Verejní nepriatelia

• Česko Veřejní nepřátelé (viac)
USA / Japonsko, 2009, 140 min

Píše sa rok 1933 a hospodárska kríza v Spojených štátoch trvá už štvrtý rok. Z väzenia v Indiane utečie banda bankových lupičov. Na čele s Johnom Dillingerom (Johnny Depp) vyčíňajú v Chicagu. V priebehu niekoľkých minút dokážu kompletne vykradnúť každú banku, pričom polícia je na nich krátka. V tridsiatych rokoch minulého storočia vzniká FBI a mladý riaditeľ J. Edgar Hoover (Billy Crudup) má veľké ambície vytvoriť moderný úrad plný mladých dravých profesionálov. Za šéfa pobočky v Chicagu vymenuje agenta Melvina Purvisa (Christian Bale), ktorého veľkou túžbou je dostať Dillingera aj s jeho kumpánmi. Dillinger si s ním však iba pohráva. Purvis presvedčí Hoovera, aby do jeho tímu povolal aj skúsených starších agentov, inak nemá šancu. John Dillinger sa zamiluje do mladej Billie Frechetteovej (Marion Cotillardová). Keď po zatknutí musí pred súd, najme si toho najlepšieho advokáta, ktorý zariadi, aby ho neodviezli do inej väznice. Dillingerovi sa opäť podarí utiecť a znova vykráda banky. Purvis svoj boj nevzdáva a stále sa ho snaží nájsť. Je mu jasné, že to nebude ľahké. Dillingerovi je v Chicagu už trochu tesno a so svojimi kumpánmi vyčíňa aj v iných mestách. FBI je im však na stope. Keď pri lúpeži postrelia jedného z bandy, Purvis krutým spôsobom získa od umierajúceho informácie, kde sa Dillinger schováva. Pripraví veľkú akciu, aby ho dostal. Dôjde k obrovskej prestrelke a prenasledovaniu v autách, muži umierajú na oboch stranách. John Dillinger je jediný z partie, kto prežije. Purvis je presvedčený, že jedného dňa sa do Chicaga vráti, pretože tam žije dievča, ktoré miluje. Lenže Dillingerovi je jasné, že Purvis ju veľmi dobre stráži... (TV JOJ)

krusty2

Pre mna obrovske sklamanie a rozcarovanie. Dat do tohto filmu take hviezdy a dokonca aj do vedlajsich uloh solidnych hercov a vobec ich nevyuzit. Dej o nicom.Ja byt reziserom dak do toho neidem.Tento film my absolutne nic nedal a akcne sceny si uz teraz po 2 dnoch vobec nezapamatal. Nebyt solidnych hercov davam odpad. PS:``Toto ze zreziroval director of Heat?``no teda fuj ()

zdenur

Kdysi jsem o Dillingerově životě četl a až po shlédnutí tohohle filmu mi došlo, že nebyl nijak vyjimečný - co se týká zločinecké kariéry. Těžce jsem se udržoval ve stavu kočičí pohotovosti a dost jsem se v ději ztrácel. Nicméně Depp válí, jediné plus. ()

Ad4mson

140 minut VELICE kolísavé kvality. V prvé řadě mi vůbec nesedla digitální kamera, kterou je film nasnímán. V některých chvílích dělá z Veřejných nepřátel hodně lacinou záležitost za pár dolarů (viz. přestřelka v noci v lese). Mrzelo mě, že Bale nedostal více prostoru, protože když se na plátně objevil on, hltal jsem každé filmové políčko (a určitě jsem nebyl jediný). Čekal jsem mnohem víc face to face střetů mezi Purvisem a Dillingerem. Akce je nevýrazná, nepřehledná a nezapamatováníhodná. Depp je sice sekáč, ale vůbec jsem se s jeho hrdinou nesžil a ani jsem mu nefandil. Možná proto, že Deppa po všech jeho eskapádách v Pirátech a Burtonových filmech už nemůžu brát vážně. Ale jen kritiku si film nezaslouží. Byl vybrán výborný písničkový soundtrack. Dobová hudba se line z gramofonů a v restauracích vyhrávají jazzmani. Můj sluchovod ale nejvíc potěšila skladba "Ten Million Slaves" od Otise Taylora. Podotýkám, že jen písničkový, protože instrumentální nestojí za nic, jelikož ho v podstatě zaslechnete jen zřídkakdy. . Je to veliká škoda, protože film měl velký potenciál. Za rok už si na něj nikdo nevzpomene. ()

