Praha, město věží

Věže opevnění (E03)

(epizóda)

Nejstarší z věží jsou věže opevnění. Některé jsou známé, jiné nikoliv. Z těch známých je to Malostranská mostecká věž, Prašná brána a do daleka viditelná bašta sv. Jakuba v tzv. Hladové zdi. Z těch méně známých kostel sv. Martina ve zdi a dvě zapomenuté hradební věže ve vnitroblocích v Bartolomějské ulici. Zanikla „věž malířů“ na Karlově i bašta č. 19 na níž stojí Kramářova vila. (Česká televize)

curil

Šťastná ruka České televize ve volbě nového průvodce televizním seriálem Viktora Preisse. Po výtečném Luďku Munzarovi, který diváky provedl předešlými třemi seriály (Zpět k pramenům, Rozhlédni se, člověče, Posvátné stromy). Těžko by se asi stoupalo Luďkovi po žebřících do vrcholů věží, ale patří mu můj největší obdiv za předešlé dílo. ()

sator

Naše pátrání po zaniklých věžích pražských opevnění nám potvrdilo základní zkušenost, která musí být obsažena v každé věži – správná věž aby přežila, musí být napjatá jako struna mezi zemí a nebem. A to hradební věže nikdy nebyly. Měly jen jednorozměrné obranné poslání a proto vzaly za své. Správná věž má-li přežít, musí být zkrátka ambiciózní. Musí být projektována s tím, že bude zdaleka a do daleka vidět a že svým vzepětím proti nebi pomůže „těm kdo se bojí.“ Nemá-li věž tyto vlastnosti, bude časem zbourána. To je tajemství stojících věží, to je tajemství, které by měl znát každý architekt, který bude mít za úkol postavit v Praze novou věž. ()