechovy veselohry soudě, etické ideály a čestné postoje už tehdy platily pouze do okamžiku, než začaly ohrožovat osobní prospěch. Po nich přicházejí na řadu intriky. Tehdy jako dnes. Ve Štechově komedii má ale vše naštěstí pevně v rukou Davidova dcera Pepička (Petra Špalková), která sice neusiluje o politickou kariéru, ale hraje o mnohem víc - o svoji budoucnost a lásku. Víc jak sto let starou českou komedii David a Goliáš aneb Pepička to zařídí nastudoval se souborem činohry Národního divadla režisér Ladislav Smoček. (oficiálny text distribútora)

josieaddms

No, nevím. Kdyby to tolik nedržel nad vodou velmi dobrý a přesvědčivý Václav Postránecký, dostala by ode mě inscenace určitě méně hvězdiček. Ale že tam byl, dokázal nadnést celou hru, a stejně tak i atmosféru, nebo herecké výkony svých kolegů. Němec, Medvecká, a i Válková, (která tu navíc není napsaná) byli dobří a dost vtipný. Hlavní postava, představitelka slečny Pepičky Petra Špalková měla velmi dobrá místa, ale i místa kde divákovi trnulo. Trošku mi to vadilo, ani té tak významově, jako tím že měl příběh mnoho postav které tam vůbec nemuseli být, a mnoho scén které byli až příliš samoúčelové. Nemám ráda když se dávají do divadel či filmů prvky "aby se to líbilo" rozčiluje mě to, a celé věci to pak ubírá na vážnosti. Ať už je to váha myšlenky nebo vtipu. Scénář nebyl úplně špatný, a měl i pár dobrý gagů, ale první část byla hodně zdlouhavá, a celé představení se tím nepříjemně protáhlo. Kdyby se to ukrátilo o pár zbytečných scén, a pár zbytečných postav, bylo by to zajisté lepší. Takhle je to klasická česká scéna národního divadla. Ani neurazí, ale ani nenadchne. ()

DaViD´82

Nic proti ničemu. Pro všechny a ve výsledku pro nikoho. Sázka na jistotu, které těžko něco vytýkat, ale těžko jí i za něco chválit. Prostě typická inscenace Národního divadla. ()