Inšpektor Lewis

• Česko Vraždy v Oxfordu (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny
Veľká Británia, (2006–2015), 50 h 15 min (Minutáž: 45–94 min)

Kevin Whately, Clare Holman, Rebecca Front, Cathy Tyson, Bradley James, Cheryl Campbell, Jenny Seagrove, Adrian Rawlins, Beth Goddard, Emily Beecham (viac)

Voľné pokračovanie detektívnej série Inšpektor Morse, ktorá zaznamenala veľký ohlas. Od smrti inšpektora Morsea uplynulo už pať rokov, ale v jeho stopách pokračuje jeho pozorný žiak a kolega inšpektor Lewis. Ten sa po rokoch vracia na miesto, kde kedysi začínal, do univerzitného mestečka v Oxforde. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa maoc k tomuto seriálu (3)

Inšpektor Lewis (2006)

Koukáme na to rádi jako relax. Není to špatně. Seriál se snaží postupně reflektovat i témata doby - stalking, kyberzločin, drogovou problematiku, vliv sociálních sítí, atd., ale základ je zemitě anglický - univerzitní prostředí, exteriéry a interiéry Oxfordu a sídel šlechty, církev, modrá krev a lůza, klidné záběry bez násilí a okatě gore scén, vždy více než jedna vražda a diváka nenechat do konce na nic moc přijít a v závěru vše poměrně rychle a někdy nevěrohodně vyřešit. Lewis navazuje na Morse. Spíš myšlenkově (humanismus, klidná, ale nesmlouvavá síla jdoucí za jakousi spravedlností) ale dokonce se o Morsovi několikrát v seriálu mluví a postavy na něj vzpomínají. Zaujme sympatická dvojka detektivů. Vdovec Lewis a mladý, víru a naději věčně hledající nedostudovaný kněz s lehce autistickými sklony. Jde jim to někdy až moc snadno a pomáhá náhoda, zato jindy by pomohla spíš mravenčí práce s důkazy, logickými schématy a hledání vodítek, které se až příliš nabízí a oni jich nevyužijí. Na relax, jak jsem zmínil na začátku, je to fajn, ale nečekejte od toho nic moc víc. ()

Děsivá symetrie (2012) (S06E03)

Díl nevybočuje z řady slušné detektivky, která může skončitncit jakkoliv...jenže v tomto případě končí hrozně hloupě. Pachatel neměl kloudny motiv, hodně těžko se mi hledají i logická vodítka k vraždám. Věděl vůbec o tom, že je Jessica na místě vraždy? Proč zemřel podivín Siles (nebo jak se to píše)? Proč začal Jess a ne tím, kdo ji podle něj samotného zkazil? Spousty otázek a film nenabízí uspokojivě odpovědi ani práci s postavami. Např. superhrdinská linka je jen trapně nahozena a utnuta, stejně jako není dořečeno vše okolo manželské krize zbohatlíků a jejich šéfa. Tentokrát zklamání. ()

Mrtvý ve studni 1 (2015) (S09E01)

Celkem povedený díl s tentokrát i uvěřitelným rozuzlením a jako obvykle několika zajímavostmi, které diváka obohatí i po vzdělanostní stránce - psychologický experiment, britská říkačka o strakách, taxidermické nakouknutí, knihovna pro bezdomovce nebo rozmáhající se online influencerství a blogerství včetně trollingu. Prostě v Oxfordu drží prst na tepu doby. Malá zajímavost - za indickým subkontinentem šmrnclou bloggerkou je na nástěnce plakát ninjatunovského koně FaltyDL k albu Hardcourage z roku 2013. Neřekl bych, že by poslouchala ona nebo její švica zrovna takovou elektronickou muziku, ale jako proč ne, že. ;-D ()