True History of the Traveling Wilburys, The

Dokumentárny / Krátkometrážny / Hudobný
Veľká Británia / USA, 2007, 25 min

Jeden ze členů se o kapele "The Traveling Wilburys" vyjádřil jako o "skupině kámošů, kteří jsou náhodou docela dobrý v muzice". Pravdou je to, že všichni z nich také byli živoucími legendami na poli populární hudby: iniciátorem spolupráce byl George Harrison (The Beatles), jeden z nejslavnějších kytaristů všech dob, a k němu se přidali frontmanové dvou pověstných skupin Jeff Lynne (Electric Light Orchestra) a Tom Petty (Tom Petty and the Heartbreakers) a pětici doplnili písničkáři Bob Dylan a Roy Orbison, oba dva nazýváni hlasy své generace nebo také jako nejlepší textař (Dylan) a nejlepší zpěvák (Orbison). Tento dokument, vydaný jako bonusový materiál při vydání DVD o kapele v roce 2007, prostřednictvím rozhovorů a "home-video" záběrů vypráví příběh vzniku kapely a natáčení první desky; věnuje se jednotlivým písničkám a tvůrčímu procesu, během kterého vznikaly. Zároveň působí jako pocta Royi Orbisonovi, který zemřel v roce 1988 na infarkt, a Georgi Harrisonovi, který v důsledku rakoviny plic opustil tento svět v roce 2001. Všichni muzikanti hovoří o tom, že u projektu "The Traveling Wilburys" bylo na prvním místě přátelství a radost z (hudební) tvorby. (Morien)

Morien

Můj drahý bože, já jsem se u toho vysloveně rozbrečela, zvlášť když jsem se dívala na Roye Orbisona, jak zpívá refrény u "Handle With Care" (I'm so tired of being lonely. I still have some love to give. Won't you show me that you really care.) Co se to se mnou děje. Takovým způsobem mě srdce nebolelo už dlouho. Že mě zrovna nejvíc dojme ten Orbison jsem vůbec nečekala, protože ze všech Wilburyů jsem ho znala nejméně. Říkají tam o něm, že je to "největší hlas hudebního průmyslu", a když ho tak poslouchám, tak je to úplná pravda. Jeho projev i persona jsou naprosto odzbrojující. Co se týče Toma Pettyho, pořád jsem musela myslet na to, že jsem si někde přečetla, že Johnny Depp se inspiroval jeho vzhledem při tvorbě Willyho Wonky. Taky jsem zjistila, že když je vidím kouřit, tak mě jímá záchvat touhy jim ty cigára vyrazit z ruky. Je radost vidět George v kapele takhle veselého, s Beatlesáky byl většinou jedovatý a rozmrzelý. Potom je samozřejmě zážitek vidět, jak natáčejí "Tweeter and the Monkey Man", písničku, kterou poslouchám každý den a znám dopodrobna každý její detail, a najednou tam Dylan zpívá jiná slova jiným způsobem, než dospěje k té finální verzi. Protože sama nemám žádný hudební talent, tak mi to přijde dost fascinující. ()

Joe321

Je pár osobností, jejichž muziku mám velice rád a pravidelně jí poslouchám. Ups, dali se dohromady. Něco v hudební branži nevídaného dalo světu pouze dvě alba, jaká to škoda. Dokument mapuje spontální začátek, kdy se George Harrison, Jeff Lynne, Roy Orbison, Tom Petty a Bob Dylan pustili do prvního. Na záběrech a v rozhovorech je vidět, že je to hodně bavilo. Smrt Orbisona je zřejmě rozhodila a tak se bohužel zmohli už jen na druhé, i když i to je dobré, ale bez naprosto originálního hlasu Big O to už není ono. ()

JohnnyD

Zaujímavý krátky dokument mapujúci vznik kapely The Traveling Wilburys. Je zložený prevažne z dobových rozhovorov a klipov, vrátane komentárom ku vzniku jednotlivých skladieb prakticky od všetkých bratov Wilburyovcov. Pokiaľ ma pamäť neklame, tak sa film obšírnejšie venuje len prvému albumu tejto najúžasnejšej supergroup, aká kedy vznikla. PS: Dokument sa nachádza na špeciálnej re-edícii oboch albumov The Traveling Wilburys spolu s klipmi. ()

• Roy Orbison zemřel po vydání prvního alba skupiny. V hudebním klipu k písni "End of the line" mezi sebe na jeho počest ostatní muzikanti umístili jeho kytaru, která se houpe v křesle, zatímco hrají. Také je tam možno spatřit jeho fotografii v rámečku. (Morien)
  • Členové kapely si potrpěli na různé slovíčkaření a vychytávky s názvy v zájmu mystifikace. Všichni z nich vystupovali pod pseudonymy, které byly uvedeny i u všech písniček, a také předstírali, že jsou všichni nevlastními bratry, syny fiktivního Charlese Truscotta Wilburyho Seniora. Skupina vydala v letech 1988 a 1990 dvě alba, která se jmenují Volume 1 a Volume 3, s tím, že dvojka byla úmyslně vynechána. (Morien)
  • Dne 30. prosince 1999 se do domu George Harrisona vloupal šílený fanoušek a pobodal ho nožem. Než se hudebníkově manželce podařilo útočníka zastavit, Harrison utrpěl čtyřicet bodných ran. Harrison krátce po útoku vydal ironické prohlášení: "Nebyl to zloděj a rozhodně ani nepřišel na konkurz do The Traveling Wilburys." (Morien)