Nadějný důstojník Thomas Thorn doprovází na vojenskou základnu do Cordury v Texasu pět kandidátů na medaili za hrdinství. Nesnadná cesta pouští, na které se setkávají s vraždou, vzpourou a únosem, pomůže odhalit jejich pravé charaktery. (oficiálny text distribútora)

radektejkal

V jednom prostředí se člověk chová jako hrdina v jiném jako zbabělec. Gary Cooper analyzuje (dost primitivně) hrdinství a za zády se mu formuje zbabělství. Otevřít bránu ranče a zabít "palomitu" dokáže snadno jeden člověk, ovšem na růných místech. Thornovi se sice během mise nepodaří přesvědčit hrdiny, že není zababěý, hrdinové ho naopak přesvědčí o opaku. Takže celkový počet hrdinů = 0. Do Cordury je asi už jen půl dne, než tam dojdou, tak se Gary Cooper a Rita Hayworthová zasnoubí a začnou společný hrdinský život. ()

TO

Přišlo mi to spíše jako psychologické drama než dobrodružný film či western. Rozhodně se v něm stokrát více konverzuje než bojuje. Rádoby chrabrý vojáci navržení na medaili cti se zde ukazují ve zcela jiném světle, a tak Gary Cooper a Rita Hayworth prožijí opravdu nepříjemnou cestu. Znepokojující drama je v poslední fázi velice, velice kruté. ()

liquido26

Svým způsobem se jedná o rozloučení pro dvě velké hvězdy. Gary Cooper, zde již viditelně nemocný, umírá dva roky po natočení snímku a Rita Hayworth si pak zahrála už pouze v několika nepříliš známých nebo úspěšných filmech. Celý film má určitě zajímavý nápad, ale bohužel ho kazí délka. Dvě hodiny se zdály být příliš na to, jak málo se tam toho událo. ()

Mol

Škoda, že Gary tady hraje takovýho chlapa co vypadá celou dobu, že nemá koule. Film byl dost dlouhej a chvilkama jsem se přistihl, že už jsme se díval kdy skončí. Je to takový dost o prokreslování těch postav a to je prostě na dlouho no. Ale i tak to mělo něco do sebe. Hlavně ta ženská mě ze začátku strašně štvala. Měli jí dát roubík nebo tak něco. ()

nascendi

Neočakávane vyrovnaný pomer medzi tým, čo ma zaujalo a tým, čo ma sklamalo. So zaradením filmu medzi westerny môžem súhlasiť iba ak každý film odohrávajúci sa na Západ od Európy bude mať rovnaké zaradenie. Psychologická dráma s dobrodružnými prvkami, by mi vyhovovala viac. Scenár bol dosť vykonštruovaný a scenárista si dal záležať, aby sa vnímanie každej postavy aspoň raz zmenilo o 180 stupňov. Bolo to dosť prvoplánové i keď celkom realisticky zahrané. Gary Cooper si strihol svoju obvyklú úlohu zásadového sympaťáka, ťažko sa vyrovnávajúceho s ojedinelým zlyhaním v minulosti. Rite Hayworth to viac sluší ako pin up girl, než keď stvárňuje komplikovanú ženu. Celkovo som spokojný, ale na vynikajúci film by museli všetci dosť pridať. Van Heflin zažiaril už v tomto filme, a to ani nemusel ako Guerrero pokúšať poisťovňu s bombou v lietadle. ()

• Průměrná délka záběru je 10 vteřin. (Mol)
  • Michael Callan v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)
  • Během natáčení Gary Cooper zařídil pro svou dceru "rande" s homosexuálním hercem Tab Hunterem. Nebylo to poprvé. Předtím pro ni také zařídil "rande" s homosexuální hercem Anthony Perkinsem, a to během natáčení filmu Friendly Persuasion (1956). (Mol)