Homo Sapiens 2000

Dokumentárny / Krátkometrážny / Komédia
Česko, 1999, 29 min

„Pan Sobotka se živí jako model aktů a bere na sebe všechno zlo světa. Milan hraje na ulici na housle, před týdnem mu zavřeli milou do kriminálu. Martin vystupuje každý večer v travesti show a vlastně se jmenuje Stephanie. Večerní Praha je ještě čerstvá. Panoptikum města pražského vstupuje do nového tisíciletí.“ Dokumentární film Homo Sapiens 2000 vznikl jako bakalářská práce studentů FAMU. Vypráví o čtyřech pražských postavičkách, které v obavách i nadějích očekávají příchod nového tisíciletí. (porcelina)

LeoH

Jeden z nejpamětihodnějších výplodů našeho famáckého ročníku. Prostřednictvím čtveřice naprosto nepravděpodobných reprezentantů lidstva, viděných s humorem, ale bez výsměchu, se Jakubovi povedlo podat vyčerpávající zprávu o stavu civilizace v pražské kotlině na sklonku předposledního roku starého tisíciletí, a možná i o něčem víc. Od absolutního hodnocení u mě filmeček dělí jenom fakt, že až příliš mnoha výpovědím jednoduše není dobře rozumět (ne vinou Tomáše Kubce, který zvukovou stopu nasnímal, poskládal a smíchal skvěle, ale kvůli svéráznému mluvnímu projevu jednoho z protagonistů, jinak totálně apokalypticky charismatického belzebubího dědka). Stejně je zvláštní, jak kluci a holky, v které člověk na škole nejvíc věřil (a Jakub z nás byl jednoznačně nejdál, filmařským viděním, citem pro téma, schopností vybrat si k sobě nejlepší lidi…), v následujících letech v podstatě nedostali / neuměli si vytvořit příležitost se pořádně projevit. ()