Režisér a scenárista Alfréd Radok příběh originálně vystavěl jako fiktivní přímé televizní vysílání a je ukázkou toho, jak pracoval s časem a prostorem. Snímek byl natočen polodokumentární formou jako televizní reportáž o postavách novely Stefana Zweiga (komentátorem je zde mladý Josef Zíma). Zjišťujeme příčinu zhroucení bývalého vězně dr. Beneta (Josef Bek), který na lodi Victoria porazí v šachu světového velmistra Mirko Čentoviče (Rudolf Hrušínský). Na lodi Victoria probíhá rekonstrukce událostí oné – pro Beneta tolik osudné – šachové partie. K rekonstrukci jsou přizváni někteří svědci události. Radok si mistrně hraje s realitou a fikcí, která se nám sbíhá v jedno... (Česká televize)

Autogram

Dosť zmätená televízna reportáž z pátrania po priebehu udalostí okolo šachovej partie. Celý čas zmätok rastie, postavy sa navzájom prerušujú, reportér v teréne viac zavadzia, ako pomáha, až je tu nečakaný koniec. –––– Využíváme této technické přestávky, abychom vám ukázali kopii cestovních šachů mistra Mirka Čentoviče. Jsou to docela prosté figurky, ale zcela zvláštní výzdoby... –––– Já koukal jak blázen. On mě to dal. Na šup jsem byl šach mat. ()

patrikus

Hubačova verze nabízí dramatické napětí, toto je pouze sled reportáží a studiových situací bez aranžmá, což inscenaci ubírá trochu děj a nabízí pouze informace - škoda, přesto zajímavé, netradiční, vtipné a Radokovské! ()

Fifer

V obou filmech(i v Daleké cestě) použivá Radok postupy, které o mnoho let předběhly dobu. Jak říká Forman, dnešní média devalvovala termín génius, ale Radok jím jednoznačně byl. ()

kondor77

Cimrmanovská adaptace slavné novely. Tedy pokud bychom se o fiktivním českém géniu a všeumělovi poprvé nedozvěděli 23. prosince 1966 (tedy o dva roky později) v humoristickém vysílání z nealkoholické vinárny U pavouka. ()

Zuzanyje

Celý film je postavený jako "televizní reportáž o postavách novely Stefana Zweiga" (komentátorem je zde mladý Josef Zíma). Zjišťujeme příčinu zhroucení bývalého vězně dr. Beneta (Josef Bek), který na lodi Victoria porazí v šachu světového velmistra - leč pěkného burana - Mirko Čentoviče (R.Hrušínský). Na lodi Victoria probíhá rekonstrukce událostí oné pro Beneta tolik osudné šachové partie, jsou zde vstupy z nemocnice, kde zhroucený Benet leží, rozhovory s lékaři, k rekonstrukci jsou přizváni někteří svědci události. Radok si mistrně hraje s realitou a fikcí, která se nám sbíhá v jedno... A tak si nakonec mademoiselle Helene Azili (Stella Zázvorková), Čentovičova bývalá milenka, splete se "svým Mirkem" herce Rudolfa Hrušínského, který pouze účinkoval v rekonstrukci... Film, který člověku ještě dlouho vrtá hlavou, po jeho zhlédnutí si dáváte dohromady střípky informací, které Vám Radok nabídl, a sestavujete tak jednotlivé příběhy pasažérů na lodi Victoria, i těch, kteří se zajímají o onu osudnou partii. ()

mosem

I když byl film natočen před 50 léty, i když je natočen černobíle....neztrácí nic na své působivosti, na mistrovství. Jistě, herecké postavy nejsou tak akční, scény nejsou předváděny s dnes tak častou syrovostí až brutalitou. Televizní hra, ze které je patrné, že úplně stejně by mohla být hrou divadelní. Postavy nemají tolik vnějších projevů, svou psychiku prožívají vnitřně. Kladete si otázku - je Čentovič podivín nebo darebák, odmítá Benet komentovat krok Čentoviče na šachovnici jako krok, jehož komentování je pod jeho úrovní, nebo je to krok kterým nechce nikomu ublížit i za cenu poškození sebe sama, nebo dokonce je to krok kdy jej nová situace na kterou není připraven postaví do role, kterou nemůže zvládnout. Co věděl číšník? Co ví stárnoucí zpěvačka? Otázky, které ve Vás tato hra vyvolá a je třeba na ně hledat odpověď. ()

ilclassico

Kdyby inscenace byla zkrácená o 15 - 20 minut (v reportážní části), dal bych 4. Závěrečná rekonstrukce ukázala, jak inscenace mohla dopadnout, kdyby... V rámci žánru za 3,5. ()

Max Q.

Zajímavý experiment. Trošku může nudit, ale celkově určitě stojí za zhlédnutí. Zvlášť závěrečná rekonstrukce šachové partie je skvělá. A dva šachisti Lipský - Pavlík, to je bonbónek na dortu. ()

karnifex

No, moc mě to nechytlo. Určitě zajímavý experiment, který bych ale asi ocenil víc, kdybych znal původní podobu Zweigovi novely (ano, za klad filmu určitě platí, že mě nalákal si ji přečíst). Jinak výborné výkony Josefa Beka a Rudolfa Hrušinského (až mě vyděsilo, jak mu záporná role sedla!). Ostatní spíš slabší (obzvlášť Stellinka celkem přehrávala). ()

horskejvlk

Samozřejmě geniální inscenace o projevy narcizmu, arogance a nadřazenosti. Mistr Džentovič jako parafráze na nacistickou nadřazenost a bývalý vězeň Dr.Bennet jako zástupce všeho, čím se může ve své namyšlenosti, pohrdat. Zde šachového velmistra “ sestřelí” amatérský hráč šachu. Alfréd Radok ji geniálně ztvárnil takřka Cimmermanovským stylem “ kluk pitomá nevěděl co je to revanš a čučel jak ovce”😃. Nebo je jasné kde se Smoljak inspiroval pro svého Cimmermana ležícího spícího. Prokládané záběry z dokumentárního stylu je bezvadné, pozdější remake “Královské hra” 1980 s opět geniálním Rudolfem Hrušínským je také dobré ale pojat již vážněji jako čisté drama bez humorného patosu. ()

honza.g

Je to opravdu zvláštní forma převodu povídky do filmu. Mnohé prvky jsou geniální, úroveň mystifikace je velmi vysoká. Hvězdu ubírám za nepovedený závěr, kdy do děje vstoupí herci postav sami za sebe, to jsem nějak nepobral. ()