Je to soda

• Veľká Británia The Thick of It
Veľká Británia, (2005–2012), 10 h 44 min (Minutáž: 28–59 min)

Peter Capaldi, Rebecca Front, Chris Addison, Roger Allam, Joanna Scanlan, Alex MacQueen, Olivia Poulet, Zoe Telford, David Haig, Morwenna Banks, Chris Langham (viac)

Pouhých 18 měsíců strávil na Ministerstvu práce a sociálních věcí Cliff Lawton. Pracoval dobře - alespoň jej o tom všichni ujišťovali. Tak proč jej najednou začali vláčet tiskem? Proč "Lawtonův osud visí na vlásku!" a podobné výplody bulvárních hyen? Bůhví. Faktem však je, že účast takového člověka vládě zrovna na důvěryhodnosti nepřidá. Chraň bůh, že by musel odejít pod mediálním tlakem! Takovou úvahu "premiérův zlý muž" Malcolm Tucker kategoricky odmítá! Oslabovat kabinet však nadále nelze, to je jisté... Hugh Abbot, který Lawtona na téhle ne zrovna nejvděčnější židli vystřídal, si možná i proto víc než dobře uvědomuje její vratkost. Ví, jak málo někdy stačí k pádu, a ví, že nic tak neupevní úředníkovu pozici, jako veřejný úspěch. Jenže kde ho tak nahonem vzít? Chtělo by to nějaký trumf, který by proletěl titulními stránkami všech novin jako bomba a dal všem najevo, že konečně je ten správný muž na tom správném místě. Třeba takový vznik Sociálního sboru proti zneužívání dávek, o němž Abbot letmo pohovořil s premiérem, který byl, jak se mu zdálo, této myšlence velmi nakloněn. Ano, to bude to pravé sousto, které předhodí na mimořádné tiskové konferenci veškeré mediální elitě! Jenomže - byl ten premiérův souhlas opravdu tak jednoznačný? Sitcom Je to soda by bylo možno zařadit kamsi mezi Jistě, pane ministře a Kancl. Na první navazuje tematicky - je to rovněž politická satira z vládního prostředí, Kancl připomíná způsobem realizace: pseudodokumentaristicky točené, dynamická, nervní, těkající (v prvních dílech možná až příliš, posléze se tvůrci poněkud zklidnili) kamera, evidentně částečně improvizovaný dialog. Chytrý humor, brilantně napsané dialogy i výborné herecké výkony, to vše nepochybně přispělo k tomu, že i přes relativně malý počet epizod si již tento seriálek získal značnou pozornost diváků i kritiky (získal již 4 ceny, na další byl nominován). (oficiálny text distribútora)

MATH

Tento sitcom má podle mě všechno, co potřebuje k tomu, aby bavil. Má zde jednoho ministra pro všechno, který vypadá, že nespal už asi týden, jeho parta poradců, kteří vlastně všechno řídí a nakonec Malcom Tucker - premiérův muž, který všechno ví, všem šéfuje a všechny seřve. A tahle partička se snaží řešit problémy běžného dne - od vyškrtnutí z porad až po špatného adresáta sprostého emailu. Je zde sice nadměrná koncentrace sprostých slov, ovšem k politice dneška to prostě patří a některé hlášky by vypuštěním tohoto slova ztratili na smrtící síle. Podle mě pět hvězd zcela zasloužených. ()

michalkop

Na seriál jsem se rozhodl podívat po té, co jsem si v novinách přečetl, že bývá označován za "Jistě, pane ministře" 21. století. Tomu ale nesahá ani po kotníky. V BBC si myslí, že samými fuck, shit, křičením a nesouvislou a přehnaně rychlou mluvou vykouzlí komičnost. To se mýlí. Uspává mě to, znechucuje mě to, ani koutky mi necukají. Vidím tu stejně zvrácený vývoj jako v případě hororů, kde čím nechutnější, tím je to údajně strašidelnější. Zde čím více sprostých slov a trapasů, tím vtipnější. Hodnotím po dvou dílech. Na další už nemám sílu. Mimochodem příšerná kamera, i amatér s 10 let starou kamerou točí lepší video. Až z toho dostávám mořskou nemoc. Ačkoliv jsem chtěl být velmi shovívavý, tak tři hvězdičky by byly za komediální seriál, který má jiný styl humoru, než mě baví (jedna hvězdička dolů), za přemíru vulgarismů, příšerné dialogy jde dolů další a naprosto otřesná kamera sráží ještě jednu. ()

moikan

Po prvej sérii som ani nemala predstavu o čom to je , druhú som vynechala, ale tretia ma úplne dostala a nemôžem sa dočkať , kedy si pozriem štvrtú ( asi keď budú titulky ") Peter Capaldi je neskutočne drzý a drsný až sa tomu nedá uveriť, dej je zmesou zábavy + nemožnosti , špekulácii a prekvapivých britských zvratov až tak, že nad tým musíte krútiť hlavou. Skrátka od tretej série dávam plný počet bodov, predošlé ani nemuseli byť. Ešte mini poznámka" kto nerozumie anglicky je aspoň ušetrený sprostých slov, nakoľko český TVpreklad to decentne upravuje. ()

zijutady

Po první sérii jsem si nebyl jistý, jestli mám pokračovat, kamera je na můj vkus až příliš roztřesená a přišlo mi, že žádná z postav dostatečně nevyčnívá a seriál je v podstatě o ničem. V druhé sérii už tyto neduhy nebyly tak citelné a v trojce seriál nabral snad až 'akční' spád. Vyvaroval bych se srovnávání s ‚Jistě pane Ministře‘, ten je pro mě nadčasovou satirou a geniální hrou s jazykem, jak v originále, tak v českém dabingu. Naproti tomu Thick of it působí jako realistický pohled do zákulisí politických špiček dneška. Realističnosti přidávají herecké (ne)výkony, postavy na mě působí naprosto přirozeně a všemu kraluje Peter Capaldi, který dokáže v jedné minutě předvést 'kázání' s vyskočenou žílou na čele a z toho hned přepnout do polohy pravého gentlemana. Závěrem bych jen doporučil všem, kterým první díly nesedly, aby zkusili přeskočit do třetí série, můžou být mile překvapeni. ()

strpozdiv

Cynismus a sexismus v takových dávkách, že se mi u toho párkrát udělalo fyzicky blbě. Samozřejmě, že realita je ještě mnohem mnohem horší. ()