Seriózny muž

• Česko Seriózní muž (viac)

V rádiu hraje Jefferson Airplane, píše se rok 1967 a Larry Gopnik (Michael Stuhlbarg), profesor fyziky na klidné univerzitě na Středozápadu se právě dozvěděl, že ho jeho žena Judith (Sari Lennick) opouští. Zamilovala se do jednoho z jeho okázalejších známých, Sye Ablemana (Fred Melamed), který na ni působí rozhodněji než nesmělý Larry. V bytě s nimi bydlí jeho věčně nezaměstnaný bratr Arthur (Richard Kind), Larryho syn Danny (Aaron Wolff) je neustále v potížích a dcera Sarah (Jessica McManus) krade Larrymu peníze z peněženky a spoří na plastickou operaci. Anonym se ho snaží připravit o místo, jeden ze studentů ho uplácí a současně vydírá a sousedka odvedle ho mučí tím, že se opaluje nahá. Zoufalý Larry se vydá s prosbou o pomoc za třemi různými rabíny, aby mu pomohli vypořádat se s jeho problémy a stát se lepším člověkem. Seriózním mužem. (oficiálny text distribútora)

Diego

Coze? Celou dobu cekam, co z toho bude, rikam si wow dobre se to sleduje, graduje to k naky pecce na konci..pecka byla, mozna tak me do hlavy :D. Nejvic peckovitych pet hvezd, co jsem kdy dal. A rychle na ten film zapomenout, nebo si to rozmyslim. ()

BetuSKA

Nejprve 4,5 , po hodině dumání 5. Konečný ortel: Plných 5 hvězd. Spolu s Bartonem Finkem dal tento film mému mozku pořádně zabrat. Ale ta námaha se vyplatila :) ()

VasaX

Tak a mám tu další (pro mne letošní) melancholiádu. Tentokráté od Coen bros. Nemá to zase takový "koule", jak by se na tyhle duorežiséry hodilo. Ale má to... takový drajv. Takovou fatálnost. Nedokáži to přesně popsat, což je trošku symptom toho, že mi ten film dal "něco navíc". Na druhou stranu to asi není film, který by byl schopen nadchnout všechyn diváky, spíš naopak. Ani já sám nejsem nadšen. Ale nejsem zklamán. Je to takový dvojitý panák vypálené ne úplně dozrálé depky. Ale s ledem a sodou. A vy ho vizuálně přes hodinu a půl pomalu usrkáváte. A s tím přichází roztodivné pocity. A jako u každého jsou chutě jiné, tak i zde - někomu se to bude zamlouvat, někomu méně. A někdo ho může zklamaně odstrčit. Já to cítím jako takový průměr v lepším filmovém baru. Ale za ten nerozpoznatelný "ocas" a pohodové usrkávání přihodím jednohvězdičkové dýško. ()

zdenny

Bratři Coenové nejsou vždy tak dobří a tak cool. V průběhu filmu jsem si říkal, proč se na to vlastně dívám. Podíval jsem se na csfd a jo! - vždyť to jsou bratři Coenové! Tak to se musím dodívat, protože když už nic, tak to bude mít určitě nějakou super pointu. Ne. Nic. Vlastně to bylo seznámení se s židovskou komunitou a o člověku, který si celý život nechal srát na hlavu a nic. Vůbec nic s tím neudělal. A pak to skončilo. A taky nic. Jen ty jarmulky zůstaly. PS: Ale ta jeho sousedka, to byla dobrá kobra. ()

Ichabod

Pátrání po smyslu a odpovědích na které mne nebaví ani pokládat otázky mne logicky nebavilo. Po solidním Burn after reading a ještě lepší No country for old men mne pro změnu Coeni zklamali, jednou to přijít muselo. ()

JekoRek

Jsem asi buď hrozně hloupí nebo nevim. Připadalo mě, že jsem to pochopil, ale vůbec mě to nepříšlo zajímavé. Po 5 minutách jsem si říkal "wow zatím dost dobrý!", ale po dalších 5 minutách jsem se už začínal ošívat nudou. 30% ()

Bagr_007

Coeni jako obvykle přinášejí svojí pravidelnou dávku divných postav v divných situacích. Ale i přesto, že je Serious Man velmi dobře natočeným filmem s klasicky originálním scénářem, mi nějak nedochází nominace na Oscara za nejlepší film roku. Jediná nominace, kterou by si snímek zasloužil je na cenu za nejnudnější film bratrů Coenů. ()

klima777

Cadik nistar? Tak trochu Oblomov? Ijov o ojev? Ejzo še'ela? Ein tšuva! Ne, odpovědi opravdu mnohdy neexistují, ale tenhle film je pro mne velikým překvapením, a tak dávám silné 4*. ()

Krosmen

Jeden citát Woodyho Allena se sem moc pěkně hodí - většinu času jsem se moc nebavil a zbytek času jsem se nebavil vůbec. Když někdy něco podobného vidím, říkám si, kde se na to berou peníze a proč se něco takového vůbec točí. Charakter hlavního hrdiny navíc poněkud vykrádá Leonarda z Big Bang Theory. Spousta vystupujících postav zbytečných podobně jako tenhle film. ()

blackJag

Zdálo by se, že Coenovi dotáhli svůj minimalistický styl a důmyslné obrazové aranžmá v podobě této nesložité hříčky k dokonalosti, kde je ale alespoň trocha vzruchu, ptám se já. Konec ve smyslu, že nikdy není tak zle, aby nebylo ještě hůř, se velmi povedl, cesta, která k němu vede, nezdála se mi ale nijak zvlášť přesvědčivá. Přišlo mi, že volená karikatura (úmyslná nebo nechtěná) a jako by přehnaná představa o židovství, nebyla vždy vhodně umístěna a působí tak nepatřičně. Vůbec tím ale nechci shazovat scénář, jehož obyčejnost (bez potřeby oblíbených dějových zvratů) nelze neocenit. Snad jen šlo některé role lépe opatřit nebo jinak režijně navést. 60% ()

mcleod

Po dlouhé době, vyplněné nejhorším možným odpadem, opět výborný film od Coenů. Příběh, ve kterém si vzali na mušku americké Židy, baví od začátku do konce, má zajímavé myšlenky o životě, přístupu k němu a jeho smyslu, je bez jediného hluchého místa. Film by se s nadsázkou dal popsat jako kombinace židovské moudrosti a židovských anekdot. Hodně z celé filozofie filmu a přístupu jeho tvůrců vysvětluje také jedna z posledních vět v titulcích: No Jews were harmed in the making of this motion picture. Opět výborný obraz, výborní herci hrající zajímavé charaktery... jsem nadšen... a to nejen kvůli zařazení mé oblíbené Somebody to Love od Jefferson Airplane jako ústředního hudebního motivu. ()

Bernhardiner

Po přečtení obsahu jsem nabyl dojmu, že se bude jednat o černou komedii ve stylu Po přečtení spalte. Jenže pouhé mrtvoly černou komedii neudělají. Pravdou sice je, že Židé jsou specifičtí a mají specifický smysl pro humor (který sice částečně chápu, ale nijak mě nedokáže rozesmát), podobný film by však mohl být natočen klidně v prostředí budhistické, pravoslavné či téměř jakékoli jiné náboženské či národnostní komunitě. Jakási kritika společnosti je sice z filmu cítit, to oceňuji, ale mohla by být podávána v divákovi stravitelnější formě. Navíc herci jsou strašně nevýrazní, jediný Melamed tomu dává trochu šťávy. 50% ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky