Běloje i černoje

• Sovietsky zväz Белое и черное (viac)
Animovaný / Krátkometrážny
Sovietsky zväz, 1932, 2 min

Film je natočen podle stejnojmenné básně Vladimíra Majakovského, který v roce 1922 na zvláštní povolení navštívil Ameriku. Cesta na Kubu ho inspirovala k napsání příběhu černošského starce Willieho.
Willie těžce pracuje na cukrových plantážích. Musí také svým americkým pánům čistit boty. Jednoho dne se Willie pána zeptá, proč bílý cukr dělají jen černí muži. Tato otázka se mu stane osudnou. (Snorlax)

Tom_Lachtan

Jako ukázka dobové animace působivé, stejně tak i jako příběh, ale nemůžu si pomoct, příběh toho, za jakých okolností film vznikl je zajímavější, než film sám ()

Segrestor

Díky Stalinovo kolektivizaci se Rusko zhruba od roku 1932 zmítalo v brutálním hladomoru a tak Ivan Ivanov místo omítky okusil film. Dal tak stvořit takovou malou agitku, jejíž smysl mi (vzhledem k výše uvedenému) jaksi uniká. Přesto z toho dýchne závan zrodu animované kinematografie. I když tahle ruská připomíná spíše (asi záměrně) tu klasickou americkou, pořád to má své kouzlo. ()

Snorlax

Tenhle film je černobílý naprosto vším, od použitého materiálu, přes černobílé vidění světa tvůrců až po postavy. Že v USA běžela v té době rasová segregace na plné obrátky, to je nepopiratelný fakt. A že za to Ivanov-Vano nakopal velectěná americká pozadí, je jen dobře. ()

Lima

Animačně nepříliš vyzrálá a myšlenkově poněkud zmatená (aspoň z toho sledu nevavazujících černobílých obrázků se ústřední myšlenka poněkud vytrácí) úvaha nad tím, jak za mořem černí bratři úpí a trpí pod bičem amerických otrokářů a vzdor může vést až k elektrickému křeslu. ()

• Film se nezachoval úplný. Zvuková šložka filmu se pak zcela ztratila. (Snorlax)