Nekgro

Jakožto fanoušek gangsterek jsem byl nemile zklamán. Po shlédnutí traileru jsem nedočkavě očekával příchod dalšího skvělého mafiánského kousku. Ale celý film ve mně mnoho nezanechal. Johny jako novodobý Robin Hood, co bohatým bral a sobě dával, na mě jako drsnej mafióso rozhodně nezapůsobil. Jeho "black bird" taky nebyla nijak okouzlující. Vyzdvihnout mohu Balea, akci a najde se i pár výraznějších momentů. Ovšem celkově to není ta pravá gangsterka:( ()

El Loco

Americký režisér Michael Mann vo Verejných nepriateľoch podobne ako vo svojom (doteraz) najlepšom filme – Heat, pútavo vyobrazuje duel predstaviteľov oboch strán zákona, pričom hranica tohto zákona je v oboch prípadoch vratká a nejasná ako uhol pohľadu roztrasenej kamery. Dvojica Bale-Depp v ničom nezaostáva za top-hviezdami minulého storočia De Nirom a Pacinom a na svoju stranu si nakláňa obecenstvo rovnako pravá ruka zákona, ako aj ľstivý a nebojácny bankový lupič. Komorný a realistický pohľad Manna na život slávneho Johna Dillingera je veľmi odvážny a neočakávaný, čím divákov bažiacich po neuveriteľných kúskoch tejto bájkami opradenej kriminálnej legendy odprevádza do vedľajšej sály, kde premietajú komiksové blockbustery. Svojou náročnosťou síce vyžaduje viacnásobné pozretie, no tento film, ktorý patrí medzi najosobnejšie (a aj najlepšie) snímky roku 2009 si to nepochybne zaslúži... ()

cinci

Dobrá gangsterka která má jedno velké plus a jedno velké mínus. Plus za skvělé vykreslení atmosféry tehdejší doby a mínus za poněkud nudný prostředek filmu. Jinak bylo vše víceméně OK. 4* ()

Patrac999

Bale jenom na okrasu, zdařilý soundtrack (stylové loupeže), realistické ztvárnění starých časů a natahované = 70,01% P.S. O natáčení filmů vím prakticky jenom to že se k tomu používá kamera, ale při noční scéně v lese mi to přišlo až příliš nasvícené ()

maty39

Mann věděl, co dělá, když se rozhodl točit na digitál. Polovina filmu sice působí rušivě, ale když dojde na přestřelky, pak Public Enemies působí mnohem zajímavěji (a je jich tam poměrně dost). Kdyby nepoužil digitál, pak by asi do poloviny filmu bylo každému jasné, že Public Enemies jsou film o ničem. Naprosto plochý lineární příběh, nulové rozpracování charakterů jednotlivých postav (působí spíše jako šachové figurky)... prostě nic. Díky digitálu ale film působí polodokumentárně, syrově a krvavě. A přestřelky v digitálu jsou opravdu působivé (radši to zopakuji, aby každý věděl, proč hodnotím, tak jak hodnotím). Na druhou stranu, polovina filmu působí dosti rušivě (opět to raději zopakuji a zdůrazním). Mann by si měl sehnat lepší scénář a zahodit digitální kameru. 70% ()

Strike

Tak dvacetiminutové zkrácení by asi prospělo. Jinak ale klasicky precizní mannovské dílko. Digi kamera opět výtečná v přestřelkových sekvencích, v klidných chvílema rušivá. Trochu mě zklamala hudba.7,5/10 ()

DAVID.LOPAN

Depp je výborný a Bale slušný. Hudba je taktéž slušná a atmosféra 30 let na mě párkrát dýchla. Až potud je vše v richtiku. Můj největší problém bylo nesžití se s hlavním hrdinou. Ano Depp hrál dobře, ale nefandil jsem mu a nefandil jsem vlastně ani Baleovy. Bylo mi to jedno. Film ve mě nevzbudil ani náznak emoce a to sem brečel i u posledního Winnetua. Dále digitální kamera. Fuj. Působilo to chvilkama dost lacině. A co si budeme povídat, scénář je také trošku slabšího soudku. A na závěr přepálená stopáž. Prostě obrovské zklamání a vyhozený potenciál. Film není vyloženě špatný, ale ani dobrý. 55% a lehčí podprůměr. ()

majo_svk

Amerika v časoch veľkej hospodárskej krízy bola živnou pôdou pre lupičov a gangstrov. Jedným z nich bol aj John Dillinger. Ako to už býva, každá minca má dve strany. A tak sa oproti gangstrom postaví hŕstka mužov zákona na čele s Melvinom Purviseom. Čo z toho vznikne? Predsa unikátny film s dobovou atmosférou, kde skvelé herecké výkony, úžasné (takmer reálne) prestrelky a vynikajúca hudba prilepí divák na filmové plátno. Jeden z najlepších filmov, ktorý som videl v roku 2009. Michael Mann natočil naozaj dobrý film. Pozrite si to, nebudete ľutovať. ()

