Případ Dr. Horáková

Réžia:

Jan Mudra

Scenár:

Jan Mudra

Vlasta Chramostová (rozprávač), Viktor Preiss (rozprávač)

Milada Horáková byla neobyčejná, nesmírně statečná žena, která, jak vzpomínají pamětníci, „hořela“ láskou ke své zemi, k demokracii a k lidským právům. Ani po 70 letech, které 27.6.2020 uplynou od její smrti, nám nepřestává být její osud lhostejný, stejně jako za tuto dobu nevybledla zrůdnost komunistické justice. Jak řekl jeden z dalších odsouzených o dobových praktikách: „To nebyl proces, to bylo divadlo!“ A mnohastránkový scénář pro Miladu Horákovou mu dává za pravdu. I původní filmový materiál a písemný záznam procesu, které jsou v dokumentu použity, byly zmanipulovány. Přesto je z nich zřejmé, že držet se předepsané role Milada Horáková odmítala, a i když byla v průběhu procesu umlčována, snažila se vypovídat v souladu s vlastním svědomím... Jakmile to bylo po změně režimu roku 1989 možné, na televizních obrazovkách se objevil pravdivý příběh doktorky Milady Horákové. Od popravy tehdy uplynulo celých čtyřicet let, během nichž bylo nutné mlčet nejen o skutečné podstatě dobové justice, ale také o vnitřní síle osobnosti, která by za normálních okolností jistě byla uznávanou oporou celého národa. Dokument přináší nejen autentické záběry z průběhu komunisty zinscenovaného soudního procesu, který trval od 31. května do 8. června 1950, ale také velmi cenná svědectví spoluvězňů či emotivní výpovědi Miladiny dcery a sestry. (Česká televize)

gidzitka

Budu-li cynická, řeknu, že Horáková (a stejně tak i Palach) měli to "štěstí", že se o nich ví, že nečelili svému utrpení příliš (na ně - hrdiny) dlouho, protože každý člověk je zlomitelný a pokud zemře při vyšetřování a nepřizná se, vyšetřovatelé to jednoduše posrali. Ta analogie s "Kladivem na čarodějnice" je zřejmá a je to stále totéž. Co ovšem vyvolává největší hrůzu, je ta snadná manipulace lidu, který davově podepisoval a "hleděl si svého" (aneb nehas, co tě nepálí). Nicméně Milada Horáková pro mě zůstává synonymem statečné nezlomné ženy (šla jako poslední na popravu oběšením) a její poslední dopis jenom vystihuje sílu a ušlechtilost jejího ducha... Víc takových dokumentů (co teprve monstrprocesy v Rusku to by bylo dílečků). ()

Hjuud

Komunisti jsou velmi primitivní kurvy, co vymění svoje zdánlivé pohodlí, nezodpovědnost a neochotu k diskusi a empatii za život jedné noblesní a inteligentní dámy... :-( a takových je stále 15%. Na dotazech prokurátora při výslechu je krásně vidět tendenčnost, překrucování faktů, primitivní zjednodušování situace a totální buranství. Paradoxně nejhorší mi to přišlo u výslechu toho pána, co chtěl jenom uspořádat svobodné volby (ne to "svobodné" vybírání z kandidátů Národní fronty). Člověk jenom bezmocně mohl o 65 let později přihlížet tomu, kterak zapůsobila davová psychóza a nízká nenávist. Tu ostatně můžeme bohužel vidět i dnes, lidé se zas tolik nezměnili. ()

papuchalk

Případ Horáková je porevoluční propagandou tak neskutečně zkreslený a zheroizovaný příběh... a dokládají to i ty stovky komentářů tady. Přitom pravda bude někde uprostřed. Dokument to je celkem průměrný, moc nového jsem se nedozvěděl, ale je možné že v roce 90 to bylo poprvé v médiích vysvětleno takovýmhle dokumentem, takže jistou váhu to určitě mělo. ()

honzic

Velmi dobře natočený dokument o dr. Horákové, stopáž je možná až moc dlouhá, ale je velmi působivý a nenudí. Člověk se z ní dozví to nejdůležitější z procesu, který postihl mnoho lidí v té době. Hodnocení: 80 % ()

Otan

Tady se snad ani nedá dát nic jinýho než 5*.Samotný dokument není sice tak strhující,ale stejně je hodně děsivý.Připomínat si to musíme,to je přece jasné.89% ()

krtson

Te nebohé ženě nemohli na popravisti zlomit vaz, ale museli ji udusit, jako za Rakouska Uherska, tj.na hák, viz film Kousek nebe. A není to pravek, je to 60 let, mraky lidi si to pamatují ! ()

shakened

Proč se tohle neučí na základních a jiných školách? Končíme 2.světovou a ještě pokřivenýni fakty. Tohle jsou hrdinové národa. Na ty K..rvy bych poslal Šmícu staříka, možná to udělám sám. ()