Jeux des reflets et de la vitesse

všetky plagáty
Krátkometrážny
Francúzsko, 1925, 7 min

Réžia:

Henri Chomette

Radko

Vlakom, loďou i vzduchom nastorako. Rýchla kamerová jazda prejde od abstraktných obrazcov úvodu ku konkrétnym obrazom prostredí a dopravných prostriedkov, strihovo rytmizovaných, rôzne poprekrývaných a tak. Trochu to pripomínalo jazdu na mestskej horskej dráhe. Uvedený dojem posilnili podhľady na otočené mesto, Eiffelovku, koľajnice i mosty. ()

Marze

Vlivný film pro řadu umělců. Chomette improvizuje s kamerou a namontuje ji například na nárazník a pak vidíme scény z podzemní dráhy jen záblesky světel. ()

Hwaelos

Oslnivá halucinační jízda na horské dráze, zvané cinéma pur. Precizní do posledních detailů. V první půli filmu neuvidíte ani jeden střih, přesto tam jsou. Chomette využívá temných míst, kde střih unikne pozornosti diváka. Podobného principu z nezbytí využíval Hitchcock, když točil Provaz. Poslední třetina je naopak střihem významně rytmizovaná. Kamera se odpoutává od stativu, ukazuje nezvyklé záběry. A objevují se nápadité dvojexpozice, díky nimž můžeme letět, plout a jet po kolejích zároveň. ()

JohnMiller

Na rok 1925 nevydané umelecké dielo ktoré pracuje z predmetmi a tvarmi, symetrickými tak ako len môžu byť. Umelecká hodnota je až neuveriteľná, no tie kapitoidné preklápania dopravných prostriedkov (loď, vlak atď) mi nesadli. Nehovorím, že samotne by sa mi nepáčili, no dokopy mi to nesedelo. ()

krvavamera

Chomettovy filmy Jeux des reflets et de la vitesse (1925) a Cinq minutes de cinéma pur (1926) jsou v podstatě studiemi cinéma pur, v nichž prozkoumával rozličné možnosti výrazových prostředku kinematografu, od použií nejrůznějších optických deformací, světelných a zrcadlových reflexů, proměnlivé frekvence snímání, distorze a zmnožení obrazu, extrémní detaily, zapojení obrazů v negativu - to vše sestaveno do rytmických sekvencí s cílem zapudit jakýkoli narativní či dokumentární charakter a místo toho nabídnout čisté kinematografické obrazy a rytmus." (Martin Čihák, Ponorná řeka kinematografie. NAMU, Praha 2013. s. 123) ()