Bubble74

Remarque je moje láska a to už mi dávno není -náct. Jeho jedinečný styl psaní a silné lidské příběhy mapující krutou dobu, to je prostě srdcovka na celý život. Neopakovatelnou tíživou atmosféru knih je nadlidský úkol převést do filmové podoby a to je vždy lákadlo jak se to konkrétnímu odvážlivci povedlo. Miluj bližního svého je můj románový klenot a jeho pozapomenutou filmovou verzi byla pořádná fuška sehnat. Nezklamala mě, ani hereckým obsazením - pánové jsou oba parádní a Margaret Sullavan se sem hodila mnohem víc než do Třech kamarádů - ani onou hutnou atmosférou, i když pravda, zub času trochu zapracoval. Kvalitním remakem bych proto nepohrdla. ()

NinadeL

So Ends Our Night je na první pohled taková klasická válečná hollywoodská selanka, kterou poněkud komplikuje tato drobná skutečnost, totiž, že jde o adaptaci Remarquea. Román Miluj bližního svého zpracovává životní osudy vyhoštěných občanů 3. říše v roce 1937, kteří bez pasu ztrácejí vlastní identitu a hledají zoufalé východisko v prostoru střední a západní Evropy. Ve výsledku nejde o nijak špatný film. Leč vědomí, že původní scénář byl nabídnut Jarmile Novotné, svádí k porovnání s jejím jediným filmem 40. let - The Search. Totiž v rámci děje So Ends Our Night se dostáváme mimo jiné také do Prahy a pokud by někdo ze štábu nebo z herců byl Čechem, nedopadla by ona pražská kapitola tak hollywoodsky. V The Search vyznívá Praha a čeština naprosto adekvátně, tady je to celé takové přitažené za vlasy - co tak s volným časem? Když jsme na útěku a nevíme ani dne, ani hodiny, co se na nás chystá? Tak třeba do kina, pohádat se s bytnou, co klábosí podivnou směsí němčiny a hlouposti, pak do lokálu U černého vola se narvat jablečným štrúdlem, zalít ho pivem a pořádně si po tak vydařené zábavě místo obvyklé skočné zajódlovat. Nu, to není vyloženě pražský obraz roku 1937 z rodiny realistického až dokumentárního umění. Na druhou stranu scény s Frances Dee, která představuje ideální německou manželku, která se stává symbolem pro tu část národa, která se do války dostala skutečně nevinně, jsou zcela andělské a v této roli bych Jarmilu vyloženě uvítala. Minimální prostor, skvělé niterné herectví a dopad na celý děj dramatu. ()

Martin741

Ked aj taky laik - nedouk ako ja vie kto bol Eryk Maria Remark. Tie jeho silne ludske pribehy v pozadi /casto krutej a brutalnej/ doby ma chytili este na gympli a drzia ma doteraz. Ako tak pozeram, rezisera Johna Cromwella pozna len malo ludi a cudujem sa, ze jeho tvorbu nepoznaju vystudovane filmove teoretiky - elitari, len poniektori filmovi laici. 84 % ()