Národ a jeho hlavy

Petr Kotek

Kamera:

Martin Čech

Petr Kotek

Pokračování dokumentárně pátrací expedice za lebkami a životy dvou popravených českých pánů z roku 1621.  Dokumentární film volně navazuje na předchozí díl s názvem Národ bez hlav. Předmětem pátrání je lebka Jáchyma Šlika, který byl spolu s dalšími 26 pány popraven na Staroměstském náměstí ve známém roce 1621. Lebka byla z rodinné hrobky ukradena. Filmový štáb se spolu s odborníky (např. prof. Vlčkem) snaží dopátrat nejen lebky samotné, ale fyzické podoby Jáchyma Šlika a rekonstruovat i jeho životní osudy. Zajímá je i druhý popravený, Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Na hradě Pecka jsme svědky unikátního výzkumu pod dlažbou kostelní lodi. Film klade otázky týkající se našich národních mýtů a velkých záhad české historie, ve svém objevitelském úsilí zůstává zcela ojedinělý. (oficiálny text distribútora)

Ombe

Je hezké, že se seriózní historický dokument snaží přiblížit divákům zajímavou detektivní zápletkou, ale proč doprovází vědecký výzkum chlap s virgulí ;) ? ()

Nach

Dokumentární film s tak hustou atmosférou, že by se dala krájet. Skutečně se jedná o velice nadprůměrný dokumentární počin, který je pro diváka poutavě zpracovaný, plný podstatných informací o době bělohorské i pobělohorské. Dobová hudba autora Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic jen podtrhuje tragickou stránku éry, o které tento dokument vypovídá a navozuje tak tísnivou atmosféru, že si sami připadáte, jakoby ona poprava čekala vás. 85% ()