Nová Evropa očima Michaela Palina

Veľká Británia, 2007, 7x55 min

Scenár:

Michael Palin

Michael Palin, Azis

Michael Palin, jeden z členů legendární britské parodistické skupiny Monty Python, se v posledních letech věnuje natáčení velmi osobitých cestopisů. Jeho posledcní putování vedlo do bývalých zemí někdejšího tzv. socialistického tábora. Palina tyto země lákaly tím, že převážnou část jeho života ležely v části Evropy, oddělené od Západu železnou oponou. A tak ho čekala cesta plná objevů, poznávání nových končin, lidí, nálad a atmosféry, které od základu mění tvář těchto zemí a utvářejí novou Evropu. Jeho první zastávkou budou země bývalé Jugoslávie a Albánie. (oficiálny text distribútora)

Gekacuk odpad!

Vyloženě špatné a nepovedené dílo. Autoři by se měli učit od českých kolegů. Cykly „Cestománie“ a „Na cestě po…“ jsou pro ně nedostižnou metou. O H+Z ani nemluvě. Jednotlivé díly jsou naprosto povrchní a neukazují z navštívené země vůbec nic, takže divákovi se dostávají zkreslené informace a jen ho matou. Celé to zobrazuje vztah západoevropanů k zemím Východu. Počátkem 90. let, když k nám jezdili odborníci ze Západu, přicházeli s představou, že jsme 100 let za opicemi. Očekával bych, že se tento názor už změnil. Ale ono to v nich stále přervává. Podívejte se na Palina, s jakým odstupem a vnitřním odporem se účastní slovenské zabíjačky. Ostatně ze Slovenska je tam jenom jedna krátká reportáž právě z té zabíjačky. Pokud nepočítám Palinovo překonání Tater. Co si má prostý a zeměpisem nedotčený Brit myslet o obyvatelích země, o nichž se dozví jen to, že pořádají „barbarské“ zabíjení zvířat? Jakou vypovídací hodnotu má tento dokument? Žádnou. Z České republiky se nejprve Palin zastaví v Brně na návštěvě v Turbo-divadle, kde se prakticky nic o Brně a Moravě nedozví. Po letmé návštěvě Prahy je věnována značná pozornost jakémusi obskurnímu plesu aristokratů. Ano, autoři si opět vybrali naprosto netypický obraz ČR, který nemá žádnou vypovídací schopnost. V bývalé NDR vede Palin trapné debaty nad záchodovými mísami. Jen jedno je pravda. Měl by se podívat na svoje „dílo“. Podílel se na totálním paskvilu, který podává zkreslený pohled na navštívené země. Seriál měl být koncipován šířeji. O jednotlivých zemích měly být podány základní a zemi charakterizující informace, aby si z toho divák něco odnesl. Chtěl jsem si tento dokumentární cyklus nahrát jako mnoho dalších. Po shlédnutí jsem ho ale hned smazal. ()

johník

Paradní dokument, když se k tomu přidá skvělý Michael Palin, je to podtržených 5*. Určitě některé věci, tak pozitivní jako to je vykresleno v dokumentu nejsou a například "právě" o Slovensku toho mohl říci rozhodně víc a ne jen ukázat jak se dělaj jítrnice a vykalený chlapíky při zabijačce, ale určitě jsem se dozvěděl spousty zajímavých věcí o zemích, o kterých jsem si myslel, že jsou nudné… Samozřejmě kdo není na vlně Monty Pythonů, může to vidět jinak, ale já jsem byl nadšený. ()

JohnnyD

Trochu nevyrovnané, ale veľmi zábavné. Vykreslenie Slovenska mi urážlivé nepríde, akurát sa Palin u nás mohol zdržať dlhšie a zavítať aj do nejakého mesta. To je aj celkový problém tohto cestopisu, veľmi kĺže po povrchu a občas tvorcovia strácajú cit pre to, čo je dôležité a čo nie (napr. zbytočne dlhá pasáž s pijavicami). Jedna celá časť pre Poľsko mi príde zbytočná a prítomnosť Tureka diskutabilná, obzvlášť keď skoro vôbec nespomínajú Macedónsko a Slovinsko. Škoda, že sa Palinovi nepodarilo navštíviť aj Bielorusko. ()

KatRi

Zpočátku nadšení. Palin ukazuje plno zajímavostí té které země, člověk se něco dozví. Mám-li však přihlédnout k tomu, jak byl proveden díl o Česku, pak mě nutně napadá otázka: jsou takto zkresleny i ostatní země? Nebo mu jen docházel dech a prostě v posledních natáčecích lokalitách potřeboval relax (poznámka k lázeňským procedurám s Táňou Kuchařovou)? Nicméně to mě nutí hodnotit níže, než jsem zprvu chtěla...Nechci však nezdařený závěrečný díl házet do jednoho pytle s ostatními, nejpodařenější mi přišly ty "nejvýchodnější". ()

mcleod

Vzhledem k Palinově věku již poněkud usedlý, zato stále velmi zajímavý a vtipný dokument. Michael Palin tentokrát projíždí nám velmi blízkou část světa, tedy nové demokratické státy (především východní) Evropy. V nich přibližuje životy místních lidí opět tak, jako by divák sám byl návštěvníkem těchto zemí. Ze vcelku trefných otázek na zpovídané obyvatele je navíc možné dozvědět se spoustu zajímavých informací o společnostech žijících na východ od nás. Jediné, co bych vytkl, bylo úplné vynechání Makedonie a až na úvodní řeč i Slovinska. Navíc docela lituji Slováky, za dost mizerné přiblížení Slovenska. Pro Brity zřejmě Slovensko stále nevystoupilo ze stínu Česka. Z dokumentu víceméně vyplývalo, že na Slovensku není nic zajímavého (kromě zabijačky :-) a že je to ta malá (nebál bych se říct bezvýznamná) země za Českem. Škoda... Naopak vykreslení Česka se mi velmi líbilo, jen ty rozhovory s Miss Universe nebyly úplně ideální. Myslím, že u nás máme mnohem zajímavější lidi, jako třeba ty slečny z kapely, která jela do Ústí. Závěr na Rujaně byl určen spíše pro evropské federalisty, takže osobně ho hodnotím velmi kladně... Celkově je nutné říct, že se divákovi opět dostalo velmi podařeného dokumentu obohaceného nepolevujícím výborným anglickým humorem jednoho z Monty Pythonů (především odkazy na tvorbu této skupiny velmi oceňuji). ()