Martinius

michael mann si neuvedomil, ze netoci collateral 2, ale stvarnenie pribehu jedneho z najvacsich gangstrov 30. rokov. vyuzitie digitalnej kamery bolo maximalne tragickym tahom, nie vsak jedinym. tak zaujimavy pribeh je podany dost lacno, povrchne, plytko a bez naboja, nepomahaju mi ani superhviezdy ako depp a bale, ktore v tomto filme nedostali prilezitost rozvinut svoj talent. depp dejom pobehuje (ci skor slape rychlou chodzou) so strnulym vyrazom v tvari a ked uz nieco povie, tak to otravene cedi cez zuby, bale to iste. postavy a interiery sa tocia v nesuvislom vire roztrasenych a nepatricne detailnych zaberov digitalnej kamery a posobia viac ako nejake divoke safari od national geographic ci BBC. ani kamerovy chaos a dejova neucelenost vsak film nepozdvihli z nudy rezijnej plytkosti a diletantizmu. priznavam, nedopozeral som ho. neviem, ako skoncil. a ani ma to nezaujima. ... ps: trefny komentar ma richie666. ()

Luukec

Film byl takový nějaký nevýrazný, jakoby mu neustále něco chybělo, i tak to byl ale jeden z nejlepších filmů tohoto roku.. ()

muoaner

Ještě teď mi jdou oči šejdrem z tý otřesný digitální kamery, kde to vypadá v každém záběru, že jsem zrovna zachytili herce při pauze na svačinu. Proč ta reálnost, proč? A k tomu makrozáběry přímo do obličeje alá Vorel (další kameramanoblbeček, sory všem :( ) a rozklepanost, když to někdo neumí a snaží se napodobit Bourna styl, tak ať si nebere digitální kameru nebo jí nějakým způsobem vyfiltruje. Ve filmu toho je víc co šlo do kopru, ale ať jen nekritizuju, tak vyzdvyhnu alespoň tu výpravu, slabost pro thompsny se nezapře :). ()

kluk z Na

Tak Mannoj se podařilo natočit další zívačku s cool záběry a hvězdnými herci. Ten audiovizuál byl celkem dobrý, ale taky to někdy mohlo vypadat trochu víc jako film a ne jak reality show. V půlce jsem si říkal, že už by mohly toho Deppa zabít, aby byl konec, ale nezabili... musel jsem čekat další hodinu. Pravda je, že posledních 15 minut jsem se v kuse bavil, což je určitě nejkladnější vjem z celého filmu. ()

Pavelos

Po výborném průběhu celého snímku přišel celkem slabý konec.. Celou dobu to vypadalo na něco výjimečného , ale bohužel se nekonalo.. Ten konec byl takový neslaný nemastný.. Proto pouze 4*.. Ale jinak hezká gangsterská podívaná s hvězdným obsazením.. ()

Illy

Nějak mě to nechytlo. Ke konci sice film graduje, nicméně já zůstal tak nějak stranou. Myslím si - nic proti digitální kameře - že klasický filmový pásek by slušel této gangsterce víc. ()

Bale založí Ferrari

Bale založí Ferrari

21.08.2015

Kyberthriller Hacker neuspěl u kritiků ani u diváků a navíc jde o jeden z největších propadáků letošního roku (rozpočet 70 milionů dolarů, tržby 17). Režisér Michael Mann tak potřebuje malou domů,… (viac)

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

26.11.2013

Wallander je bezesporu jeden z nejlepších detektivních seriálů současnosti. Možná i proto, že se nejedná o tradiční seriál – každá ze tří dosavadních sérií obsahovala tři devadesátiminutové epizody,… (viac)

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

17.02.2013

Chris Hemsworth si měl zahrát hlavní roli v sci-fi Stevena Spielberga Robocalypse, jejíž natáčení už mělo v těchto dnech probíhat. Kvůli problémům s rozpočtem však bylo odsunuto na konec roku a Chris… (viac)

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

21.06.2010

Už se o tom spekulovalo dříve, teď je to oficiální. Leonardo DiCaprio si po Franku Abagnaleovi a Howardu Hughesovi zahraje další slavnou postavu americké historie 20. století. J. Edgar Hoover založil… (viac)